Ako pracujú biologické hodiny?
Spánok je veľmi dôležitá súčasť ľudského života a bez neho môže dochádzať k najrôznejším deštrukciám v organizme človeka. Spánok je pravidelné časové obdobie, v ktorom si človek odpočinie od denného stresu a bežných povinností a ráno sa zobúdza plný energie. Takéto prebudenie je sprevádzané rôznymi spôsobmi. Niekto má na to klasický budík, iného budí člen domácnosti a doslova ho ťahá spod príjemnej obliečky. Nájde sa aj človek, ktorý sa zobudí sám v pravidelnú hodinu. Tomu sa hovorí šťastie a biologické hodiny.
Čo to vlastne biologické hodiny sú?
Takéto hodiny fungujú na princípe pravidelnosti a vedci sa zhodujú na tom, že všetky cicavce vrátane človeka tento systém môžu využívať. Vnútorné hodiny, ktoré netikajú sú riadené naším telom počas celého dňa. Teda nie je to len záležitosť ranného prebúdzania, ale v podstate všetkého, čo sa nám pripletie do cesty.
Niekto objaví ich funkcie skôr a iný si to ani nemusí uvedomovať. Pre každého však znamenajú klasickú predstavu samotného prebúdzania v priestore, kde je nábytok do spálne samozrejmosťou. Ich súvis je oveľa širší a týkajú sa aj bdenia, hormonálnej sekrécie, ktorá sa spája s chuťou do jedla, trávením, teplotou v tele a iné.
Kde sa biologické hodiny nachádzajú
Takzvané ľudské hodiny sa nachádzajú v našom mozgu za zakrivenými zrakovými nervami a skladajú sa približne z 10 000 neurónov.
Tento pravidelný návyk vzniká už u malinkých detí, vďaka melatonínu, ktorý sa nachádza v materskom mlieku. Teda už u detí ste si môžete niekedy všimnúť, že sa budia v pravidelnú hodinu a niekedy práve v tú najnevhodnejšiu pre vás. Je to spôsobené jeho kolísaním v určitých intervaloch.
V noci je jeho hladina vyššia a cez deň nižšia. Ak ani vaše deti neudržia originálne obliečky do postieľky v pokojnom stave dlhšiu dobu, budete aspoň vedieť, že jeho vývoj ide tým správnym smerom.