Úvod / Ako liečiť / Ako na filcky?

Ako na filcky?

filckyFilcky sú veľmi nepríjemnou záležitosťou nielen pre sexuálne aktívneho jedinca. Nejedná sa o žiadnu nebezpečnú pohlavnú chorobu, filciek sa dá ľahko zbaviť. Samotná “filcka” je ľudové označenie, v skutočnosti sa jedná o Voš lonovú, teda druh vši, ktorá sa rada usadzuje na ochlpení v oblasti genitálií a análneho otvoru. Prenáša choroba zvanú “pediculosis pubis” a živí sa výhradne cicaním krvi.

Ako spoznať filcky


K rozpoznaniu filciek nepotrebujete lekára, už voľným okom môžete sledovať drobné chrobáčikmi prilepené k vášmu ochlpeniu, ich veľkosť je okolo 1mm a obvykle ich spozorujete spoločne s chrastami alebo červenou vyrážkou.

ako na filckyAvšak tieto vši nemusíte mať iba v rozkroku, dobre sa im darí aj na ochlpenej hrudi, v podpazuší, na riasach a vo fúzoch. Nevyskytujú sa však vo vlasoch, tie sú pre nich moc tenké a neudržia sa na nich.

Po rozpoznaní filciek si vo vani dôkladne vystrihajte všetky ochlpenia v oblasti intímnych partií, prípadne aj na ďalších častiach tela, ktoré vás svrbia. Vďaka holeniu sa filcky nemajú na čom pridržiavať.

Holenie neodkladajte, do 14 dní sa vyliahnu vajíčka ďalších filciek. Ak ich máte vo fúzoch a nechcete sa holiť, tak ich dôkladne vyčešte.

Liečba

prevencia proti filckamPo holení je potrebné sa ochorenia zbaviť. Nie je nutné navštíviť doktora, obvykle stačí zájsť do lekárne, kde vám lekárnik odporučí prostriedky proti všiam, zvyčajne Diffusil H92-P, Orthosan H alebo iné prostriedky.

Prostriedky ničia samotné vši. Pri dodržiavaní aplikácie mastí alebo sprejov sa dá efektívne zbaviť filciek už do 14 dní. Čo najskôr vyhoďte všetky vaše hrebene. Následne svoje spodné prádlo, nohavice a posteľnú bielizeň riadne vyperte, minimálne na 70°C.

Prevencia pred filckami


Filckám sa dá predísť veľmi ľahko, je vhodné si pravidelne holiť oblasť genitálií. Svojho sexuálneho partnera sa snažte nestriedať, existujú aj horšie ochorenia než tie, ktoré prenášajú filcky. V prostriedkoch hromadnej dopravy si nesadajte vedľa špinavých ľudí, ktorí vyzerajú, že nedodržiavajú hygienu. Vy sami hygienu dodržujte pravidelne a s filckami sa pravdepodobne nikdy nestretnete.

Ako na filcky?
4.9 (98.18%) 22 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

vybranie antikoncepcie

Ako si vybrať správnu antikoncepciu?

Antikoncepcia a plánované rodičovstvo, obzvlášť v tejto dobe, je dozaista dôležitou záležitosťou. Ženy by si mali …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *