Zvieratá

Ako osedlať koňa?

ako osedlať koňaAko správne osedlať koňa? Príprava koňa na vychádzku pozostáva z čistenia, ustrojenia a kontroly. Hoci sa to môže zdať ako veľmi jednoduchá úloha, nieje to len tak. Tu je veľmi stručný ale za to výstižný návod ako by ste mali koňa správne osedlať.

Čo je potrebné, ak chcete osedlať koňa:

  • sedlo
  • pod-sedadlová dečka

osedlanie koňaUistite sa, že sú strmene vytiahnuté hore. Pristúpte ku koňovi zľava a ťahom spredu-dozadu nasaďte koňovi sedlo – púšťajte ho mierne od kohútika smerom dolu. Ak je pod-sedadlová dečka od sedla oddelená, urobte tak najprv s ňou a až potom so samotným sedlom.

Spustite podbrušník pretiahnutým očkom dečky (musí skrátka splynúť s telom koňa) a na druhej strane prejdite k druhému boku koňa.

Chyťte podbrušník a pripnite mu pracky. Začnite najprv pri nižších dierkach. Dotiahnutie vykonáte tesne predtým, než nasadnete na koňa.

Čo treba spraviť pred tým ako pôjdete osedlať koňa?

Skontrolujte, či nie je koža pod podbrušníkom nikde pokrčená či zaseknutá. Vezmite uzdu a vyveďte koňa von. Tu dotiahnite pracky, aby sedlo dostatočne držalo a nepretáčalo sa. Teraz môžete nasadnúť.

osedlať koňaUtvorte z tejto činnosti pravidelný rituál. Pred každým osedlaním koňa riadne vyčešte a používajte pri tom aj hlasovú komunikáciu.

Kôň, ktorý sa teší na prechádzku, bude mať rád aj osedlanie.

Ak ste všetko urobili/urobíte správne, môžete ísť so svojím koňom pokojne na prechádzku.

Varovanie na záver

Pozor na prílišné utiahnutie remeňa. Ďalej si tiež dajte pozor na skrútenie podbrušníka či na priškrtenie kože.

Radšej to vždy dobre prekontrolujte. V opačnom prípade by sedlo nemuselo dobre držať, koňovi by to mohlo prekážať pri pohybe a v najhoršom prípade by kvôli takýmto detailom mohlo dôjsť k nehode. Kôň nie je žiadna hračka, buďte preto dôsledný a opatrný.

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button