Ako liečiť parkinsonovú chorobu?

ako liečiť parkinsonovú chorobuNajmä u starších ľudí sa objavuje takzvaná Parkinsonova choroba. Jej pomenovanie je podľa anglického lekára Parkinsona, ktorý ju opísal v prvej polovici devätnásteho storočia. V nasledujúcom článku sa dozviete čo je to parkinsonova choroba, aké sú jej príznaky a aké cvičenia, pomáhajú v boji s Parkinsonom. Ako liečiť parkinsonovú chorobu?

Obsah článku:

  • Príznaky
  • Cvičenie
  • Video

Ide o chorobu, ktorá má spojitosť so zlou činnosťou centrálnej nervovej sústavy. V mozgu sa totiž znižuje počet nervových buniek, ktoré produkujú neuroprenášače – dopamín. Ten slúži na prenos signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami.

Ak sa zníži jeho množstvo pod určitú hranicu, telu sa nedostáva potrebných signálov, čo sa prejavuje v zhoršenej schopnosti človeka ovládať svoj pohyb.


Príznaky Parkinsonovej choroby

Príznaky Parkinsonovej choroby sa prejavujú v pohybových ťažkostiach. Človek v prvotných fázach pociťuje najprv tras, celkovo sa cíti stuhnutý, pomalší a malátnejší. Okrem toho choroba sprevádza aj nekoordinované pohyby častí tela – rúk, nôh či iných častí.

prejavy parkinsonovej chorobyV horších prípadoch už vôbec nie ste schopní svoje telo ovládať, a máte pocit ako by ste boli v tele cudzieho človeka.

Medzi ďalšie príznaky Parkinsonovej choroby patrí zhoršenie komunikačných schopností. Horšie vyslovujete slovíčka a vety, zle tiež ovládate písanie.

V neposlednom rade má Parkinsonova choroba vplyv aj na psychiku. Vzhľadom k tomu, že si uvedomujete fyzické príznaky choroby, dovádza vás to do úzkostných stavov, ba až do hlbokej depresie.


Cvičenie na zmiernenie príznakov

Parkinsonova choroba je jednou z najzávažnejších chorôb. Aj na ňu však okrem odbornej liečby zaberajú rôzne cvičenia, ktorá môžete robiť sami doma, prípadne v spolupráci s odborníkmi. Jedná sa predovšetkým o tieto:

Joga

Niektoré cvičenia z jogy môžu napomôcť k lepšej koordinácii vašich pohybov. Je dobré ich vykonávať pravidelne, najlepšie každý deň. Pomáhajú k rozhýbaniu tela. Ukážku cvičenia jogy pri Parkinsonovej chorobe nájdete na konci článku vo videu.

Logopedické cvičenia

cičenie na zmiernenie parkinsonaVzhľadom k tomu, že sa Parkinsonova choroba prejavuje tiež zníženou schopnosťou artikulácie, je dobré vykonávať tiež logopedické cvičenia.

Dôraz sa kladie najmä na to, aby človek spomalil tempo svojej reči a snažil sa naopak o jeho zvýraznenie a sebakontrolu pri reči. Logopedické cvičenia je vhodné vykonávať za asistencie odborníkov.

Akupresúra

Napomáha k upokojeniu. Typickým príznakom ľudí s Parkinsonovou chorobou je napríklad to, že horšie spia. Stimulácia akupresúrnych bodov môže prispieť k tomu, že sa tieto problémy s nespavosťou výrazne znížia.

Akupunktúra

Taktiež táto metóda zmierňuje prejavy Parkinsona, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent.

Okrem cvičenia je pre ľudí, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, odporúčané využívať aj liečebné pobyty a kúpele, kde sa naučia, ako zlepšiť svoj pohyb a tiež si navyknúť na iný režim.

Video

Na nasledujúcom videu si pozrite, aké cviky pomáhajú pri Parkinsonovej chorobe:


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.