Úvod / Šport / Ako začať jazdiť na kajaku?

Ako začať jazdiť na kajaku?

ako začať jazdiť na kajaku a kanoeNie je lepší čas na naučenie sa jazdenia na kajaku než je práve leto. Predsa len, keď slniečko svieti a horúci vzduch je trochu miernejší, je na vode veľmi príjemne. Dokonca vám väčšinou nevadí ani prevrhnutie. Ako začať jazdiť na kajaku?

Čo budete na jazdenie na kajaku potrebovať?


  • kajak
  • pádlo
  • vestu
  • prilbu
  • neoprén
  • topánky

Kajakárska škola

kurz jazdenia na kajakuAsi najlepším spôsobom ako sa naučiť jazdiť na kajaku je navštíviť priamo kajakársku školu alebo nejaký kajakársky kurz. Na internete je takýchto ponúk hneď niekoľko. Má to tú výhodu, že sa učíte pod priamym dohľadom skúsených vodákov a navyše väčšinou vám zaistia aj potrebný materiál.

Okrem jednotlivých akcií ponúkajú cestovné kancelárie celé zájazdy, kde sa učíte postupne od správneho záberu pádlom, cez eskimácky obrat až po splav prvých perejí.

Príprava a nasadnutie


Nie každému sa však podarí nájsť si vyhovujúci termín, školu či kurz. Pre tých je tu druhý krok: nájdite pokojnú hladinu rybníka či nádrže a posaďte sa do kajaku. Pohodlne sa usaďte, nohy by mali byť pokrčené ľahko v kolenách a stehnami by ste sa mali opierať o stehenné opierky po stranách goliera (otvoru v ktorom sedíte).

Kolená sú vytočené do strán. Ak vám pripadá, že v kajaku sedíte tak akurát na tesno je na čase sa “zašprickovať”. Znamená to, že otvor v ktorom sedíte pretiahnete šprajdou. Šprajdu treba nasadzovať odzadu a rozhodne nejde o nič jednoduché. Keď máte nasadenú šprajdu (a teda ste zaviečkovaný) skontrolujte, že na šprajde je pútko za ktoré v prípade potreby evakuácie lode môžete zatiahnuť a budete tak môcť ľahko vystúpiť. Odporúčam aj toto skúsiť na suchu.

Prvé zábery

splavovanie rieky kajakomPlávame teda v škrupine menom kajak na vode v ruke držíme pádlo a čo teraz? Kajakárske pádlo má dva listy. Každý list je oproti druhému natočený o 30° až 45° a každý z listov má záberovú stranu – to je tá ktorá je parabolická a nezáberovú – tá je hyperbolická.

List pádla natočíme tak aby sme mohli viesť záber od prove k zadku záberovou stranou. Potom pádlo vyberieme z vody a pootočíme a pohyb opakujeme na druhej strane. Snažíme sa, aby loď išla dopredu. Skúsime aj cúvanie. Pohyb je úplne rovnaký len v obrátenom smere. Teraz teda zaberáme “nezáberovou stranou listu” a pohyb je vedený od zadku k prove.

Postup pri prevrhnutí


Môže sa vám ľahko stať, že sa náhle ocitnete dolu hlavou. V takom prípade je potrebné v prvej chvíli nestresovať. Pustite pádlo a skúste nahmatať pútko na šprajde. Zatiahnite za pútko. Skrčte nohy a odrazte sa od dna kajaku a ste vonku.

Upozornenie

Určite netrénujte sami. Nájdite niekoho kto na vás bude pozerať aspoň z brehu. Prvé krčky, teda zábery, skúšajte na pokojnej hladine rybníka kde nehrozí žiadne vážne nebezpečenstvo.

Pozrite sa aj na článok ako opraviť loď? Oprava dreveného pádla

Ako začať jazdiť na kajaku?
5 (99.44%) 36 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

inline chrániče

Ako vybrať chrániče na korčule?

Viete, aké chrániče na korčule si kúpiť? Korčuľovanie na in line korčuliach je už niekoľko …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *