Auto-moto

Aké typy karosérií existujú a ktorú si kedy vybrať?

Kúpa auta je významným rozhodnutím v živote človeka naprieč rôznymi generáciami. Práve vek kupujúceho je jedným z hlavných faktorov, ktoré rozhodujú o tom, po akom type vozidla siahne. Na trhu je nespočetné množstvo typov motorových vozidiel v najrôznejších konfiguráciách a výbave. Občas je preto náročné zorientovať sa a siahnuť po tom správnom. Ak chcete, aby bola jazda vo vašom novom aute pohodlná a zároveň efektívna, je potrebné sa pred kúpou oboznámiť so všetkými pre a proti vami vyhliadnutych typov vozidiel.

AKé existujú typy karosérií
Zdroj: pexels.com

SUV

Športovo úžitkové vozidlá sú tu s nami už nejaký ten piatok. Za predchodcu SUV vozidiel sa považujú vojenské autá, ktoré museli byť odolné, schopné prekonávať náročný terén a zároveň odviezť dostatočný počet ľudí, či materiálu.

V súčasnosti sa tešia veľkej obľube pre ich vysoký stupeň využitia v rôznych situáciách a pre schopnosť poradiť si aj s neľahkými podmienkami v komplikovanejších terénoch. Vďaka ich výške a robustnej konštrukcii sa SUV autá tiež považujú za mimoriadne bezpečné, a preto sú často preferované rodinami s deťmi.

Výhodou je, samozrejme, aj veľký úložný priestor a lepšie ťažné schopnosti v porovnaní s menšími typmi karosérií. Aj SUV autá však majú svoje úskalia.

Komplikovanejšia náprava sa odráža v nákladoch na servis a vyššia hmotnosť zas vplýva na dlhšiu brzdnú dráhu, čo môže mať za následok väčšie škody na ostatných účastníkoch prípadnej nehody.

SUV karosérie
Zdroj: pexels.com

Hatchback

Tento typ karosérie sa najčastejšie vyrába v trojdverovej či päťdverovej verzii. Nevýhodou je mierne obmedzený priestor na sedenie vzadu, najmä čo sa týka nôh.

Vysokí ľudia teda dlhú jazdu na zadnom sedadle takéhoto vozidla neocenia. Batožinový priestor svojou veľkosťou tiež neohúri. Toto však nie sú atribúty, na ktoré sa hatchback zameriava.

Jeho sila tkvie v praktickej veľkosti karosérie a nižšej spotrebe, čo z neho robí ideálneho partnera do mesta, či na cesty do práce.

Kombi

V našich končinách veľmi populárne kombi častokrát pripomína predĺžený hatchback. Jeho hlavným atribútom je dĺžka karosérie, čo z neho robí multifunkčné vozidlo.

Je vhodné pre rodiny s deťmi, na dlhšie výlety a poprípade aj na prevoz drobného materiálu, či nábytku, napríklad pri sťahovaní.

Do veľkého batožinového priestoru sa dostanete pomocou piatych dverí a sklopením zadných sedadiel vytvoríte úložný priestor na všetky bežné činnosti.

Karosérie Sedan
Zdroj: pexels.com

Sedan

Pre sedan je typická ekonomická spotreba paliva, cenová dostupnosť modelov v pomere s dobrým výkonom a ovládateľnosťou. Je to praktické auto do práce s dostatkom miesta pre príležitostné výlety s rodinou či priateľmi.

Vďaka nižšie položenému ťažisku perfektne sedí na ceste a vyníma sa aj v ostrých zákrutách. Nižšia hmotnosť, v porovnaní napríklad s vozidlami kombi či SUV, má za následok nižšiu spotrebu, čo poteší ekonomicky zmýšľajúcich šoférov.

Menšou nevýhodou môže byť obmedzený úložný priestor a menej priestoru pre väčšie osoby.

Kupé

Názov pochádza z francúzštiny a je pomenovaním pre dvojmiestny koč. Rovnaký názov nesie aj dvojmiestny typ karosérie áut, ktoré majú nízke položenie.

Má športový nádych a častokrát ide o imidžové vozidlá, po ktorých radi siahnu najmä mladí šoféri. Priestor pre tento typ vozidla nie je prioritou. Dizajn je zameraný na výkon a doplnky. Niektoré typy majú aj zadné sedadlá, ktoré však častokrát nie je možné považovať za plnohodnotné a pohodlné sedenie.

Ak ste mladý pár, ktorý nemá deti ešte ani len na pláne, môže byť tento typ vozidla tou správnou voľbou.

Ako si vybrať auto podľa karosérie
Zdroj: pexels.com

Týmto typy karosérií rozhodne nekončia, pretože výrobcovia po celom svete ponúkajú ďalšie, tradičnejšie aj netradičnejšie typy vozidiel, aby tak pokryli dopyt po stále viac rozpínajúcom sa automobilovom priemysle.

Na koniec je však na vás, pre aký typ sa rozhodnete. Podstatné je, aby vami vytúžené vozidlo malo všetky atribúty potrebné pre dokonalý pôžitok z jazdy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button