Domácnosť

Ako zabezpečiť odkvapy a klampiarske prvky domu?

zabezpečiť odkvapy z kovuKovové prvky na dome, ostatne ako celý dom a všetko na ňom, sú vystavené nepriaznivým vplyvom poveternostných podmienok, ktoré by pri malej či žiadnej starostlivosti za niekoľko rokov prestali plniť svoju funkciu. Samozrejme, náročnú starostlivosť môžeme znížiť prevenciou už pri stavbe a to vhodným výberom a kvalitnou inštaláciou a výmenou. Poradíme vám ako zabezpečiť odkvapy v dome.

Čo je potrebné, keď chceme zabezpečiť odkvapy domu?

 • vlastný dom
 • odkvapy, zvody atď. (pozri projekt)
 • pásmo
 • nožnice na plech
 • kladivo, gumové kladivko
 • kliešte
 • ohýbačku na háky
 • vodováhu
 • vŕtačku
 • lešenia či rebrík.

Zabezpečiť odkvapy domu zahŕňa hlavne materiál

Asi najčastejšie použitým kovovým výrobkom na dome sú odkvapy a zvody dažďovej vody. Rôzne kovy sú samozrejme inak odolné voči počasiu, môžeme určite zvoliť plast, meď, hliník či titán, zinok či polo-plastový materiál.

Avšak ich cena, a tiež u niektorých bezpečnosť proti zlodejom väčšinou bráni ich použiť. Preto sa používa najčastejšie klasická pozinkovaná oceľ.

Ako zabezpečiť odkvapy domu zinkom

zabezpečnie odkvapov na domeZinok je síce dobrá ochrana kovu, ale už od druhého roka je potrebné tieto materiály pravidelne, najlepšie s ročnou periodicitou, natierať, a tiež čistiť od rôznych nánosov.

Na druhú stranu je tiež potrebné citlivo odkvapy montovať, pretože každý škrabanec je nutné brať ako otvorenú ranu.

Bez-údržbové odkvapy z medi sú asi trikrát drahšie ako oceľové pozinkované.

Meď časom mení odtieň do modro-zelena, ktorý je príjemný pre oko, dokonca harmonizuje so stavbou domu. Odhadom sa počíta, že návratnosť oproti po-zinku je desať rokov.

Nevýhodou medi je nielen medenka, ale tiež to, že môže časom vplyvom rôznych exhalátov sčernieť.

Preto sú vhodným náhradným variantom odkvapy z titán-zinku, ktoré nielen nehrdzavejú medenkou, ale sú oproti medi aj lacnejšie. Chybou kovových odkvapov je, že po deformácii sú ďalej nepoužiteľné.

Plastové odkvapy

ako zabezpečiť odkvapy z plastuOdkvapy polo-plastové a plastové sú veľmi praktickým riešením. Dodávajú sa ale ako skladací systém, kedy žľaby spájame špeciálnymi spojkami, ktoré sú opatrené gumovým tesnením.

Výrobcovia však prikladajú dôkladné návody na montáž a veľa rôznych doplnkov, ktoré môžu slúžiť napríklad aj k dômyselnému polievaniu záhrady.

Cena plastových žľabov sa navyšuje o rôzne spojky, háky a doplnky. Preto sa často dosiahne podobnej ceny ako u odkvapov z ušľachtilých materiálov. Montáž systému je jednoduchá, diely sa do seba zasúvajú, prípadne sa zaistia zaklapnutím.

Ak ste napriek tomu priaznivci po-zinku, a chcete zabezpečiť odkvapy domu, mali by ste vedieť, že je možné zakúpiť špeciálnu náterovú bezfarebnú hmotu, ktorá obsahujúce kyselinu fosforečnú. Tá povrch materiálu vyleptá a k oxidácii dôjde ihneď. Ochrannú farbu môžeme preto natierať už po dvoch dňoch.

Môžeme počkať pol roka, ale musíme dať pozor na to, aby sa v odkvapoch nedržalo lístie a ďalšie odpady. To by spoločne začalo hniť, a tak vinou vlhkosti sa môžu objaviť v odkvapoch diery.

Postup ako zabezpečiť odkvapy domu

Všeobecne pri montáži odkvapov, nech sú z akéhokoľvek materiálu, je potrebné vymerať háky a smer spádov (minimálne 3 mm na meter dĺžky).

 1. V horských oblastiach odporúčame upevniť žľaby tak, aby cez ne mohol zjazdiť zo striech sneh.
 2. Žľabové háky ohýbame podľa sklonu strechy tak, aby bol zadný okraj žľabu o 10 mm vyššie než predný, kvôli zatekaniu vody na stene domu.
 3. Montáž prvého okrajového žľabového háku začíname v najvyššom bode.
 4. Háky položíme vedľa seba, miesta ohnutia ostatných žľabových hákov označíme pomocou čiary.
 5. Napneme šnúru a pomocou vodováhy skontrolujeme spád, odstup hákov je najviac 90 cm. Žľabový hák nesmieme umiestniť v mieste spojenia jednotlivých žľabov.
 6. Žľabové kotlíky sa umiestňujú podľa polôh zvodových rúr, nakreslíme miesto výrezu.
 7. Vyvŕtame dieru pre vystrihnutie odtokového otvoru v žľabe, otvor vystrihneme.
 8. Kliešťami vytvarujeme okraj otvoru v smere odtoku.
 9. Pri montáži tvaroviek začneme pripevnením čela žľabu, tesnenie musí dosadnúť na vonkajšiu stranu žľabu a nesmie sa skrútiť.
 10. Potom zavesíme kotlík zasunutím do prednej návalky žľabu a pripevníme ho ohnutím zadnej časti.
 11. Namontujeme odkvapové rúry a oblúky.

Aké príslušenstvo použiť keď chceme zabezpečiť odkvapy domu?

Klampiarskych prvkov môže byť na dome mnoho, buď ozdobných, alebo úžitkových. K tým patria napríklad protisnehové háky, mrežové sneho-lamy s držiakmi, hromozvodové hrebenáče, komínové lávky, vetracie mriežky, ďalej rôzne držiaky antén, určite nájdeme aj ďalšie.

Väčšinou sú tieto diely kovovo pozinkované, pretože je nutné ich pravidelne ošetrovať ochrannými nátermi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button