Návody

Ako na revízora v električke?

revízor v mhdNie každý cestuje len autom alebo pešo. Určite patríte medzi tých, ktorí aspoň občas nastúpite do autobusu, trolejbusu alebo električky. Mestskú hromadnú dopravu budú pravdepodobne využívať aj vaše deti, či už k ceste do školy, na krúžok alebo pri návšteve kamaráta. Aj malé dieťa vie, že cestovať je možné len s platným cestovným lístkom. Na druhú stranu – existuje vôbec človek, ktorý aspoň raz v živote nešiel (pokojne aj nedopatrením) načierno? Prečítajte si článok ako na revízora v električke.

Ako na revízora a ako sa vykrútiť z jazdy načierno

Na internete existujú snáď stovky „zaručených“ návodov, ako vyhrať nad revízorom: Môžete sa hrať na turistu, ktorý hovorí len po španielsky, povedať revízorovi, že ste sa cestovný lístok snažili označiť, ale že prístroj zrejme nefungoval (keď vás revízor požiada, nech mu to teda ukážete, cestovný lístok si pred jeho očami označíte, môžete sa robiť, že spíte, vyhlasovať, že v súlade s prepravným poriadkom sa musíte po celý čas jazdy držať (v druhej ruke máte tašku), takže lístok nemôžete vytiahnuť …

Ak vás zaujímajú podobné tipy, asi nezostáva nič, než hľadať na internete. Dobre si ale pamätajte, že podobné vykrúcanie by vás v budúcnosti mohlo prísť pekne draho Jazda bez cestovného lístka sa totiž vypláca len niekedy. Záleží ale len na šťastí či na náhode.

Pokutový bloček proste roztrhám a je to

Asi najhoršia vec, ktorá vás môže napadnúť, je už uloženú pokutu jednoducho ignorovať! Že sa rok, dva nič nedeje? Ale ono sa „niečo“ deje, len vy o tom neviete.

ako na revízora v električkeBežný postup je asi taký: Dopravný podnik čaká, či pokutu (a cenu lístka) uhradíte v stanovenej lehote.

Ak nie, stávate sa jeho dlžníkom. Dopravný podnik svoju pohľadávku pravdepodobne postúpi („predá“) agentúre, ktorá sa špecializuje na vymáhanie pohľadávok.

Tá na vás prostredníctvom advokáta podá žalobu. Súd vám uloží zaplatiť nielen dlžnú čiastku, ale aj úroky z omeškania, súdny poplatok a odmenu advokáta.

súdne pojednávanieTo sa môže stať aj vtedy, ak nebudete prijímať poštu (napríklad sa nezdržujete v mieste svojho trvalého bydliska).

O súdnom konaní sa tak nemusíte vôbec dozvedieť a jedného dňa u vás zazvoní exekútor, takže k tomu všetkému musíte prirátať ešte jeho odmenu. Už teraz vás to môže stáť niekoľko tisíc.

A teraz si predstavte, že vás (vaše dieťa) revízor nachytal bez cestovného lístka aj 20x. Chceli ste ušetriť niekoľko desiatok eur, ale zadlžili ste sa možno na celý život.

Revízor ma predsa nesmie zadržať. Alebo môže?

Ak revízorovi nepredložíte označený cestovný lístok, môže vás vyzvať, aby ste sa legitimovali. Nemôže ale zisťovať vašu totožnosť cez váš odpor. To môže len polícia.

ako sa braniť proti revízoroviČo keď ale odmietnete nasledovať revízora na políciu alebo len zotrvať na mieste, než polícia príde? Práve tým, aké sú práva revízora, sa zaoberal vo svojom rozhodnutí Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Revízor vás skutočne MÔŽE (v rámci nutnej obrany) zadržať, čím chráni majetkové práva prevádzkovateľa hromadnej dopravy.

Ak revízora dokonca napadnete, logicky musíte počítať s jeho možnou obrannou reakciou. Keby niekto napadol vás (napríklad na ulici), tiež by ste sa bránili.

Čo revízor naopak nesmie, je vymáhať od vás násilím peniaze. To už si musíte zvážiť sami, či zaplatíte, alebo budete žiť s tým, že vás možno (ale možno tiež nie), čaká súd.

Záver ako na revízora

Čo si vlastne z nášho článku máte odniesť? Ak jazdíte, alebo nejazdíte bez lístka je to vaša súkromná vec. Ale keď už vás revízor pristihne a uloží vám pokutu, radšej zaplaťte.

Tipy

Ak vám náš článok pripadá trochu prehnaný (pre jednu jazdu bez cestovného lístka sa predsa nič nemôže stať …), môžete vyhľadať na rôznych diskusných fórach, kde prosia o radu ľudia, ktorí išli načierno. Dávno už na to zabudli, ale zrazu sú predvolaní na súd a majú platiť.

Upozornenie

Článok má informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button