Ako na plochú nohu?
Pre plochú nohu je potrebné, aby na nohe bola priečna aj pozdĺžna klenba. Ak je niektorá z nich porušená, trápi dotyčného občasné, niekedy aj trvalé (až neznesiteľné) bolesti. Tie sa objavujú po väčšej záťaži nôh, teda dlhšej chôdzi alebo dlhodobom státí. Okrem bolesti nôh a kŕčov v nohách ich sprevádza aj bolesť v bedrovej oblasti. Ak teda nechceme trpieť, mali by sme pre svoje nohy niečo urobiť. Dobrou vecou je prevencia, ale ak už problém máme, je dôležité ho riešiť.
Čo je potrebné na liečbu plochej nohy
- topánky
- dreváky
- sprcha
- piesok
- guľky
- stoličky
- uterák
Všeobecne môžeme plochú nohu ovplyvniť pomocou vhodnej obuvi, nosením ortopedických vložiek, redukciou váhy, pravidelnou večernou sprchou, pri ktorej striedate teplú a studenú vodu, masážami nôh, zvýšenou úľavou pre nohy, chôdzou na boso po nerovnom teréne a hlavne liečebný telocvik (chôdza po vonkajšie strane chodidla, plávanie s plutvami a podobne).
Vhodná obuv by mala mať hlavne správne zhotovenú stielku, stredný podpätok a voľný priestranný špic. Materiál topánky musí byť priedušný, ľahký a poddajný.
Cviky nie je dobré skúšať naraz, ale pekne postupne za sebou. Cviky na ploché nohy sú chôdza po špičkách, chôdza po hranách chodidiel, turecký sed, chôdza po pätách.
Pomôže vám aj prechádzka v piesku. Ak plochými nohami trpí vaše dieťa, pošlite ho hrať sa na piesok a vyzujte mu pred tým topánky.
Cvičením ľahu proti plochej nohe je cvik, pri ktorom ich rozťahujete od seba prstami. Ďalším cvikom je aj naťahovanie chodidlá do tenkej špičky. V danej polohe by ste mali vydržať tak desať sekúnd a následne sa uvoľnite.
Alternatíva pre plochú nohu
Ďalšie cvičenie môžete vykonávať na stoličke. Posaďte sa na jej okraj, a to tak, že nohy budete mať ľahko celou plôškou na podlahe a kolená sú v ohybe 90 stupňov.
Dajte si veľký uterák na podlahu tak, aby predná časť nôh bola na uteráku, a snažte sa uchopiť uterák prstami na nohách. Skúste uterák natriasať a zdvíhať.
Rozsypte na zem hrsť guľôčok a pomocou nôh ich zbierajte do kýblika. Ideálne je, keď si k tomu sadnete, to preto, aby ste nemali krivý chrbát. Nohy pri dvíhaní guľôčok striedajte.
Postavte sa naboso na rovnú podlahu s mierne rozkročenými nohami na šírku jednej stopy. Predstavte si, že ste na pláži a snažte sa akoby naberať piesok medzi prstami. Vždy ho akoby chyťte, zostaňte tak na 30 sekúnd, a potom povoľte.
Noste dreváky alebo zdravotné korkové topánky. Tieto topánky by mali byť ale vskutku zdravotné, zakúpené v zdravotných potrebách alebo v lekárni. Je dôležité, aby išlo o dreváky vo forme tzv. „nazuvákoch“, bez zaistenej päty, tak totiž dochádza k tomu, že ste podvedome nútení zovrieť prsty nohy a sieť svalov chodidla k základni topánky.
Tak dochádza k posilneniu svalov a klenba nohy zostáva neporušená. Tieto topánky preto nosia zdravotné sestry, kuchári, servírky a ďalší ľudia, ktorý stoja na nohách celý deň.
Pre plochú nohu sú však aj riziká!
Rozhodne svojim deťom vyberajte zdravotne nezávadné detské topánky a nie tzv. CROX-y a menčestrové papuče na bežné a celodenné chodenie v triede.
Kroksy stoja možno pár eur, ale okrem plesne sú nebezpečné práve pre totálne zrútenie klenby. Menčestrové papuče zase skôr vyhovujú učiteľom a školským podlahám, avšak sú tiež aj jedným z najväčších likvidátorov detskej zdravej klenby.