Úvod / Deti / Ako zvládnuť s deťmi základy práce s keramickou hlinou?

Ako zvládnuť s deťmi základy práce s keramickou hlinou?

návod ako zvládnuť s deťmi základy práce s keramickou hlinou

Deti sa vždy radi zašpinia, a tiež radi vymýšľajú a hrajú sa. Pri práci s keramickou hlinou to dokážu naraz. Je na ich rodičoch, aby sa trochu vybláznili a naučili sa, ako lepšie pracovať s keramickou hlinou.

Čo je na prácu s keramickou hlinou potrebné


Keramickú hlinu alebo keraplast, pred prácou si pripravte misku s vodou na zvlhčovanie hliny a rúk, drevenú alebo kameninovú podložku na modelovanie, kuchynský valček, špachtľu, štetec, očko, nôž, handru pre prácu s hlinou, prázdne tégliky, vykrajovačky na cukrovinky, na dekoráciu – rôzne druhy látok, špáradlá, špajle.

Oblečenie

Je to naozaj prvá vec, na ktorú musíte myslieť predtým, ako začnete pracovať s keramickou hlinou. Vyberte niečo pre deti, čo môžu zašpiniť a čo môžete potom prípadne aj vyhodiť. Tiež nezabudnite, že špinavé oblečenie od keramickej hliny sa nemôže prať s ničím iným.

Hlina

Keraplast

Môžete si kúpiť keraplast alebo inú “umelú” hlinu, ktorá sa nemusí vypaľovať v peci a je dostupná v papiernictvách alebo výtvarných potrebách aj v menších množstvách. Môžete potom modelovať v pohodlí vášho domova a nemusíte nosiť výrobky kdekoľvek.

Nevýhodou keraplastu je, že sa rýchlo vysuší a horšie sa vodou zjemňuje. Aj v prípade prasknutia výrobku sa horšie zlepuje, tiež sa naň nedá použiť klasická glazúra, ale opäť špeciálna farba, ktorú necháte na výrobku zaschnúť.

Keramická hlina

Druhou možnosťou je pravá keramická hlina, ktorú môžete zohnať buď v keramickej dielni alebo od väčšieho dodávateľa, alebo tiež niekde v krúžku práce s keramikou, aby ste nemuseli kupovať veľké množstvo. Môžete tiež nechať výrobky z tejto hliny len tak uschnúť, ale tie nie sú potom odolné voči vode.

Ale ak ich necháte vonku v daždi, budú vám robiť radosť ešte dlho. V opačnom prípade budete potrebovať miesto, kde môžete produkty vypáliť v keramickej peci na niekoľko sto stupňov. Keramická hlina je však lepšie spracovateľná, lepšie tvarovateľná a menej vysychá.

V závislosti od farby a drsnosti zrna existujú rôzne typy. Ak máte na výber, vyberte si radšej svetlejšiu a hrubozrnnú. Vyhnite sa červenej hline, ak nechcete mať všetko doma špinavé.

Spracovanie hliny

práca s keramickou hlinouHlina by mala byť tak zvlhčená, aby pri modelovaní nepraskala po okrajoch a bola pružná. Ak chcete hlinu zvlhčením zjemniť, vezmite si do dlaní malý zhluk hliny a pomačkajte ju postupne oboma rukami.

Otestujte, či nie je hlina prasknutá na okrajoch. Ak je dostatočne vlhká, musíte sa zbaviť akejkoľvek vzdušnej bubliny, aby nedošlo k poprasknutiu výrobkov. Vymodelujte keramickou hlinou guličku. Potom ju niekoľkokrát “obúchajte” o podložku.

Nebojte sa ju hodiť silou z väčšej výšky. Potom znova vyvaľkajte guličku a zabaľte ju do mokrej handry.

Šliker

Na lepenie keramickou hlinou vytvarovaných častí k sebe budete potrebovať “lepidlo z hliny” – šliker. V tégliku so špajlou alebo štetcom premiešajte hlinu s trochou vody asi na konzistenciu jogurtu.

Modelovanie

Môžete nechať modelovať svoje deti, alebo ich môžete nechať vytvoriť mištičky, alebo ich môžete nechať vytvoriť napríklad slimáka z hlinených valčekov, ktoré vyvaľkáte na podložke. Alebo môžete prilepiť nádobky z plátov, ktoré vyvaľkáte pod handrou na podložke a nožom nakrájate.

Ďalšou možnosťou je modelovanie zvierat a postavičiek z jednotlivých častí zlepených šlikerom.

Vydlabávanie

hlina na modelovanieNádobky môžu byť tiež vytvorené vydlabávaním očkom. Modelujte požadovaný tvar a potom stlačte vnútornú časť očkom.

Nakoniec môžete tvary dotvarovať svojimi rukami. Akonáhle ste úspešne dokončili túto úlohu, môžete sa pustiť do lepenia.

Lepenie

Keď potrebujete lepiť jednotlivé časti výrobku k sebe (valčeky, pláty, časti postavičky), pomôže vám jednak mechanická sila, trochu hliny, ale hlavne lepenie šlikerom.

Obe lepené plochy zvrásnite  nožom alebo špachtľou, naneste vrstvu šlikeru a pritlačte ich k sebe.

Dokončovacie práce


Keď máte výrobok vytvarovaný a zlepený, môžete uhladiť steny vlhkými rukami. Môžete dozdobiť obtisknutím rôznych častí špajle, vyrytím nejakého vzoru špáradlom a podobne.

Ak chcete výrobok vypáliť v keramickej peci, nechajte ho vysušiť minimálne jeden deň. Tiež by nemal byť hrubší ako 2 alebo 3 centimetre.

Glazúra

Ak máte výrobok z keramickej hliny, po prvom vypálení v rúre môžete ho glazúrovať. Glazúry sú vo vode rozpustné prášky, ktoré v rúre rozjasňujú a vytvárajú lesklý povrch, ktorý poznáte z obchodov. Nesmie sa však natierať zo spodnej časti výrobku tak, aby sa dno nelepilo na podklad.

Ako zvládnuť s deťmi základy práce s keramickou hlinou?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

malovanie skla

Ako renovovať maľované sklo?

Maľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *