Šport

Ako sa pripraviť na lyžiarsku sezónu?

príprava na lyžiarsku sezónu Babie leto je nenávratne preč a je čas pripraviť sa na lyžiarsku sezónu. Milovníci zjazdového lyžovania už nedočkavo vyzerajú sneh. Pripravte sa na zimu s predstihom, nech vás náhly príchod zimy nezaskočí.

S čím začať pri príprave na lyžiarsku sezónu

Začnite s tým, že si zreviduje svoje kompletné lyžiarske vybavenie, poprípade sa vrhnete do obstarávania nového.

Od oblečenia, cez chrániče až po lyže a bežky. Možno na svojej výbave objavíte nevzhľadné škrabance alebo opotrebované miesta, na ktoré ste cez leto zabudli. A lyžovanie s deravými rukavicami nie je najpríjemnejšie záležitosťou.

V správnom oblečení vydržíte lyžovať celý deň

Prehliadku alebo nákup začnite pri oblečení na lyže. Kvalitné a pohodlné oblečenie môže byť práve tým rozhodovacím prvkom, vďaka ktorému vydržíte lyžovať celý deň namiesto toho, aby ste to po obede vzdali.

lyžiarska výbavaCez lyžiarsku sezónu sa na zjazdovkách môžete stretnúť s rôznym počasím. Teploty hlboko pod bodom mrazu vystrieda jarná lyžovačka, ale so správnym oblečením budete pripravení na všetko. Riaďte sa zásadami troj vrstvového systému:

  • prvá vrstva sacia
  • druhá zatepľovacia
  • tretia ochranná

Termoprádlo vaše telo udrží v suchu, zatepľovacia vrstva zaručí, že vám nebude zima a vďaka ochrannej vrstve si užijete lyžovačku aj pri hustom snežení. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Pripravte si lyžiarske oblečenie na lyžiarsku sezónu

Časy beztvarých kombinéz sú našťastie preč a oblečenie na lyže je nielen funkčné, ale aj slušivé. Nepodceňte ani udržanie končatín v teple. Kvalitné ponožky a príjemné hrejivé rukavice sú povinnosťou každého lyžiara.

Všetky časti oblečenia skontrolujte a podľa pokynov na ceduľke ho vyčistite. Nečistoty a prach môžu totiž znižovať špecifické vlastnosti vodeodolných búnd a nohavíc.

Neriskujte zranenie

Potom prichádzajú na rad všetky chrániče. Dávno neplatí, že helmu na lyže nosia len deti. Je to časť vybavenia, ktorú by mal mať jednoducho každý.

Aj tomu najskúsenejšiemu lyžiarovi sa môže prihodiť nehoda a helma spoločne s chráničom chrbtice je stávkou na istotu a spoľahlivou ochranou pred vážnymi zraneniami. Neodkladajte obstaranie lyžiarskej prilby na budúcu sezónu, je to malá investícia do vašej bezpečnosti.

Príprava lyží a lyžiarok na lyžiarsku sezónu

Konečne sa môžete zamerať aj na samotné lyže a lyžiarky. Lyže, ktoré niekoľko mesiacov ležali v pivnici, nechajte skontrolovať a nastaviť v špecializovanom servise. Ak sa rozhodnete pre nákup nových zjazdových lyží, rozhodne navštívte kamennú predajňu, kde vám profesionálni predavači poradia s výberom s ohľadom na vašu telesnú stavbu aj úroveň lyžiarskych schopností.

Rovnako tak dobre poradia, aké lyžiarky vám budú najlepšie vyhovovať. Nové lyže ihneď nastavia tak, aby ste po tom, čo napadne prvý sneh, mohli ihneď vyraziť.

Na lyžiarsku sezónu pripravte aj svoje telo

lyžiarska sezónaKaždú lyžiarsku dovolenku si užijete ešte o mnoho viac, keď okrem poctivej prípravy vybavenia, pripravíte aj seba. Ideálne je sa začať fyzicky pripravovať aspoň dva mesiace pred tým, než na lyže alebo snowboard vyrazíte prvýkrát.

Zamerajte sa na športy, ktoré podporujú tréning rovnováhy a obratnosti celého tela. Zájdite si napríklad párkrát do týždňa zabehať, zahrať futbal alebo squash alebo vyrazte na kolieskové korčule.

Tip ako sa pripraviť na lyžiarsku sezónu

V prípade, že potrebujete vašu lyžiarsku výbavu omladiť o pár kúskov alebo si chcete zaobstarať kompletne novou, neváhajte navštíviť kamenné predajne kde vám vyškolení predajcovia skvele poradia a pomôžu s výberom alebo vám vaše existujúce lyže nastavia.

V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu z druhej ruky, odporúčame tiež prečítať si článok: Ako vybrať lyže z druhej ruky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button