Zvieratá

Ako chovať doma cvrčky?

návod a postup ako doma chovať cvrčky

Ak chcete doma chovať cvrčky, či už pre ich typický hlasný prejav, alebo napríklad ako krmivo pre svoje domáce  zviera, môžete si vybrať z niekoľkých druhov. Chov cvrčkov je u všetkých druhov viac menej rovnaký a nie je príliš náročný. Ak ste ochotní venovať im každý deň pár minút, čítajte ďalej. Ako chovať cvrčky krok za krokom.

Výber vhodného cvrčka

Pre chov si môžete vybrať cvrčky domáce, ktoré sú veľmi produktívne a patria medzi menej hlučné druhy, ale tiež majú dlhý životný cyklus. Z hľadiska chovu je veľmi podobný tiež cvrček dvojškvrnný, ktorý je však naopak pomerne hlučný.

klietka pre cvrčkyPre tých, ktorí sa boja náročnosti chovu, bude pravdepodobne najvhodnejší cvrček Gryllodes sigillatus, ktorý je síce menší, ale zato pomerne odolný a menej náchylný na nevyhovujúce podmienky.

V nasledujúcej fáze zvážte spôsob chovu vzhľadom k vývojovým štádiám.

V priebehu chovu cvrčkov, môžete mať všetky vývojové štádiá pohromade v jednej väčšej nádobe, čo je však vhodné iba pri malom množstve cvrčkov, alebo môžete založiť chov rozdelený podľa vývojových štádií, čo je však náročnejšie na obhospodarovanie, čistenie a tiež na priestor.

Podmienky pre chov cvrčkov

Pri vytváraní príbytku pre cvrčkov myslite na to, že pre ich chov je ideálna teplota okolo 30 ˚C, spravidla ich obydlie  bude treba vykurovať. Môžeme ich ponechať v nádobách s rôznymi rozmermi a z rôzneho materiálu. Veľmi vhodné sú potom sklenené alebo plastové nádoby, pričom musia byť samozrejme s vekom.

Nádoby však musia byť dobre odvetrávané, takže nie je vhodné veko z nepriedušného materiálu. Lepšie je napr. z jemného pletiva alebo z pevnej sieťky.

Do nádoby vložte na stojato kartónové pláty od vajec a dno nechajte buď čisté, alebo ako podklad použite piesok, prípadne lignocel, ktorý je bežne k dispozícií v potrebách pre domácich miláčikov.

Potrava pre cvrčky

vhodná potrava pre cvrčky

Ako potravu je najvhodnejšie používať špeciálne krmivo pre cvrčky zo zverimexu, alebo možno použiť aj zmes vytvorenú doma. Napr. z otrúb, ovsených vločiek a psích granúl.

Ďalej cvrčkom podávajte ovocie (napr. jablko) a listovú zeleninu.

Na pitie pre cvrčky je vhodné použiť napr. mokrý molitan v miske, pričom takúto napájačku nesmiete zabudnúť denne čistiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button