Úvod / Návody / Ako udržiavať drevený nábytok na záhrade?

Ako udržiavať drevený nábytok na záhrade?

paletový nábytokDrevený nábytok skvele dopĺňa akúkoľvek záhradu. Je krásny, elegantný a pohodlný. Ale aby nám vydržal svieži dlhšie ako jednu sezónu, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých rád.

Čo budeme na údržbu dreveného nábytku potrebovať


  • záhradný drevený  nábytok

Kúpa záhradného nábytku

V lete veľké teplo, v zime sneh, mráz a veľa vlhkosti. To sú podmienky nášho klimatického pásma. Drevo je ale materiál prírodný a bez náležitej údržby nebude tomuto obtiažnemu prostrediu odolávať dlho. A s pravidelnou starostlivosťou o drevený záhradný nábytok je najlepšie začať už po nákupe.

Zbrúsiť a natrieť

Drevený nábytok prinesený z obchodu je s najväčšou pravdepodobnosťou morený a natretý olejom. Napriek tomu ho neuškodí ihneď po príchode domov zbrúsiť a dôkladne natrieť moridlom. Používame čistý plochý štetec a ťahy skladáme odhora nadol. Po zaschnutí použijeme ešte špeciálny regeneračný olej na drevo.

Vhodné miesto pre drevený záhradný nábytok

záhradný nábytokCelý deň na priamom slnku alebo daždi, v noci pokropený rosou. Ak ste boli dodnes na takýto režim u svojho nábytku zvyknutí, zabudnite na to.

Zvlášť pri očakávanom daždi je nutné preniesť drevený záhradný nábytok pod strechu, aspoň do záhradného altánku. Polstrovanie odopneme a odnesieme domov, aby nenavlhlo, stôl prekryjeme plastovou fóliou.

Škvrny a škrabance

Škvrny a ďalšie znečistenia je dobré umyť hneď, ako si ich všimnete. Použite kuchynskú hubku a vodu s prídavkom saponátu. Použiť môžete aj špeciálne čistiace prostriedky, ktoré navyše drevo oživia. Po aplikácii ale nezabudnite miesto umyť ešte čistou vodou a dobre osušiť.

Na nepekné škrabance použite brúsnu hubku o zrnitosti 180 – 220 a povrch jemne prebrúste. Ošetrenie doplňte ešte pretrením moridlom.

Zimovanie záhradného nábytku

masívPred i po sezóne ošetrite drevený nábytok moridlami a regeneračnými olejmi. Teakový olej je olej pre ochranu záhradného nábytku z teakového dreva.
Aj keď sa niektorí výrobcovia dušujú, že ich výrobky znesú aj hlboké mrazy a hrubé pokrývky snehu, neverte im. Iba ak vlastníte nábytok napr. z extrémne odolného teakového dreva, môžete si dovoliť ponechať ho vonku po celý rok. V opačnom prípade nájdite najlepšie suchú pivnicu alebo garáž a stoly a stoličky preneste dovnútra pred prvým snehovým popraškom.

Hlavne nie plast


Všetko zakryte papierom alebo textíliou. Nepoužívajte plastové fólie, pod ktorými sa drží vlhkosť a s ňou aj najrôznejšie plesne a hniloba.

Ďalšie vychytávky do záhrady si môžete prečítať tu:

Ako udržiavať drevený nábytok na záhrade?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako grilovať na grile na drevenom uhlí

Ako grilovať na grile na drevenom uhlí?

Aj keď elektrické grily získavajú na popularite, stále existuje veľa tých, ktorí dávajú prednosť grilovaniu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *