Úvod / Cestovanie / Ako si užiť Anglickú Vysočinu a jej ostrovy?

Ako si užiť Anglickú Vysočinu a jej ostrovy?

ako si užiť anglickú vysočinu a ako preskúmať pohoria anglickaV tejto časti Anglicka krajina rastie do výšky a získava drsnejší ráz, objavujú sa aj skaly. Vidiecke domčeky sa zmenšujú a sú biele. Čo sa týka ostrovov, každý z nich predstavuje úplne iný svet. Ako si užiť a ako preskúmať Anglickú Vysočinu a jej ostrovy?

Anglická Vysočina a jej ostrovy


Argyll a Inverness:

Osamelé polostrovy zostali izolované medzi jazerami Kintyre, Morvern, Ardnamuchran, Morar Knoydart. Tie všetky sú odľahlé kopcovité miesta, ktoré sú vhodné na pešiu turistiku aj vodné športy. Zväčša tieto miesta sú kolískou škótskej kultúry, už v stredoveku sa tu usadzovali mocné klany ako boli Mac Donaldovia.

Sever a juh pohoria Grampians:

historické stavby v anglickuTu leží pásmo kopcov a jazier. Je to krajina Roba Roya. Smerom k severovýchodu nájdete dlhé údolia Angus – Glen Esk, Glen Clove, Glen Doll, ktoré sa tlačia proti južným úbočím pohoria Grampians. Cairngorms je hlavná lyžiarska oblasť. Oblasti okolo rieky Dee sa hovorí Kráľovská Deeside, pretože si ju veľmi obľúbila kráľovská rodina. Ďalej na sever je oblasť Moray Firth, je to mierne zvlnená poľnohospodárska krajina s rybárskymi dedinkami.

Severná Anglická Vysočina:

Severne a západné od Inverness a údolia Great Glen (s jazerom Loch Ness) je tá pravá Vysočina, kde tisíc rokov prežíval systém rodových klanov. Ťažba ropy v Severnom mori priniesla Shetlandom v posledných rokoch hospodársky rozkvet.

Juhozápadná Anglická Vysočina:


Diaľnica A83 vedie z Tarbet pri jazere Loch Lomond smerom do Inveraray, do mesta plného skvostnej architektúry. Odtiaľto môžete prejsť na mys Mull of Kintyre s krásnym výhľadom na Antrimské hory alebo sa vydajte do Kyle of Lochalsh. Západne ležia veľmi riedko osídlené polostrovy.

Navštívte mestá Glenfinnan, Eilan Donan Castle, Inverie, Fort William, Glen Coe – nad ktorým sa týčia divoké skalnaté svahy. Z Altnafeadhu vedie hore cez vresoviská Diablovo schodisko, kľukatý chodník, ktorý postavili vojaci v 17. storočí.

Centrálne Škótsko:

anglické pobrežie a morePohorie Trossachs sa rozkladá okolo jazera Loch Lomond a je súčasťou prvého škótskeho národného parku Trossachs  National Park. Mestečko Aberfoyle leží v srdci pohoria uprostred krásneho jazera Lake of Menteith. Do zalesneného ostrova Inchmahome sa dostanete loďou z prístavu za hotelom Lake of Menteith. Na tomto ostrove stoja zrúcaniny kláštora (zatvorené november – marec).

Neďaleko za zalesnenými horami až k turistickému centru Queen Elizabeth Forest sa vinie Park Visitor Center, kde získate informácie o turistických chodníkoch. Najkrajšia trasa je Achray Forest Drive.

Ďalšie zaujímavé miesta sú Loch Achray, Callander – tu sa môžete prejsť v minibuse Trossachs Trundler, Balquhidder –  nachádza sa tu cintorín, kde leží škótsky hrdina Rob Roby. Perth leží na rieke Tay a je plný zaujímavých starých budov. Ďalšie miesto je Pitlochry, kde sa koná Festival Theatre od konce júla do októbra.

Pozrite si aj článok: Kedy a aké sviatky sa oslavujú vo Veľkej Británií?

Pohoria Grampians a Cairngorms:

S veľkým Grampianským masívom susedí Cairngormské pohorie s centrálnou náhornou plošinou, ktorá je najvyšším, najchladnejším a najdivokejším miestom Británie. Od roku 2003 je to druhý škótsky národný park.

Na severovýchode prechádza krajinu do rovinatej oblasti. Za prehliadku stoja dve mestá – Banff s gregoriánskou architektúrou a Macduff s malým rybím trhom. Na západ leží Cullen, mestečko so starým železničným viaduktom. Sedem páleníc a jedno debnárstvo tvorí Whisky Trail, ktorá sa tiahne údolím rieky Spey. Pešia trasa Speyside Way ponúka 130 km turistických chodníkov z Buckie do Aviemore.

Škótske ostrovy:

Všeobecne sa delia do troch skupín:

Vnútorné Hebridy – ostrovy pri západnom pobreží – najznámejší je Skye

Vonkajších Hebridy – 210 km dlhý reťazec ostrovov ležiaci ďalej na západ

Orkneje a Shetlandy – Severné ostrovy

Ostrovy sú ľahko dostupné, okrem obdobia extrémneho počasia.

Ostrov Skye je známy vďaka horskej scenérii. Hlavné mesto je Portree, je rozložené okolo zátoky.

Varovanie

Nebezpečenstvo hôr:


Zistite si základné informácie o Anglickej Vysočine aj na mieste, rovnako ako miestnu predpoveď počasia.

Kúpte si dobré vybavenie – oblečenie, jedlo, pitie, píšťalku.

Vezmite si podrobnú mapu a kompas.

Niekomu povedzte, kam sa chystáte a kedy by ste sa mali vrátiť.

Ako si užiť Anglickú Vysočinu a jej ostrovy?
5 (99.35%) 31 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

dovolenka v tirolsku

Ako si užiť Tirolsko po celý rok?

Tirolsko si väčšina ľudí spája s lyžovaním, pretože sa v tejto oblasti schádzajú lyžiari z celej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *