Nezaradené

Ako naučiť deti, aby čítali knihy?

deti aby čítali knihySlovenské kníhkupectvá zažívajú v poslednom období veľký boom, čo nás samozrejme môže len tešiť. Znamená to, že sa ľudia majú záujem vzdelávať a namiesto toho, aby čas trávili pri televíznych programoch, trávia ho radšej pri dobrej knihe. Ako to je ale v prípade detí? Poradíme vám ako naučiť deti, aby čítali knihy?

Školská povinná literatúra

Deti sa dostávajú ku knihám až na základnej škole, kedy im samotní pedagógovia dajú za úlohu prečítať povinnú literatúru, čo im nie je vždy po vôli.

Niet sa čo čudovať, že deti nemajú chuť čítať si. Majú to nakázané a vôbec si nemôžu vybrať knihu, ktorá sa im páči. Samozrejme, sú aj nejaké výnimky, ktoré nemajú problém si určenú literatúru prečítať. Keď však ako rodič naučíte svoje deti láske ku knihám už v útlom veku, nebudete sa musieť obávať, že vaše dieťa si nesplní školské povinnosti a povinnú literatúru si neprečíta.

Časom si určite čítanie obľúbi a čo je dobré, možno siahne aj po anglickej odbornej literatúre. A vedieť sa orientovať v takejto literatúre je veľké plus do budúcnosti vášho dieťaťa.

Slovníky pre každého

Povinnosťou každého z nás je mať doma v knižnici viacero slovníkov. Slúžia najmä na urýchlený preklad slov s cudzieho jazyka do nášho materinského. Aj keď dnes je doba mobilných aplikácii a prekladačov Googlu, vlastniť slovník je ale veľké pozitívum.

Najmä v školách vám budú slovníky užitočné, pretože čo myslíte, akceptujú pedagógovia skôr mobilné aplikácie alebo hmatateľné slovníky?

Obrázkové knihy

Už v prvých mesiacoch života detičky vnímajú obrázky. Preto neváhajte ani minútu a kúpte svojmu maličkému pokladu obrázkovú knižku, ktorú si budete spoločne pravidelne „čítať“. Čítanie obrázkových detských kníh pomáha zlepšovať motoriku a rozvíja slovnú zásobu.

V poslednej dobe môžete zachytiť na slovenskom knižnom trhu knižky, ktoré učia maličké detičky spoznávať zdravé potraviny (zeleninu a ovocie). Kúpili by ste aj vy vašim detičkám takéto knihy?

Počet vydaných kníh neustále pribúda, čo je veľké pozitívum. Ak zrovna pozeráte nejaké internetové kníhkupectvo a okrem turistických máp vás zaujala nejaký žáner, neváhajte nad kúpou. Ako správny rodič budete motivovať svojich potomkov, aby aj oni v budúcnosti milovali knihy. Keď ho naučíte už v útlm veku milovať knihy, v dospelosti sa vám za to odvďačí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button