Zdravie a krása

Orechy ako superpotravina proti starnutiu

Viete, čo sú to tzv. superpotraviny? A že medzi nich možno zaradiť aj orechy? Práve na to sa pozrieme v dnešnom článku. Orechy sú totiž veľmi zdravou potravinou, ktorej potenciál úplne využíva len málokto.

Superpotravina orechy proti starnutiu
Zdroj obrázku: mikeosphoto / stock.adobe.com

Čo sú superpotraviny?

Ako superpotraviny sa označujú potraviny, ktoré sú výnimočné svojim zložením. Majú napríklad zaujímavý podiel mikronutrientov (teda tukov, bielkovín a sacharidov) alebo výnimočný obsah makronutrientov (tj vitamínov a minerálov).

Má sa teda za to, že pravidelná konzumácia týchto potravín má priaznivý vplyv na zdravotný stav. Na druhú stranu je potrebné upresniť, že termín „superpotravina“ nevymyslela príroda, ale človek. Inými slovami – ide o marketingové označenie niektorých potravín, ktoré má za cieľ zvýšiť ich predaj.

Neznamená to teda, že ak sa začnete „ládovať“ superpotravinami, budete zrazu mať dokonalé zdravie a trvalú mladosť. To dosiahnete predovšetkým vyváženou stravou, ktorej by ale superpotraviny mali jednoznačne byť súčasťou.

Prečo je možné orechy označiť ako superpotraviny?

Z orechov sú ako superpotravina napríklad často označované lieskové orechy. Aj všeobecne sa dá ale o orieškoch – nehľadiac na konkrétny druh – ako o superpotravinách hovoriť.

Majú totiž unikátne vysoký podiel tukov a bielkovín a naopak minimálny podiel sacharidov. Sú ale predovšetkým bohaté na najrôznejšie vitamíny a minerály (v konkrétnom obsahu mikronutrientov sú medzi jednotlivými orechmi značné rozdiely).

Zabudnúť nesmieme na vysoký obsah antioxidantov a vlákniny.

Aké majú orechy benefity pre naše zdravie?

Pravidelná konzumácia primeraného množstva orechov sa všeobecne odporúča. Orechy totiž vďaka svojmu zloženiu výrazne napomáhajú k správnemu fungovaniu organizmu.

  • Pomáhajú „normalizovať“ hladinu cholesterolu
  • Znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení
  • Dodávajú potrebné živiny pre správnu funkciu mozgu
  • Majú pozitívny vplyv na imunitu
  • Napomáhajú správnemu tráveniu
  • Pri správnej dennej dávke sú vhodné do redukčnej diéty
  • Prispievajú k zdravej pleti, odďaľujú jej starnutie

Výpočet pozitívnych zdravotných účinkov by ale ešte mohol dlho pokračovať. Pravidelná konzumácia orechov jednoznačne znižuje riziko ochorení a problémov, ktoré najčastejšie vznikajú v starobe.

Koľko orechov (a akých) denne zjesť?

Orechy nemusíte (a nemali by ste) jesť po kilogramoch, to by vám potom mohli rýchlo ovplyvniť váš BMI index. Naopak stačí hrsť orechov denne.

Najlepší je mix rôznych typov orieškov, vďaka čomu využijete to, že každý druh má trochu iný obsah vitamínov a minerálov. Oriešky si môžete pridať napríklad do šalátu, do jogurtu alebo do müsli.

Chybu neurobíte, ani pokiaľ ich budete jednoducho samotné „uzobávať“. Pozor len na to, že by malo ísť o oriešky v prirodzenej forme – teda nie o pochúťky solené alebo napríklad máčané v čokoláde alebo rôznych ochutených sirupoch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button