Domácnosť

Ako odstrániť staré linoleum pred pokladaním novej podlahy?

ako odstrániť staré linoleumPočas rekonštrukcie domácnosti vás možno čaká problém s odstránením starého linolea, ktoré máte v kuchyni, na chodbe, prípadne aj v iných miestnostiach. V dnešnom článku si načrtneme postup, vďaka ktorému vám práca pôjde ľahko a rýchlo. Ako odstrániť staré linoleum pred pokladaním novej podlahy?

V článku sa dozviete:

 • Prečo odstraňovať staré linoleum
 • Postup odstránenia
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Prečo odstraňovať staré linoleum?

Nikdy nie je dobré novým linoleom či inou krytinou jednoducho prekryť staré linoleum. To totiž môže spôsobiť nerovnosť novej podlahy.

Často sa pod ním tiež nachádzajú plesne alebo aj mnoho nečistôt, ktoré môžu prispieť k zlému prostrediu v domácnosti, čo sa skôr či neskôr prejaví na vašom zdraví.

Postup odstránenia starého linolea:

Narezanie linolea

Ak je linoleum v miestnosti položené vo veľkých kusoch, je v prvej fáze vhodné ho narezať na menšie diely. Použite na to ostrý nôž, prípadne napríklad britvu.

Ideálne je rozrezanie na kusy v rozmeroch cca 20x20cm.

Nahriatie a vytrhanie

odstraňovanie linoleaNarezané kusy linolea potom vytrhajte. Pôjde to ľahko, ak k podlahe nie je pevne ukotvené, stačí len použiť trochu sily.

Niekedy sa však linoleum pripevní k podlahe natoľko, že vytrhnutie rúkami prakticky nie je možné. Stáva sa to hlavne u betónových podláh, s ktorými je spojené lepidlom.

V tom prípade si vezmite do ruky teplovzdušnú pištoľ. S jej pomocou nahrejte lepidlo. Po jeho zmäknutí pôjde linoleum odstrániť veľmi ľahko. Nahrievajte vždy po častiach.

Odstránenie lepidla

Pokiaľ na podlahe po sňatí linolea zostanú zvyšky starého lepidla, opäť ho nahrejte teplovzdušnou pištoľou a potom zoškrabte pomocou škrabky. U betónových podláh sa dá použiť aj horúca voda, ktorú nalejete na povrch a necháte chvíľku pôsobiť. Lepidlo počas chvíle zmäkne a pôjde lepšie odstrániť.

Ak je linoleum späté s podlahou klincami, vyberte kliešťami najprv tie.

Čo je potrebné na odstránenie starého linolea?

 • nové linoleumostrý nôž, britva
 • teplovzdušná pištoľ
 • horúca voda
 • škrabka
 • kliešte
 • pracovné rukavice

Ako dlho to potrvá?

Pokiaľ nie je linoleum pevne späté s podlahou pomocou lepidla, zaberie vám jeho odstránenie maximálne pár minút. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť podlahu.

Aké budú náklady na odstraňovanie starého linolea?

Ak nemáte doma teplovzdušnú pištoľ a chcete si ju zaobstarať, počítajte s investíciou minimálne 20 Eur. Za túto cenu sa dajú zaobstarať najlacnejšie varianty.

Ostatné pomôcky a nástroje, ktoré vám pri odstráňovaní starého linolea bude treba by ste mali mať doma k dispozícií vždy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button