Záhrada

Nepostrádateľní pomocníci pre dom a záhradu – čo by vám nemalo doma chýbať

Krásna záhrada je miesto, kdei môžeme tráviť čas s rodinou a priateľmi, zatiaľ čo stres z pracovného týždňa zanechávame za sebou. Ale aby krásnou naozaj bola, vyžaduje si starostlivosť, ktorá zas vyžaduje správne náradie. Nemusíte sa obávať, všetky náradia, ktoré budete potrebovať, sú ľahko dostupné a my vám aj povieme, ktoré to sú.

Pomocníci pre záhradu
zdroj: Romolo Tavani/shutterstock.com

Top 10 najzákladnejších záhradníckych nástrojov, ktoré by ste mali mať

Je dôležité mať na pamäti, že naučiť sa práci v záhrade a okolo domu je ako naučiť sa variť. K dispozícii je takmer nekonečné množstvo pomocníkov, ktoré vám uľahčia prácu, ale naozaj potrebných je len zopár z nich.

Záhradník musí byť pripravený improvizovať, keď nie je po ruke ten správny nástroj – s trochou fantázie dokáže v záhrade čokoľvek pomocou veľmi málo nástrojov. Ktoré to sú?

1. Záhradné nožnice

Nožnice sú nevyhnutným, ale často prehliadaným nástrojom pre každého skutočného záhradkára.

Dôvod je jednoduchý – je to veľmi univerzálne vybavenie, ktoré sa dá použiť na vykonávanie mnohých jednoduchých prác.

Môžete ich použiť na otváranie balíkov semien, na jemné prerezávanie drobných kvetov a môžete ich dokonca použiť na vyhrabávanie buriny, ak nie je k dispozícii nič iné. (Potom ich len dôkladne vyčistite!)

2. Rýľ

Na záhrade je vždy potrebný poriadny rýľ, podľa nášho názoru je najlepší nerezový. Bežné rýle ľahko hrdzavejú a pôda sa na nich zvykne lepiť, zatiaľ čo rýľ z nehrdzavejúcej ocele zostáva pri práci čistý, takže práca je oveľa jednoduchšia.

3. Vidly

Záhradné vidly, ktoré sú jedným z najpracovitejších nástrojov v arzenáli záhradníka, sú viacúčelovým vybavením.

Môže sa použiť na prevzdušnenie trávnika, rozrušenie zhutnenej pôdy, vytvorenie otvorov pre semená, zamiešanie prípravkov do pôdy, odstránenie kameňov a buriny a zjemnenie tvrdej pôdy. Ich ostré a silné prsty dokážu ľahšie preniknúť do ťažkého terénu ako rýľ.

4. Teleskopický rebrík

Teleskopický rebrík je nevyhnutnosťou pre mnoho prác, ktoré si vyžadujú prístup do určitej výšky. Medzi scenáre, kedy budete potrebovať rebrík, budú patriť: údržba a opravy odkvapov, čistenie alebo maľovanie okien, maľovanie exteriéru domu, strihanie ovocných stromov, oprava strechy, inštalácia vianočného osvetlenia, inštalácia vtáčích búdok…

Teleskopický rebrík na záhradu
zdroj: riopatuca/shutterstock.com

5. Hrable

Hrable vám umožnia pred vysádzaním odstrániť zo zeme kamene, staré listy, rôzne nečistoty… Používa sa tiež na vyrovnanie a vyhladenie povrchu pôdy alebo na zhromažďovanie zvyškov, ako sú listy a burina.

Možno zistíte, že chcete do svojej zbierky pridať niekoľko druhov hrablí, ktoré vyhovujú rôznym potrebám čo najkomfortnejšie.

Napríklad ľahký vejárovitý rebrík je ideálny na záber veľkých plôch pri zametaní listov a ťažší kúsok bude najvhodnejší na zvládnutie kamenistej pôdy.

6. Fúrik

Fúrik vás skvele odbremení od premiestňovania ťažkých a nemotorných záhradných, alebo stavebných materiálov.

Prepravuje všetko od hnojiva po ručné náradie. Pozornosť je potrebné venovať pneumatike. Pneumatiky, ktoré sa dajú nafúknuť, ponúkajú väčšie tlmenie nárazov ako ich nenafukovacie náprotivky, človek však riskuje, že môže dostať defekt.

Nenafukovacie pneumatiky naopak ponúkajú menšie tlmenie nárazov, ale sú vyrobené kompletne z gumy, takže defekt nehrozí. Tretia možnosť sa ponúka vo forme polo pneumatických kolies, ktoré kombinujú to najlepšie z oboch svetov.

7. Hadica

Väčšina záhradkárov a majiteľov domov už vlastní hadicu, ale je dôležité zahrnúť ju do tohto zoznamu, pretože je to jeden z najdôležitejší nástrojov. Bez nej nedokážete dodať svojim rastlinám vodu a udržať ich rast.

