Ako liečiť

Tehotenská cholestáza: Ako ju spoznať a aké sú príznaky?

tehotenská cholestázaMenšie percento žien má ku koncu tehotenstva problémy s ochorením, ktoré sa nazýva tehotenská cholestáza. Tieto ženy postihuje predovšetkým intenzívne svrbenie pokožky.

V článku sa dozviete:

  • Čo je cholestáza
  • Ako ju spoznať
  • Liečba cholestázy

Choroba nie je ani tak nebezpečná pre samotnú nastávajúcu mamičku, ako skôr pre správny vývoj plodu. V krajných prípadoch totiž napomáha k predčasnému pôrodu a zvyšuje sa tiež riziko úmrtia plodu v maternici.

Čo je to tehotenská cholestáza?

Cholestáza má príčinu najmä v zlej činnosti pečene a žlčníka. Táto zhoršená činnosť je vyvolana pravdepodobne tehotenskými hormónmi.

Zlou činnosťou týchto orgánov dochádza k poruche prietoku žlčových kyselín a následne potom k zhoršenému trávenia tukov.

Vďaka tomu, že sa kyseliny dostanú do krvného obehu, vzniká veľmi silný pocit svrbenia pokožky.

Ako spoznať cholestázu?

Hlavnými príznakmi tehotenskej cholestázy sú predovšetkým:

Svrbenie

cholestáza v tehotenstveIntenzívne svrbenie v pokročilejšom štádiu tehotenstva býva často najhmatateľnejším príznakom toho, že žena trpí cholestázou.

Svrbenie sa týka hlavne partií v oblastiach dlaní, prípadne sa prejavuje aj na chodidlách.

Tmavší moč

Moč behom cholestázy výrazne tmavne, čo súvisí so zlou činnosťou vnútorných orgánov.

Svetlejšia stolica

Oproti moču naopak stolica počas cholestázy často zosvetlí.

Nechutenstvo

Niektoré tehotné ženy, u ktorých je následne diagnostikovaná cholestáza, môžu trpieť tiež stratou chuti do jedla.

Liečba cholestázy

Ak sa u vás v období tehotenstva začnú objavovať príznaky tejto choroby, je nutné to vždy oznámiť lekárovi, ktorý vykoná potrebné rozbory moču a krvi, na základe ktorých chorobu vylúči či diagnostikuje.

Na zmiernenie pocitu svrbenia sa dajú po odbornej konzultácii používať lieky, ktoré obsahujú kortikosteroidy. Pomocou liečby je nutné upraviť tok žlčových kyselín. A odporúča sa piť čaj na podporu funkcii žlčníka a pečene.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button