NávodyZáhrada

Ako postaviť hmyzí hotel?

hmyzí hotelViete čo je to hmyzí hotel? Možno si hmyz spájate skôr s nepríjemnými zážitkami v podobe veľkých húfov komárov pri vode alebo otravných múch na chalupe. Ale nie všetok hmyz je takto problematický, naopak tvorí neoddeliteľnú súčasť prírody, pretože prispieva k opeľovaniu rastlín a taktiež likviduje drobných škodcov. Práve preto sa v posledných rokoch rozrastá trend, ktorý sa týka tzv. hmyzích hotelov, čiže konštrukcie, ktorá je zámerne umiestňovaná do záhrady, kde slúži ako domov pre malých živočíchov. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si jednoducho takýto hotel pre hmyz postaviť.

Čo je potrebné ak chcete postaviť na hmyzí hotel:

  • Konštrukcia (drevená škatuľa alebo stará skrinka)
  • Výplň (polienka, drievka, nalámané konáriky, suchá tráva, šišky, mach a pod.)
  • Pletivo

Postup ako postaviť hmyzí hotel krok po kroku

hotel pre hmyzZákladom je akákoľvek konštrukcia (najčastejšie z dreva), do ktorej sa neskôr naskladá ďalší materiál.

Ak máte doma napríklad starú drevenú škatuľu alebo menšiu skrinku s výklenkom, pokojne môžete použiť aj tú, ako základ pre stavbu hotela.

Stavba môžete byt horizontálna ale aj vertikálna. Konštrukciu môžete taktiež pripraviť z pár dosiek, ktoré k sebe pribijete.

Ako výplň vám poslúžia najrôznejšie prírodniny ako sú napríklad polienka, drievka, polámané konáre, suchá tráva, šišky, mach, bambusové tyčky a pod. Môžete taktiež využiť aj nejakú starú tehlu alebo menší kvetináč.

hotel pre hmyzV osídľovaní pomôžete hmyzu aj tak, že väčšie kusy navŕtate a vytvoríte v nich tak ďalšie medzierky. Čím hlbší otvor urobíte, tým to bude lepšie pre vašich návštevníkov, pretože tak znížite riziko toho, že sa stanú potravou pre vtáky.

Materiál, s ktorým by ste mali základ vyplniť, naskladajte dovnútra tak, aby sa vám vytvorili rôzne zákutia a hmyz sa tak mohol kde schovať.

Keď sa rozhodnete zrovnať segmenty podľa typu materiálu, môže to pôsobiť aj ako vkusná dekorácia.

Kto chce, môže si ešte celú plochu prekryť pletivom s drobnými očkami, aby sa zabránilo už vyššie zmienenému vyzobávaniu lariev vtákmi.

A ako spoznáte to, že sa vo vašom hoteli už býva? Pomerne jednoducho. Na medzierkach hotela by sa mal časom objaviť povlak, ktorý naznačuje to, že vo vnútri už niekto žije.

Prečo si postaviť hmyzí hotel

Nielenže vám výstavba tohto hotela zaistí úrodnejšiu záhradu a eliminuje škodcov, ale taktiež vám poslúži aj ako dekorácia a ako edukačná pomôcka pre deti, pretože vám takto poskytne možnosť sa naučiť rozpoznávať rôzne druhy hmyzu.

Pevné veríme že sa vám tento návod na hmyzí hotel páčil a prajeme vám veľa zdaru so skladaním vášho hmyzieho hotela!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button