Auto-moto

Viete, ako vznikla prvá prilba na motorku?

Zrejme niet na svete motorkára, pre ktorého by bola jeho motorka len obyčajným dopravným prostriedkom. Motocykle sú totiž vášňou a pre každého motorkára je jeho jednostopá mašina dôležitou súčasťou života.

Ako vznikla prvá prilba na motorku
Zdroj obrázka: Autor: SergeiPh / Stock.adobe.com

Začalo to na jednom z najstarších pretekárskych okruhov

Jazda na motorke je vo všeobecnosti nebezpečnejšia ako na aute. Aby sa tak v autoškole nerobili kurzy prvej pomoci len pre prípady stretu s motorkárom, je pri jazde na motorke povinnosťou nosiť ochrannú prilbu. Iste, motorkár sa vďaka nej nestane nesmrteľný, ale pri jazde na motorke ide o zrejme najdôležitejší bezpečnostný prvok.

Napadlo vám však niekedy pri dávaní si motorkárskej prilby, že ako to vlastne s prilbami celé začalo? História moto prilieb začala na dnes už neexistujúcom pretekárskom okruhu, ktorý bol druhý najstarší na svete a úplne najstarší v Británií. Išlo o Brooklands neďaleko mestečka Weybridge.

Prvá prilba vznikla vďaka lekárovi a obchodníkovi s látkami

V roku 1914 si miestny lekár, Dr. Eric Gardner, všimol jednu vec. Išlo o to, že úrazy hlavy motorkárov jazdiacich na okruhu boli až znepokojivo časté. Toto poznanie ho doviedlo k myšlienke vymyslieť ochranu hlavy pre motorkárov.

Takáto ochrana musela spĺňať viacero požiadaviek. Samozrejmosťou bola dostatočná odolnosť, aby tento ochranný prvok zniesol nebezpečné nárazy. Zároveň však musel byť tento nový typ ochrany ľahký a ideálne aj pohodlný. A podstatný bol aj tvar. Ten musel byť oblý a hladký, aby pri páde mohla hlava jazdca po zemi kĺzať a plynulo spomaľovať rovnako ako zvyšok tela.

Aký materiál by spĺňal všetky tieto požiadavky? Dr. Gardner našiel odpoveď u istého pána Mossa, obchodníka s látkami, ktorý zároveň vlastnil krajčírstvo na predmestí Londýna. S jeho pomocou vznikla prilba na motorku z vrstveného stlačeného plátna, ktoré bolo morené šelakom. Samozrejme, táto prvotina sa nedá s modernými prilbami porovnávať, ale aj tak išlo na svoju dobu o prelomový vynález.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button