Ako liečiť

Ako liečiť parkinsonovú chorobu?

ako liečiť parkinsonovú chorobuNajmä u starších ľudí sa objavuje takzvaná Parkinsonova choroba. Jej pomenovanie je podľa anglického lekára Parkinsona, ktorý ju opísal v prvej polovici devätnásteho storočia. V nasledujúcom článku sa dozviete čo je to parkinsonova choroba, aké sú jej príznaky a aké cvičenia, pomáhajú v boji s Parkinsonom. Ako liečiť parkinsonovú chorobu?

Obsah článku:

  • Príznaky
  • Cvičenie
  • Video

Ide o chorobu, ktorá má spojitosť so zlou činnosťou centrálnej nervovej sústavy. V mozgu sa totiž znižuje počet nervových buniek, ktoré produkujú neuroprenášače – dopamín. Ten slúži na prenos signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami.

Ak sa zníži jeho množstvo pod určitú hranicu, telu sa nedostáva potrebných signálov, čo sa prejavuje v zhoršenej schopnosti človeka ovládať svoj pohyb.

Príznaky Parkinsonovej choroby

Príznaky Parkinsonovej choroby sa prejavujú v pohybových ťažkostiach. Človek v prvotných fázach pociťuje najprv tras, celkovo sa cíti stuhnutý, pomalší a malátnejší. Okrem toho choroba sprevádza aj nekoordinované pohyby častí tela – rúk, nôh či iných častí.

prejavy parkinsonovej chorobyV horších prípadoch už vôbec nie ste schopní svoje telo ovládať, a máte pocit ako by ste boli v tele cudzieho človeka.

Medzi ďalšie príznaky Parkinsonovej choroby patrí zhoršenie komunikačných schopností. Horšie vyslovujete slovíčka a vety, zle tiež ovládate písanie.

V neposlednom rade má Parkinsonova choroba vplyv aj na psychiku. Vzhľadom k tomu, že si uvedomujete fyzické príznaky choroby, dovádza vás to do úzkostných stavov, ba až do hlbokej depresie.

Cvičenie na zmiernenie príznakov

Parkinsonova choroba je jednou z najzávažnejších chorôb. Aj na ňu však okrem odbornej liečby zaberajú rôzne cvičenia, ktorá môžete robiť sami doma, prípadne v spolupráci s odborníkmi. Jedná sa predovšetkým o tieto:

Joga

Niektoré cvičenia z jogy môžu napomôcť k lepšej koordinácii vašich pohybov. Je dobré ich vykonávať pravidelne, najlepšie každý deň. Pomáhajú k rozhýbaniu tela.

Ukážku cvičenia jogy pri Parkinsonovej chorobe nájdete na konci článku vo videu.

Logopedické cvičenia

cičenie na zmiernenie parkinsonaVzhľadom k tomu, že sa Parkinsonova choroba prejavuje tiež zníženou schopnosťou artikulácie, je dobré vykonávať tiež logopedické cvičenia.

Dôraz sa kladie najmä na to, aby človek spomalil tempo svojej reči a snažil sa naopak o jeho zvýraznenie a sebakontrolu pri reči. Logopedické cvičenia je vhodné vykonávať za asistencie odborníkov.

Akupresúra

Napomáha k upokojeniu. Typickým príznakom ľudí s Parkinsonovou chorobou je napríklad to, že horšie spia. Stimulácia akupresúrnych bodov môže prispieť k tomu, že sa tieto problémy s nespavosťou výrazne znížia.

Akupunktúra

Taktiež táto metóda zmierňuje prejavy Parkinsona, a to v niektorých prípadoch až o desiatky percent.

Okrem cvičenia je pre ľudí, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou, odporúčané využívať aj liečebné pobyty a kúpele, kde sa naučia, ako zlepšiť svoj pohyb a tiež si navyknúť na iný režim.

Video ako liečiť parkinsonovú chorobu

Na nasledujúcom videu si pozrite, aké cviky pomáhajú pri Parkinsonovej chorobe:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button