Úvod / Voľný čas a hobby / Ako maľovať na hodváb?

Ako maľovať na hodváb?

maľby na hodvábMaľovanie na hodváb patrí k stále obľúbenejším technikám. Ak si chcete vytvoriť svoj vlastný originálny hodvábny šál, šatku, poťah na vankúš alebo obrázok z hodvábu, potom je pre vás technika maľovania na hodváb presne to, čo hľadáte. Maľovanie na hodváb nie je tak náročnou činnosťou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ako správne maľovať na hodváb vám poradia nasledujúce riadky.

Čo je potrebné ak chcete maľovať na hodváb:


  • hodvábna látka, alebo hodvábny výrobok
  • farby na hodváb
  • kontúrovacia farba, tzv. gutta
  • efektová soľ (možno použiť aj obyčajnú kuchynskú soľ)
  • ceruzka alebo akvarelová pastelka
  • štetec
  • kovový rám alebo plexisklo

Kde kúpiť hodváb

maľovať na hodvábHodváb si môžete zakúpiť v predajniach metrového textilu alebo môžete použiť už hotový výrobok z hodvábu ako je šatka, šál a pod.

Napnutie hodvábu na rám

Pred tým ako začnete maľovať na hodváb, je dobré, aby ste si hodváb napli na rám a nedochádzalo tak k presiaknutiu a následnému roztekaniu farby. V špecializovaných obchodoch môžete zakúpiť už hodváb pripevnený a uchytený na ráme.

Rozhodne odporúčame, aby sa hodváb nedotýkal podložky. Tento postup vám maľovať na hodváb uľahčí..

Podložka

Úplne novým trikom je nalepenie hodvábu priamo na rám, ktorý je z plexiskla. Hodváb pred nalepením vyžehlite, aby bola plocha rovná. Hodváb nalepte na plexisklo pomocou originálneho lepidla v spreji od Marabu (jedná sa priamo o lepidlo na lepenie hodvábu na dosky). Po použití stačí lepidlo očistiť hubkou a jarovou vodou.

Môžete použiť lepidlo v spreji od Odifu (č. 404), ktoré slúži na dočasné lepenie. Po použití však musíte dosku očistiť pomocou syntetického riedidla.

Motív

vankúše z hodvábuMotív, ktorý ste sa rozhodli namaľovať na hodváb, si prekreslite na papier alebo ho obkreslite priamo na hodváb ceruzkou.

Motív, ktorý ste si ceruzkou prekreslili, teraz obtiahnite kontúrovacou farbou. Linku, ktorú guttou tvoríte, nesmiete prerušovať. Ak linku prerušíte, dôjde na týchto miestach k rozpíjaniu farieb, ktorými budete hodváb maľovať. Guttu nechajte poriadne zaschnúť.

Farbenie plôch

Ak tvoríme na hodváb motív, ktorý obsahuje svetlé prvky, ktoré sú obklopené tmavšou farbou napríklad ryby plávajú vo vode, potom vodu nemaľujte v tesnej blízkosti rybiek, ale plochu vymaľujte trochu ďalej od nich. Farba na hodváb sa naozaj veľmi rozpíja, dôjde k linke vytvorenej guttou sama.

Soľ

Pre dosiahnutie väčšieho efektu farieb, môžete použiť soľ. Tú naneste ešte na vlhkú farbu, nechajte ju pôsobiť až do zaschnutia farby. Akonáhle farba zaschne, tak soľ z hodvábu jemne odstránte. Soľ vytvorí vo farbe zvláštne motívy.

Zažehlenie


Akonáhle farby na hodváb zaschnú, musíte ich aj guttu zažehliť. Pri zažehľovaní počítajte s tým, že sa hodváb bude na žehličku lepiť, preto ho zažehlite cez papier alebo ešte lepšie cez starú látku. Žehlite na 140 ° C, program nastavte na žehlenie bavlny a žehlite cca 3 – 5 minút.

Potom hodváb ručne vyperte vo vlažnej vode (môžete pridať trochu octu). Nechajte vyschnúť a máte hotovo.

Ako maľovať na hodváb?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vyber karimatky

Ako si vybrať karimatku?

Je skvelé mať kvalitný spací vak, ale bez dobrej izolácie od zeme vám hrozí nepohodlie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *