Ako opraviť maľovaný porcelán?
Väčšinou máme doma úžitkový alebo pamätný maľovaný porcelán . To môže byť jedálenský servisy ako svadobné dary, sošky po babičke a podobne. Pri sťahovaní, ale aj pri upratovaní, sa nám môže stať, že sa takýto maľovaný porcelán, pokazí. Ak ide o srdcovú záležitosť, ktorá sa už nikde nedá kúpiť, skúsme ju opraviť. Potrebné veci zakúpime v obchode s umeleckými potrebami. Ako teda opraviť maľovaný porcelán sa dočítate nižšie.
Čo je potrebné ak chcete opraviť maľovaný porcelán:
- Poškodený a zlepený maľovaný porcelán
- 3 až 4 kvalitné tmavé maliarske štetce
kovový prášok
- tužidlo
- biely a bezfarebný lak
- tvrdá ceruzka
- farebné atramenty
- striekacie pištole
- bezfarebná glazúra
Použitie vhodných farieb na maľovanie porcelánu
Základným vybavením pre maľovanie porcelánu sú akrylové farby riedené vodou. Po vyschnutí farieb je potrebné ich chrániť vrstvou bezfarebnej glazúry.
Dôležité pre opravy je namiešať rovnaký farebný odtieň ako má originál. To nám umožní použitie farieb v prášku.
Dokonca sme schopní pomocou kovových práškov napodobniť zmiešaním s glazúrou aj zlatenie.
Vypaľovanie glazúry na porcelán
Glazúra sa môže aj vypaľovať, čo je najlepšia metóda. Lenže potom sa môže stať, že nám stmavne lepidlo a zvýrazní škáry po lepení.
Naviac môže dôjsť k úplnému rozpadnutiu predmetu. Keramika sa tiež musí páliť v peciach na to určených, nie v domácej rúre.
Pre začiatočníkov
S nevybavenou dielňou je výhodnejšia metóda tvrdenia za studena. Lak kúpime v obchode pre domácich majstrov. Podľa návodu ho zmiešame s tužidlom.
Tvrdnúť bude 12 hodín. Biely lak sa používa ako základ na miešanie farieb, bezfarebný ako záverečný.
Od najľahšieho po najťažšie
Podľa skúsenosti je najľahšie maľovať porcelán s nepravidelnými vzormi. Ťažšie je potom napodobniť zložitejšie motívy, najťažšie asi býva namiešať presné odtiene pri oprave motívu na bielom podklade.
Skúste napodobniť aj praskliny
Porcelánové predmety môžu mať časom na povrchu popraskanú glazúru. Ak ich vidíme okolo opraveného miesta, musíme ich vyrobiť aj na ňom.
Na už zaschnutú maľbu načrtneme tvrdou špicatou ceruzkou sieť praskliniek. Ceruzku priebežne orezávame, aby čiary boli rovnako silné. Pre farebné praskliny použijeme tenké pero a farebné atramenty.
Nanášame vrchný lak
Na nami namaľované prasklinky nanesieme bezfarebný lak štetcom, ale veľmi opatrne, aby sme nepoškodili kresbu ceruzkou. Vhodnejším nástrojom je preto striekacia pištoľ.
Čo so zlatými okrajmi na porceláne?
Opravy pozlátených okrajov a plôch sa opravujú pomocou kovových práškov. Tie miešame v malom množstve, aby sme dosiahli lepšieho a správneho pomeru. Pridáme len trochu bezfarebnej glazúry, aby zlato nestmavlo.
Môžeme pridať aj pár kvapiek riedidla a ešte pridáme tužidlo. Opäť použijeme jemný štetček, ktorým robíme rovné a ľahké ťahy. Tu platí, že najlepšie je len jedna vrstva.
Pomôžte si ako viete
Najjednoduchšie je maľovanie okrajov šálok a tanierikov. Ruku pevne oprieme a predmetom otáčame.
Pomôžte si štetcom
Ak sa na rovných plochách čiastočky zlata odlučujú z glazúry, Namaľujte vopred vzor bezfarebnou glazúrou s malým množstvom pigmentu.
Špičkou štetca nanášame suchý kovový prášok na glazúru a potom ho štetčekom ľahko vklepkávame. Zmes sa nechá chvíľu stáť a potom sa odstráni prebytočný prášok. Po zaschnutí z pozlátených okrajov odstránime prebytočný prášok. Všetko necháme cez noc zaschnúť a vyleštíme potom mäkkou handričkou. Ďalšou vrstvou by sme už stratili lesk.
Štetce by mali mať ostrú špičku, jeden bude určený na zlatenie. Štetce použité na glazúru sa vymývajú špeciálnym riedidlom, na akryly sa používa voda. Na miešanie farieb používame keramické dlaždice.