Ako liečiť

Krv v moči: 5 hlavných príčin a liečba

krv v moči a liečba tohoto stavuKrv v moči čiže hematúria, je stavom, ktorý môže byť vyvolaný kvôli celému množstvu rozličných príčin. V niektorých prípadoch nejde o nič závažné a človek prítomnosť krvi v moči prakticky ani nespozná. V určitých situáciách však krv v moči indikuje ďaleko závažnejšie ochorenia a je potrebné tento stav urýchlene riešiť so svojím lekárom. Krv v moči, akých je 5 hlavných príčin tohto stavu a aká je liečba?

Obsah článku:

  • Malá zrážanlivosť krvi
  • Močové kamene
  • Močová infekcia
  • Rakovina
  • Zranenie močových ciest

Príčiny krvi v moči:

1. Malá zrážanlivosť krvi

slabá zrážanlivosť krviĽudia, ktorí trpia hemofíliou, sú náchylnejší k tomu, že sa v ich moči budú vyskytovať stopy krvi. Malá zrážanlivosť krvi spôsobuje krvácanie do močových ciest.

Liečba nízkej zrážanlivosti

V prípade, že je choroba spôsobená podávaním nevhodných liekov, je spravidla odporúčané tieto lieky vysadiť či obmedziť, prípadne nahradiť inými.

2. Tvorba močových kameňov

Na preniknutie krvi do močových ciest a moču má vplyv aj prítomnosť močových kameňov. Tie totiž môžu poraniť steny močových ciest a tým pádom vzniká aj prienik krvi do moču.

Liečba

Ide predovšetkým o to, aby došlo k zničeniu močových kameňov. Všeobecne sa dá povedať, že sa ich dá zbaviť úpravou životosprávy. Už vaše babičky vedeli, že na kamene pomáha správny a dostatočný pitný režim. V súčasnej dobe existuje aj niekoľko moderných liečebných metód, ktoré sú pri odstraňovaní močových kameňov účinné.

Jedná sa napríklad o metódu rázovej vlny, kedy vlnenie s vysokou frekvenciou rozdrví kamene na piesok, ktorý potom bez problémov vylúčite v moči.

Ďalšími metódami je napríklad uretroskopia, kedy sa používa laser, alebo tiež metóda rozpúšťania, kedy dochádza k rozpusteniu močových kameňov neinvazívnou metódou, a to pomocou medikamentov.

3. Močová infekcia

zápal močových ciest a brusniceČastou príčinou prítomnosti krvi v moči býva tiež močová infekcia. Sprevádza ju často pálenie vo chvíli, keď močíte.

4. Rakovina

Závažnou príčinou prítomnosti krvi v moči je rakovina. Môže sa pritom jednať o rakovinu obličiek, ďalej potom tiež rakovinu močového mechúra či rakovinu prostaty.

V tomto prípade je hematúria/krv v moči iba sprievodným javom ďaleko závažnejšieho ochorenia, ku ktorého liečbe sú potrebné špeciálne odborné metódy.

5. Zranenie močových ciest

Krv v moči sa môže objaviť aj vo chvíli, keď napríklad v dôsledku nejakého prudkého nárazu, dopravnej nehody a pod. Dôjde k poraneniu močových ciest. Rovnako tak stojí za prítomnosťou krvi v moči aj prekonané cievkovanie, kedy dochádza k odberu moču pomocou katétra.

Či už sa krv v moči objaví z akejkoľvek príčiny, je nutné ihneď navštíviť lekára. Ten diagnostikuje príčinu a stanoví patričnú liečbu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button