Návody

Ako ozdobiť vajíčko voskovou batikou?

návod na zdobenie vajíčokNávod ako zdobiť  vajíčko voskovou batikou. Vosková batika je u nás najpoužívanejšou technikou zdobenia vajec. Nepotrebujete k nej žiadne zvláštne vybavenie. Stačia vám len vajíčka, vosk a trochu fantázie. Môžete tvoriť vajíčka dvojfarebné, trojfarebné alebo aj päťfarebné. Tam už je ale potrebné trochu fantázie, pretože výsledný vzor sa odkryje až po odstránení vosku. Ozdobte si tento rok vajíčka metódou našich praprababiček!

Čo budete potrebovať ak chcete zdobiť vajíčko voskovou batikou:

  • vajíčka (natvrdo uvarené alebo vyfúknuté)
  • včelí vosk
  • špendlík s okrúhlou hlavičkou
  • špajle
  • kahan
  • farby na vajíčka
  • staré uteráky
  • sviečku
  • kúsok gázy

Postup ako zdobiť vajíčko voskovou batikou krok za krokom

Príprava všetkých komponentov na zdobenie

Vezmite špendlík a zapichnime ho čo najopatrnejšie do špajdle. Musí v nej dobre sedieť. Niekto používa namiesto špajle obyčajnú ceruzku s gumou na konci, ale podľa mojich skúseností tam špendlík proste poriadne nesedí a zle sa s ním pracuje.

Pripravte si kupované farby na vajíčka (toľko, koľko chcete) a vedľa plechoviek rozložte uteráky, aby bolo zafarbené vajíčka kde usušiť. Zapáľte kahan a rozohrejte vosk.

Ak kahan nemáte, môžete ho ľahko nahradiť napríklad ohnutou lyžicou zapichnutou do oasizu a obyčajnou sviečkou pod ňou. Ja som rozohrievala vosk v obyčajnej aróma lampičke a čajovú sviečku som si podložila prázdnymi kalíškom od inej sviečky.

Nanášanie prvej vrstvy

veľkonočné vajíčkaVajíčko si dobre odmastite octom a začnite nanášať voskový vzor.

Namočte špendlík do rozohriateho vosku a vytvorte kvapku alebo bodku. Jedno namočenie = jeden ťah špendlíkom.

Pracujte rýchlo, pretože vosk veľmi rýchlo tuhne. Keď ste s výsledkom spokojní, ofarbujte vajíčko v pripravenej farbe.

Prvá vrstva farby

Farbu voľte podľa toho, aké plány máte s vajíčkom ďalej. Ak chcete mať vajíčko viacfarebné, ofarbujte ho najskôr vo svetlých farbách.

Ak vám stačia farby dve (biela a zvolená farba), použite akýkoľvek odtieň. Po vybratí z farby vajíčko dobre ovaľkajte na pripravených uterákoch a nechajte zaschnúť.

Ďalšie vrstvy farby

Potom môžete nanášať ďalšie vrstvy vosku. Postup je stále rovnaký a farbenie tiež. Finálny výrobok nechajte dobre zaschnúť a môžete pristúpiť k poslednej fáze postupu.

Posledná fáza – stieranie vosku

vajíčko voskovou batikouPripravte si veľkú sviečku a kúsky gázy (bavlnené látkové vreckovky, a pod.).

Nad plameňom vždycky nahrejte malý kúsok škrupiny a zotrite odtiaľ roztavený vosk. Nemusíte mať strach zo spálenín, mne sa to ešte nepodarilo 🙂

Postupujte pomaly a zbavte vajíčko všetkého vosku. Dávajte pozor, aby ste vajíčko nepriblížili k plameňu príliš. Zvlášť na svetlých farbách sa potom tvoria nevzhľadné čierne šmuhy.

Vyleštenie vajíčka voskovou batikou

Hotové vajíčko preleštite suchou handričkou. AK sa nám aj potom bude zdať matné, použite kvapku rastlinného oleja.

Tip

Moja kamarátka používa na leštenie vajíčok detský olejček. Vajíčka nielen vyleští ale aj krásne prevonia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button