Domácnosť

Ako postaviť plot?

postaviť plot okolo domuPostaviť plot môžete z rôzneho materiálu. Posledným trendom sú drevené ploty s betónovým vysokým základom a stĺpiky, alebo ploty murované z betónových tvaroviek alebo plotových tvárnic, ktoré sa stavajú ako stavebnica. Zrejme najjednoduchší a cenovo najprijateľnejší je pletivový plot. Jeho stavba je veľmi jednoduchá.

Postaviť plot vyžaduje prípravu

postavenie plotu a jeho prípravaNajprv budete betónovať oceľové stĺpiky vo vzdialenosti od seba zhruba 2,5 – 3 metre. Predtým si pripravíte terén, aby na mieste nebola vysoká tráva a korene.

Potom vyvŕtate alebo vyhĺbite diery pre krajové stĺpiky. Až ich zabetónujete, tak medzi nimi natiahnete povrázok a v potrebných vzdialenostiach zabudujete ostatné stĺpiky.

Nezabúdajte pritom aj na dodržiavanie rovnakej výšky všetkých stĺpikov

Stĺpik, od ktorého začnete plot napínať a u ktorého skončíte, musí byť vybavený vzperou vedenou v smere priebehu plotu, aby pôsobila proti ťahu pletiva. Podobne ju budeme musieť inštalovať v každom rohu a u dlhého plota každých aspoň 20m, prípadne aj u stĺpikov bráničiek a brán.

Postaviť plot zahŕňa aj pletivo

Po dostatočnom stvrdnutí betónu príde ďalšia fáza, ktorou je napnutie pletiva. Balíky pletiva rozmotáte po celej dĺžke budúceho plota.

K drôtom pletivo po vypnutí pripevníte dvojakým spôsobom. Hore a dole musíte rozpliesť krajné uzly pletiva a opäť ich spojiť okolo drôtu. U stredového napínacieho drôtu pletivo pripevníte pomocou kúskov viazacieho drôtu.

Druhý typ pletiva sa naťahuje ľahšie a prichytenie k drôtom je pevnejšie. Avšak u pletív bez napínacích drôtov je možné pletivo lepšie napnúť.

Práca s pletivom:

stavba plotuStĺpiky nebetónujte pri vonkajšej teplote nižšej ako 5 stupňov Celzia.

Za horúcich letných dní betón prikryte a po zatuhnutí ho pokropte vodou, aby nepopraskal.

Pri rozväzovaní napínacieho drôtu ho nikdy nepúšťajte z ruky, inak sa vám rozmotá a zamotá a teda ho nepôjde už použiť. Pri odložení ho musíte niečím zaťažiť

Okrem toho ako postaviť plot ba vás mohlo zaujímať aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button