NávodyVzťahy

Ako zvládať emócie?

dýchanie - zvládanie emóciíČlovek je veľmi často v područí svojich emócií a citov, ktoré sú spontánne a veľmi intenzívne. Často sa necháme unášať emóciami a trápime sa, bez toho aby sme premýšľali ako zvládať emócie. Vďaka emóciám môžeme prežiť to najúžasnejšie na svete, ale vďaka nim si môžeme siahnuť aj na samotné dno. Svoje emócie predsa nemôžem ovládať, namietate, ale ja odpovedám, že to chce len cvik.

Vy rozhodujete ako zvládať emócie

zvládnite emócie - hnevNie sú to vaše emócie, ale ste to vy, kto rozhoduje, ako sa v nasledujúcej minúte zachováte. Ak vás niekto raní, máte predsa práve vy na výber, ako sa zachováte.

Môžete ho nahnevane uraziť a raniť tiež, môžete sa rozplakať, alebo sa môžete uzavrieť sami do seba a neurobiť nič.

Stačí si to len uvedomiť vo chvíli, kedy sa vám hrnú slzy do očí, že v skutočnosti nechcete plakať a dať najavo svoju slabosť. Chce to len cvik.

Zastavte sa a premýšľajte

sebakontrola a ako zvládať emócieSkúste sa pri svojom správaní (napr. naštvanie, agresivita, plač, urážanie sa alebo trucovanie) na chvíľu zastaviť a spýtať sa sám/sama seba: prečo toto robím? čomu tým pomôžem?

Väčšinou si odpoviete: pretože ma naštval, pretože ma dohnal k agresivite, pretože ma urazil alebo dohnal k plaču…

Ale je to naozaj ten druhý, ktorý vás k tomu dohnal, alebo ste to práve vy, kto si povedal: tak teraz sa teda musím naštvať, pretože inak by mu to prešlo moc ľahko.

Netrestáte ale skôr sami seba?

Počítajte do desať

Dobrou metódou ako zvládať emócie je počítanie do desať. Ak máte problém so spontánnymi reakciami, ktoré majú potom veľmi zlé následky, skúste tú známu taktiku: počítať do desať.

Než dôjdete k číslu desať, mali by ste si spomenúť na bod číslo jedna a dva a zastaviť svoje správanie.

Pravidelná sebakontrola

Ak sa pokúsite zamýšľať sa nad svojím správaním a chcete zvládať emócie, tak postupne sa to bude stávať jednoduchšie a ľahšie si uvedomíte, čo robíte, a budete sa môcť rozhodovať, ako sa zachováte.

Nemusíte predsa slepo počúvať svoje emócie. A časom si možno skôr vyberiete, že sa nad celou záležitosťou usmejete alebo mávnete rukou, pretože vám to za to nestojí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button