Ako liečiť

7 tipov, ako sa zbaviť vší?

ako sa rýchlo zbaviť všíVoš detská je drobným hmyzom, ktorý sa živí krvou. Usídľuje sa výhradne vo vlasoch na hlave. Hoci by sa z názvu mohlo zdať, že ide iba o záležitosť, ktorá sa týka malých detí, opak je pravdou, môže napadnúť aj dospelého človeka. Zbaviť sa vší nie je nič jednoduché, avšak je to úplne nevyhnutné. Prečítajte si článok 7 tipov, ako sa zbaviť vší?

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • Prečo sa zbaviť vší
  • Tipy, ako na vši
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo sa zbaviť vší?

Vši síce nie sú prenášačmi závažných ochorení, avšak aj napriek tomu je nevyhnutné dotyčného od nich zbaviť čo najskôr. Už len z toho dôvodu, že sa rýchlo rozmnožujú a behom chvíľky by ich mohli mať vo vlasoch ďalší ľudia z okolia postihnutého.

Prítomnosť vší vo vlasoch spoznáte tak, že vás neustále svrbí hlava. V horších prípadoch potom môže dochádzať k postupnému zápalu pokožky na hlave.

Ak sa vší nezbavíte, bude to mať v najhoršom prípade za následok postupné vypadávanie vlasov. Vší sa tak síce zbavíte, bez toho aby ste čokoľvek urobili, ale zároveň sa zbavíte aj vlasov, čo si určite nikto z vás nepraje.

Ďalšími príznakmi prítomnosti vší na hlave môžu byť okrem vyššie uvedených tiež väčšia únava pri bežnej činnosti a v neposlednom rade aj nervozita, ktorá je spojená s tým, že sa celý deň škrabete na hlave, čo je veľmi nepríjemné aj z psychického hľadiska.

Tipy, ako sa zbaviť vši

1. Vyčesanie vší z vlasov

vyčesávanie vší hrebeňomKlasickým spôsobom, ktorý prichádza na rad ihneď po zistení faktu, že má dotyčný vši, je dôkladné vyčesanie vlasov.

Odporúčam postihnutého posadiť na dobre osvetlené miesto, kde vši budú vidieť. Je potrebné vyčesať všetky živé vši.

Po vyčesaní vlasy umyte, a to s použitím špeciálneho šampónu proti všiam. Po jeho aplikácii ho nechajte pôsobiť dobu, ktorá je určená v návode, následne vlasy umyte a ešte raz vyčešte.

Vyčesanie by ste mali urobiť vždy, aj keď pristúpite k inému postupu odstraňovania vší.

2. Ostrihanie vlasov

hnidy vo vlasochTento postup je síce účinný, avšak nie vždy ho budete chcieť vykonať. Ak zbavíte malé dieťa vláskov, nevadí. U väčších detí, najmä dievčat, je však ostrihanie na veľmi krátky zostrih prakticky nemysliteľné.

Pokiaľ sa ale pre tento postup predsa len rozhodnete, potom myslite na to, že sa vši udržia aj na pomerne krátkom zostrihu. Vlasy je preto nutné ostrihať maximálne asi len do dĺžky 1 centimetra.

3. Použitie slivovice

Babičkovským tipom je použitie slivovice. Po vyčesaní vlasov na hlavu pomocou hubky naneste trochu slivovice.

Potom hlavu zabaľte do igelitového vrecka a nechajte alkohol pôsobiť približne jednu hodinu. Následne vlasy umyte šampónom, ideálne opäť špeciálnym proti všiam.

4. Škoricový ocot

Ďalšou babskou radou, ako sa rýchlo zbaviť vší, je použitie škoricového octu. Ku 2dl vínneho octu si pripravte ešte 1 lyžicu škorice a pár kvapiek citrónovej šťavy.

Všetko zmiešajte a nechajte niekoľko hodín odstáť. Potom zmes sceďte, zlejte do nádoby a nechajte vychladiť. Prípravok následne nanášajte na vlasy a pokožku hlavy, a to minimálne dvakrát denne.

Po každom nanesení ho nechajte približne ½ hodiny pôsobiť, potom vlasy umyte a dôkladne vysušte.

5. Zábal z jogurtu

recept na domáci jogurtJogurtový zábal je jedným z alternatívnych spôsobov. Potrebujete téglik bieleho jogurtu, tee tree oil (asi 10 kvapiek) a trochu citrónovej šťavy.

Všetko zmiešajte a naneste na pokožku. Nechajte pol hodiny pôsobiť, potom hlavu a vlasy dobre umyte.

Aplikujte 1 – 2 krát denne, a to po dobu 14 dní.

6. Šalvia

Asi 2 lyžice šalvie zalejte liehom a nechajte niekoľko dní odstáť. Potom zmes sceďte a vzniknutú tekutinu aplikujte na vlasy. Ideálne je, ak ju necháte pôsobiť niekoľko hodín, napríklad cez noc.

7. Prípravky proti všiam

paranit proti všiamProti všiam sú v lekárňach dostupné šampóny, ďalej potom balzamy a spreje. Najlepšie je si zaobstarať rovno celú sadu.

Paranit sprej 100 ml

Ide o účinný sprej proti všiam, ktorý obsahuje kokosový olej, anízový olej a olej s ylang-yang alias kanangy vonnej. Vši dokáže zahubiť počas 15 minút, bez toho aby bol nejako necitlivý k pokožke.

Jeho použitie je nasledujúce:

Najprv vyčešte vlasy pomocou hrebeňa proti všiam. Potom na vlasy a pokožku naneste sprej a dôkladne ho votrite. Nechajte ho pôsobiť po dobu 15 minút. Potom vlasy umyte klasickým šampónom. Na záver vlasy znova vyčešte.

Rovnaký postup je vhodné asi po 10 dňoch zopakovať.

Ako dlho potrvá zbavenie sa vší?

Počítajte s tým, že vší sa nezbavíte z minúty na minútu. Hoci sú najmä moderné prípravky proti všiam veľmi účinné, napríklad spomínaný Paranit sprej, aj tak sa môže stať, že niektoré hnidy vo vlasoch predsa len zostanú. Aj preto je dôležité všetky procedúry niekoľkokrát opakovať.

Aké budú náklady na zbavenie sa vší?

Ak použijete bežný spôsob, ako sa zbaviť vší, teda s využitím špeciálnych hrebeňov, šampónov či spreje, potom sa náklady pohybujú v rádoch jednotiek, maximálne niekoľkých desiatok eur. Paranit sprej 100 ml stojí 17 €, zadarmo však k nemu dostanete aj vlasový šampón a hrebeň.

Použiť možno tiež elektronický odvšivovací hrebeň. Jeho cena sa pohybuje okolo 22 €. Šampóny proti všiam vás vyjdú na cca 5€.

Podobné články

3 Comments

  1. odporúčam náš domáci tip, pridať tea tree oil do hocijakého šampónu proti všiam, my sme použili liquido duo forte, neprežila žiadna voš iba sme ich vyčesali

  2. Ja mám husté dlhé vlasy a od netere som ich chytila prvý krát teraz v 25-ke na nervy totálne som bola. Potom som zašla do lekárne lebo som chcela niečo čo zaberie hneď aj na vši aj na ich vajíčka – hnidy a poradili mi nyda prípravok a ten ozaj zabral do deiastich minút od nanesenia na vlasy boli udusené vši aj hnidy a svrbenie prestalo a nemusela som nič opakovať a zbavila som sa vší natrvaloo

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button