Vzťahy

Ako si užiť Valentína: Zámková tradícia

zámky láskySviatok zamilovaných nám každoročne pripomínajú desiatky zámkov zavesených na zábradliach mostov. Ide o veľmi pôvabnú tradíciu pochádzajúcu z Talianska, nazývanú „zámková tradícia“. Ako si túto tradíciu naozaj užiť sa dočítate v nasledujúcom článku.

Počiatky zámkovej tradície na Valentína

Oficiálna verzia počiatku zámkového šialenstva hovorí o roku 2007, kedy v Taliansku vyšiel román spisovateľa Federica Moccia s názvom Chcem Ťa.

Pozornosť vyvolala predovšetkým scéna milencov stojacich na moste, ktorí potvrdia svoju lásku zavesením zámku na starú lampu a kľúče od zámku hodia do prúdiacej vody pod ňou. Od tej doby sa po celom svete objavuje na mostoch tisíce zámkov. Podobnú tradíciu mali už v starej Číne. Tam to boli tzv. „zámky lásky“.

Znak vašej lásky

Zámková tradícia nie je nič komplikované. Stačí zohnať nejaký pekný zámok s kľúčikom a vhodný most. Na vybraný zámok je možné napísať začiatočné písmená krstných mien oboch partnerov, prípadne rok alebo dátum a samozrejme nevyhnutné srdiečko.

zamilovaný párAk sa rozhodnete pre písmená, mali by ste ich vytvoriť nejakou trvalejšou technikou. Akonáhle sa totiž zmyjú, vaša láska skončí – aspoň podľa tradície.

Núdzovým riešením pre nečakané situácie môže byť liehový fix, ale oveľa trvalejšie nápisy vytvorí gravírovanie alebo aspoň vyškrabávanie.

zámková tradíciaObľúbené sú aj „utajené zámky“.  Na povrch zámku sa napíšu iniciály a celý sa prelepí odolnými prúžkami (napr. elektrikárskymi prúžkami).

Konečný výsledok môže byť veľmi pekné umelecké dielko.

Koľko zámok lásky stojí

Špeciálny „zámok lásky“ môžete kúpiť tiež v obchodoch so suvenírmi. Ak sa netrafíte do vašich iniciálov, budete sa musieť uspokojiť s všeobecným srdiečkom. Pripravte si ale väčší finančný obnos – 6€ a viac. Naproti tomu obyčajný visiaci zámok, ktorý si sami ozdobíte, zoženiete v zámočníctve za len približne 2-3€.

Pozor však na pokuty

Myslite na to, že nie všetky mosty sú pre zavesenie zámkov vhodné. Jeden zámok síce nevadí, ale kde je jeden, pribudnú časom aj ďalšie a najmä u starších mostov môžu narušiť stabilitu zábradlia alebo poškodiť historickú výzdobu.

Na Karlovom moste si môžete dokonca za vešanie zámku vyslúžiť pokutu. Niektoré české mestá vyhradili tejto tradícii veľké označené plochy, inde obchádzajú mosty zriadenci so štiepačkou a zámky odstraňujú. Radšej si preto vopred zistite, ako sa k tejto aktivite stavia vaše mesto.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button