Vzťahy

4 rady, ako si udržať priateľstvo

ako udržať priateľstvoČlovek je tvor spoločenský a preto často a rád vyhľadáva spoločnosť ďalších ľudí. Či už sa jedná o rodinných príslušníkov, kolegov z práce alebo spolužiakov. Keď si potom dvaja ľudia „padnú do noty“, môže medzi nimi vzniknúť priateľstvo, ktoré je na celý život a môže byť aj silnejšie ako tzv. pokrvné puto. Platí tu známa pravda, ktorú vyslovil francúzsky básnik Emil Deschamps: „Priatelia sú príbuzní, ktorých si človek vyberá sám.“ Ako by sme sa ale k svojím priateľom mali správať, aby s nami aj naďalej chceli tento vzťah udržiavať?

1. Neklam a neohováraj

Rovnako ako do každého iného medziľudského vzťahu, je aj do priateľstva potreba vstupovať s čistým štítom a úprimnosťou. Nie je dobré priateľa za chrbtom ohovárať, či si o ňom dokonca vymýšľať klamstvá.

Tiež ak sa nám priateľ s niečím dôležitým zverí, nemali by sme to šíriť ďalej, takto totiž vznikajú zbytočné klebety.

2. Nesnaž sa hovoriť do všetkého

najlepšie priateľstvoV priateľstve tiež platí staré známe: „Nerob iným, čo nechceš, aby robili tebe.“ Nesnažte sa svojich priateľov nikdy meniť – aj tak sa vám to nepodarí a riskujete, že o nich prídete.

Nekritizujte ich náprotivky, nesnažte sa im radiť úplne vo všetkom. Nikto nemá rád vševedkov, ktorí do všetkého hovoria, aj keď tomu vôbec nerozumejú a nemajú k tomu vlastne ani čo povedať.

Prečítajte si aj:

3. Spoločné záujmy

Aby sa z dvoch ľudí stali nerozluční priatelia, je spravidla nutné mať niečo spoločné. Môže to byť napríklad obľuba rovnakého hudobného štýlu, láska k divadlu, knihy, tanec, šport, alebo akýkoľvek spoločný koníček.

všetci sme si rovnýNa priateľov by ste si tiež mali urobiť čas, a to nielen vo chvíli, keď vás nutne potrebujú.

Je dobré mať niekoho, komu sa môžete vyrozprávať zo svojich starostí, ale nezabudnite tiež načúvať. Skúste sa vcítiť do problémov priateľa a predstaviť si, ako by ste ich riešili vy. Prejavte záujem, nehovorte len o sebe.

4. Sme si rovní

Niekedy sa môže stať, že aj keď sa budete snažiť priateľstvo zachovať, rovnako nevydrží. Aj k priateľstvu sú potrební dvaja rovnako naladení ľudia. Ak sa jeden bude snažiť a druhý na priateľa kašlať, nemôže takýto vzťah dlho trvať.

Priatelia by mali byť na rovnakej úrovni, nie jeden dávať a druhý iba brať. A nezabudnite, že „Priateľ je ten, kto o vás vie všetko a má vás stále rovnako rád.“

Podobné články

1 komentár

  1. Tieto ,4 rady si dajte za klobúk. Veď o patrí k rešpektovanie človeka nie len priateľa. DNES VZTAHY NEVYDRZIA. IBA TI CO SU SI SYMPATICKY. NAJ KED JEDEN JE ALFA PRIATEL A MA XAUJEM O PRISTELSTVO HISTORICKY AJ GENETIKA HOVORI, XE ZENAM TO NKDY NEVYDRZI. KED SA VYDAJÚ UZAVRU SA A ZIJU NEZMYSELNE V ULITE PRE DETI A MUZA. CO JE PRE MNA CHORE PONIMANIE ZVOTA. HISTORICKY A GENETICKY,CI BIOLOGICKY JE NAJSILNEJSIE PUTO MEDZI MUŽMI. DOKÁŽU SA ZNOVU SPOJIŤ NOVÍ MUŽI PRI PRESŤAHOVANÍ PO SVADBE A UDRZIAVAT AKUSI OČISTNÚ ELITU. ŽENY NIKDY SA TAKTO NESTRETÁVALI, A JE MI TO NEPOCHOPITELNE. AJ KEBY BOLI ASOON ZMIESANE ELITY ZIEN A MUZOV BOLO BY TO FAJN. ALE ŽENY PO PORODE A SVADBE, HOCI MAM JEDNU BEZDETNU ZNAMU V MANZELSTVE, JEDNU CO MA MUŽA SKORO CEKY ROK V XAHRANICI, A JEDNEJ SA ROZPADOL VZTAH, AJ OSAMELE SLOBODNE, NAPRIEKTOMU SA PO ,30 TAKÉ VŠETKY ODMLCALI. UZAVRETE VO SVOJICH ZIVOTOCH A NEROZUMUEM TOMU.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button