Domácnosť

Provensálsky štýl je spojenie noblesy s nehou

Francúzsky vidiek v okolí vinohradov a levanduľových polí. Takáto predstava napadne každému ako prvá v spojení s Provence štýlom. Charakteristický nostalgiou a noblesou je provensálsky štýl harmóniou pokoja a útulnosti a aj dnes sa podľa neho inšpiruje viacero domácností.

Aj keď provensálsky štýl pochádza z francúzskeho vidieku, určite nie je vidieckym štýlom. Ten totiž vychádza z farieb prírody a kombinácie viacerých materiálov, kým pre ten provensálsky je typická najmä elegancia, nadčasovosť a ženskosť s prvkami prepychu a pompéznosti. Takýto štýl bývania osloví najmä romantické duše.

Steny sú len kulisou

Pri provensálskom štýle je kľúčovým prvkom a dominantou interiéru najmä nábytok. Podlahy a steny nesmú pôsobiť rušivo, ale skôr len dotvárať celkový štýl bývania.

Steny z kameňa či drevené trámy sú vítanou voľbou a v kombinácii s jemnými farbami obkladov máte zaručené navodenie príjemnej atmosféry. Interiér by mal byť presvetlený, zamerať by ste sa mali teda aj na dostatočný prienik prirodzeného svetla.

Zabúdať by sa však nemalo na plynulé prepojenie interiéru s vonkajšími priestormi. Terasa alebo záhrada by mala byť neodmysliteľnou súčasťou a krb by mal tvoriť zase dominantu miestnosti. Typickou farbou je tá slonovinová a vitané je aj použitie tlmených pastelových farieb v podobe bledofialového či šedého odtieňa.

Provensálsky štýl okna
Nezabudnite si zariadiť v štýle Provence aj vonkajšie priestory. (MarinaD_37 / Shutterstock.com)

Prírodné materiály sú stávkou na istotu

Interiér v provensálskom štýle by mali tvoriť predovšetkým prírodné materiály. Kombinácia dreva, kovu, kameňa a skla perfektne podčiarkne štýl a v spojení s jemnou textíliou celé priestory perfektne doladí.

V rámci textílii uprednostnite ľan a bavlnu, ktoré sú nielen príjemné na dotyk, ale dotvárajú aj príjemnú atmosféru domova.

Pri nábytku je kľúčová vzdušnosť

Nábytok v bielej farbe s prvkami elegancie, prepychu a pompéznosti. Sedacia súprava by sa mala vynímať v obývacej izbe a mali by ste si zvoliť takú, ktorej ozdobné nožičky sa budú v miestnosti vynímať.

Celkovo sú jednou z výrazných charakteristických čŕt provensálskeho štýlu najmä nohy nábytku. Väčšinou sú zaobleného tvaru a svojou masívnosťou a zdobenosťou podčiarkujú samotný štýl.

Vankúše, závesy a dekoračné dečky zase dokonale zútulnia priestory. Pri výbere vsaďte na originálne kúsky, za ktoré sa oplatí investovať. Patina na nábytku nebude nijakou prekážkou, v tomto štýle je totiž vnímaná ako dekorácia.

Pekné pastelové farby v domácnosti
Tlmené pastelové farby sú ideálnou voľbou. (Alex Studio / Shutterstock.com)

Charakteristické motívy

S provensálskym štýlom sa spája najmä levanduľa, no nič nepokazíte, ak siahnete okrem nej po motívoch so slnečnicou či ľaliou v žltom sfarbení.

Takéto dekoračné látky sa budú vo vašom interiéri skutočne vynímať, a to isté platí aj v prípade keramiky. Pre štýl Provensálska sú typické motívy flóry, s tapetami kvetinových vzorov krok vedľa rozhodne neurobíte. A určite by ste mali mať minimálne jeden doplnok zdobený s levanduľou, či už to bude váza alebo kvetináč, rozhodnutie je len na vás.

Nezabudnite na levanduľu v pravej podobe

Levanduľa je typickým znakom provensálskeho štýlu a okrem doplnkov, ktoré sú s ňou zdobené, by ste si mali zaobstarať aj čerstvú levanduľu. Príjemná vôňa sa totiž taktiež postará o zútulnenie priestorov.

Levanduľa jej účinky a atmosféra
Levanduľa dokonale navodí atmosféru. (Bankiras / Shutterstock.com)

Znalci a obľúbenci tohto štýlu by vám poradili, aby ste sa oblúkom vyhli modernému stvárneniu doplnkov a trendovému nábytku.

Možno sa vám na prvý dojem použitie moderných prvkov nezdá vhodné, kombinovaním moderna s nostalgiou v spojení viacerých materiálov, si vytvoríte konkrétny a osobitý štýl. Interiér tak bude pôsobiť nezameniteľným dojmom, čoho dôkazom bude aj jeho unikátnosť.

Podobné články

1 komentár

  1. Pokiaľ chcete zladiť celý byt, tak sa odporúčam zamerať aj na záclony, obrusy a ďalšie bytový textil 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button