Domácnosť

Ako vybrať povrchovú úpravu nábytku?

ako vybrať povrchovú úpravu nábytkuK otázke, ako vybrať povrchovú úpravu nábytku, sa môžeme dostať asi v dvoch hlavných situáciách, keď nábytok vyrábame či rekonštruujeme alebo kupujeme. V oboch prípadoch by sme mali ale brať na vedomie spoločné otázky – aký nábytok chceme a ako ho budeme udržiavať?

Povrchovú úpravu nábytku delíme na základe niekoľkých funkcii

Funkcie povrchovej úpravy delíme podľa úloh, ktoré musí spĺňať – estetickú, odolnosť proti poškodeniu a životnosť.

Na povrchovú úpravu nábytku sa používa mnoho rôznych materiálov. Sú to laky, vosky, politúry, oleje, syntetické aj vodou riedené farby, hĺbkové morenie a podobne.

Trvanlivé laky odolávajú vode, liehu aj horúcemu vzduchu. Používajú sa na rôzne stoly a stoličky. Sú to napríklad polyuretánové laky (Luxol), ktoré sú farebné aj bezfarebné, matné, polo-matné a lesklé.

Dvojzložkový epoxidový lak tvorí pevný lesklý povrch. Na rozdiel od polyuretánového časom nestmavne.

riešienie povrchovej úpravy nábytkuNa povrchoch môžu byť aj niektoré staré typy, ako je olejová úprava, ktorá vyniká na dreve s dyhami alebo na dreve s otvorenými pórmi, ako je napríklad dub. Najvhodnejší je teakový olej, menej využiteľný je ľanový olej.

Pri možnosti voskovania povrchu  sa ponúka veľké množstvo voskov. Samozrejme pod voskom by mal byť náter bieleho šelaku alebo šelaková politúra.

Pre viac užívaný nábytok sa ale táto povrchová úprava nehodí, pretože mäkne a ľahko tento nábytok či iné drevené dosky poškodíte vodou, alkoholom a pod.

Koľko vrstiev a náterov je nutných pre povrchovú úpravu nábytku?

povrchové upravovanie nábytku v domácnostiSilno vrstvy, ako sú napríklad vodou riedené lazúry, sú vhodné na vonkajšie prostredie, ako sú okná, vchodové dvere, balkóny, drevený záhradný nábytok, lavičky, záhradné domčeky, pergoly, ploty atď.

Pre vlastnú výrobu, alebo obnovu, napríklad záhradného nábytku, je najdôležitejší základný náter, takzvané napúšťadlo. Je to ochrana proti plesniam, hubám a hnilobe.

Najznámejšie sú syntetické napúšťadla s obsahom pigmentu, ktorý zabráni dostať sa UV lúčom až k podkladu.

Staršie povrchové úpravy boli fermežové, olejové, alebo napríklad syntetické nátery bez napúšťania dreva fungicídnymi látkami.

Tieto úpravy mali, ale tiež pri súčasnom použití majú, svoje „muchy“, ako napríklad dlhý čas uschnutia, praskanie a lúpanie, ale vždy chránili a chránia drevo proti hnilobe.

Povrchovú úpravu nábytku by sme mali riešiť už pri nákupe nábytku

Ak kupujeme nábytok, asi nebudeme zisťovať materiál použitý na povrchovú úpravu, pretože sa budeme spoliehať na kvalifikovanosť výrobcov. Pri nákupe nábytku hľadáme totiž väčšinou len dve varianty – lesklý a matný nábytok.

Na prvý pohľad veľmi efektný lesklý nábytok má niektoré nedostatky. V obchode je vyleštený, ale doma, najmä keď sú v byte deti, je plný odtlačkov dlaní, prstov, niekedy zvyškov jedál a podobne. Zachovať potom pôvodnú krásu vyžaduje čistenie nábytku a prácu navyše, ktorej sa hovorí sizyfovská. A keď sa povrch poškriabe alebo inak povrchovo poškodí, je všetka snaha márna.

Matný nábytok síce nie je tak efektný, ale nie sú na ňom vidieť odtlačky rúk a skryjú sa aj menšie škrabance. Nechceme tu len vychvaľovať, nech si to každý dobre rozmyslí, čo si do svojho bytu praje.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button