Ak sa len nerozhodnete pre automatický zavlažovací systém, ktorý je však výrazne nákladnejší.Často prehliadame rôzne typy hadíc, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Kupujeme tradičnú hadicu, s ktorou sme vyrastali, pričom si neuvedomujeme, že v súčasnosti existuje veľa možností.

Nájdite si čas na porovnanie rôznych možností, pretože nákup viacerých verzií môže starostlivosť o záhradu urobiť ľahšou a menej časovo náročnou úlohou.

Pred nákupom zmerajte vzdialenosť od vonkajšieho kohútika po najvzdialenejšiu časť dvora. To zaistí, že budete mať vodu tam, kde ju  potrebujete a nebude potrebný ďalší nákup hadice. Je potrebné mať na pamäti, že gumová verzia  býva odolnejšia ako verzia vyrobená z vinylu.

Ďalej sa pokúste kúpiť hadicu s mosadznými spojkami, nie plastovými, pretože mosadz vydrží dlhšie.

8. Kosačka

Každý trávnik, bez ohľadu na to, aký je veľký alebo malý, musí byť pravidelne kosený. Ak to nebudete robiť, trávnik ovládne vašu záhradu a môže nabádať malé zvieratá, aby sa tam usadili. Elektrické kosačky na trávu sú nenáročné na prevádzku a sú ľahšie ako benzínové náprotivky.

Jednou z nevýhod pri výbere tohto typu kosačky je, že nebude poskytovať výkon, aký vidno v prípade benzínových verzií.

Okrem toho sa musíte ubezpečiť, že má dostatočne dlhý elektrický kábel, poprípade predlžovačku, na pokosenie celého trávnika.

Nakoniec je potrebné dbať na to, aby sa šnúra počas kosenia nedostala do cety čepeliam a aby sa pri kosení neodpojila zo zdroja. Neustále premiestňovanie káblov alebo ich opätovné zapojenie môže byť veľmi frustrujúce. Majitelia nehnuteľností s malými a strednými záhradami a dvormi zvyknú s týmto typom kosačky vychádzať najlepšie.

Benzínové kosačky sú oveľa húževnatejšie ako elektrické modely. Výkonný motor spraví krátky proces s vysokou trávou a vydrží pracovať niekoľko hodín bez toho, aby sa „zapotil“. V porovnaní s elektrickými modelmi získate za svoje peniaze lepší výkon a nebudete musieť dvakrát prechádzať žiadne oblasti.

Kvalitná kosačka na záhradu
zdroj: encierro/shutterstock.com

9. Vyžínač trávy

Zastrihovače trávy, ktoré sa často označujú požierače buriny, pomáhajú v krátkom čase upratať trávnik. Na určité miesta nie je možné dosiahnuť pomocou kosačky a o tieto miesta sa postará vyžínač. Sú ideálne na prácu okolo múrov, plotov a po okrajoch dvora.

Zariadenie je k dispozícii v benzínovej, elektrickej a batériovej verzii a využíva plastovú strunu, ktoré sa pri používaní otáča vysokou rýchlosťou. Elektrické modely bývajú lacné a sú veľmi tiché, čo je v niektorých štvrtiach dôležité.

Naopak verzie s benzínovým pohonom sú hlučnejšie, ale poskytujú vyšší výkon a nie je potrebný kábel, nabíjačka ani zásuvka. Pokúste sa nájsť model, ktorý akceptuje vopred naplnené kazety, aby ste si uľahčili výmenu struny.

10. Pracovné rukavice

Váš dvor a záhrada je pravdepodobne plná konárov, tŕňov, jedovatých rastlín a chemikálií. Z tohto dôvodu potrebuje každý záhradník kvalitné pracovné rukavice. Také, ktoré budú chrániť ruky bez ohľadu na to, s čím sa stretnú.

Bavlnené rukavice zostávajú preferovanou voľbou pre mnohých, pretože sú lacné a mnohé majú gumené „prísavky“. Majú však tendenciu v krátkom čase sa opotrebovať a vodou nasiaknu vždy, keď s ňou prídu do styku. Preferovanou voľbou by mali byť syntetické alebo kožené rukavice, a to kvôli zvýšenej schopnosti chrániť ruky a  trvanlivosti.

Samozrejme, budú potrebné aj ďalšie nástroje, v závislosti od pozemku alebo záhrady, o ktorú sa treba starať.V každom prípade odporúčame zvoliť kvalitné nástroje, aj keď sú drahšie. Ich životnosť je výrazne dlhšia a lacné nástroje, ktoré nie sú dobre spracované, môžu viesť k zraneniu. Záhradníčenie a starostlivosť o trávnik, či okolie domu sú zábavné činnosti, ktoré vám správneho náradie a vybavenie ešte viac spríjemní.

Začnite s týmito desiatimi základnými kúskami a časom ich rozširujte. Predtým si ich však požičajte od priateľa, člena rodiny alebo suseda. Tento krok vám umožní zistiť, či vykonajú prácu, ktorú si prajete.

Zdroj informácií:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button