Návody

Jednoduchý postup, ako ľahko otvoriť kokos

jednoduchý postup ako otvoriť kokosVôňa aj chuť kokosu je nezameniteľná a pre väčšinu z nás veľmi príjemná. Najčastejšie kokos konzumujeme v podobe kokosovej múčky, alebo ako kokos strúhaný. Čas od času ale nie je zlé kúpiť celý plod a využiť z neho maximum. Všetci ale vieme, akú tvrdú má kokos škrupinu. Ako ju najlepšie a najľahšie pokoriť a kokos otvoriť? Prečítajte si jednoduchý postup, ako ľahko otvoriť kokos.

Kokosový orech? Najväčšie semeno na svete!

Kokosový orech rastie na kokosových palmách v trópoch a patrí medzi najväčšie semená na svete. Ak je na palme 5-8 mesiacov, ide o kokos zelený, tzv. mladý.

Obsahuje mäkkú dužinu a veľké množstvo kokosovej vody, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály a navyše ide o sterilnú tekutinu. Túto vlastnosť určite ocenia v miestach, kde je nedostatok vody, alebo je voda znečistená.

Kokos, ktorý sa nechá dozrieť 12 mesiacov a viac, mení svoju farbu na hnedú a vo vnútri sa dužina stáva tvrdšia.

Kokos potom nazývame kokosom ,,starým“ alebo ,,dospelým„. A práve tento hnedý kokos sa pokúsime spoločne otvoriť!

Čo budete na otváranie kokosu potrebovať?

  • otváranie kokosu kladivomnožnice, vývrtku alebo skrutkovač
  • pílku
  • kladivo

Ako postupovať pri otváraní kokosu?

Je veľa možností a každý kokos sa otvára po svojom. Skúste tento zaručený postup!

1. Najskôr je nutné, dostať sa ku kokosovej vode. Na vrchnej strane kokosu nájdete tri ,,oka“.

Dva otvory sú tvrdé, ale jeden je prerastený len jemnou blankou. Pokúste sa nožom, vývrtkou alebo iným ostrým predmetom prekážku odstrániť. Ako náhle sa dostanete dovnútra, vložte do diery slamku a vodu vypite, alebo ju  prelejte do pohára.

otvorenie kokosu nožom2. Teraz je potrebné sa zamerať na rozbitie škrupiny. Ponúkajú sa dve možnosti. Môžete vziať kladivo a pokúsiť sa škrupinu rozbiť, ale nemusí to dopadnúť dobre, alebo si vezmite pílku a kokos v polke prepíľte a dužinu potom vydlabte.

Zostali vám dve rovnako veľké škrupiny? Použite ich na niečo užitočné a vyrobte z nich napríklad kŕmidlo pre vtáky!

Praktické rady, ako na to, nájdete tiež v článku na našom webe.

Ide tvoriť kokos ešte ľahšie?

Ste krehká žena, alebo muž, ktorý nevlastní ani skrutkovač, pílku alebo kladivo? Ponúka sa tu ešte jeden naozaj jednoduchý postup na otvorenie kokosu.

Kokos vložte do vopred vyhriatej rúry na 200° približne na 20 -30 minút. Kokos by mal prasknúť. Ak sa tak nestane, zabaľte orech do utierky a paličkou na mäso, alebo iným tupým predmetom orech rozbite.

Potom už len ostáva vychutnať si jeho exotickú chuť. Kto vie, možno vás aspoň v myšlienkach prenesie k moru, pod kokosovú palmu …

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button