Ako si vybrať

Ako vybrať kvalitný spacák?

kvalitný spacákKvalitný spacák je základ kvalitného spánku. Nekvalitný spacák môže pobyt v prírode značne znepríjemniť, preto spací vak vyberajte v obchode alebo e-shope obozretne. Okrem jeho hmotnosti sa primárne sústreďte na údaj o komfortnej teplote. Ak budete prespávať v stane, pod holým nebom alebo na chate len v lete, je zbytočné kupovať zimný kvalitný spacák za vysoké ceny. Je lepší spacák plnený dutým vláknom, alebo dať prednosť periu? Prečítajte si osvedčené rady pre výber nového kvalitného spacáku.

Podľa čoho si vybrať kvalitný spacák

Pri nákupe spacáku by ste sa v prvom rade mali pozerať na to, do akej teploty je spací vak určený. Na spacáku máte obvykle uvedené 3 údaje – teplotné maximum, teplotné minimum a optimálnu teplotu. Podľa týchto údajov veľmi ľahko zistíte, pri akej teplote vám bude ešte dobre a kedy vám bude horúco alebo naopak zima.

výber kvalitného spacákuKvalitný spacák si vyberajte podľa tvaru. Na výber máte anatomický tvar (tzv. múmiu), dekový, oválny spacák, ktorý má aj kapucňu na hlavu a ďalej spacák, ktorý dokonale obkresľuje vaše telo (s nohavicami).

Čo sa týka udržania tepla, najlepším spacákom je práve ten, ktorý obkresľuje postavu (ale nie je pohodlný). V Európe však ľudia najviac kupujú múmiu, pretože poskytuje najväčšie pohodlie. Dekové spacáky sú vhodné pre prespávanie na chate.

Pri výbere spacáka (tak ako aj pri funkčnom prádle) dbajte na to, aby ste vybrali veľkosť vhodnú pre vašu postavu a výšku. Nadmerne veľký spacák predstavuje zbytočnú záťaž, menší naopak nepohodlie, pretože tak stlačíte izolačnú vrstvu (ktorá potom nehreje). V správne veľkom spacáku sa cítite dobre, nie ste stiesnení a spacák vás nikde nezviera.

Aké vlastnosti má mať kvalitný spacák

Spacák radšej so zipsom, alebo bez zipsu? Tento fakt je rýdzo na vás. Aj keď je nutné povedať, že do spacákov so zipsami sa ľahšie lezie, lepšie sa suší, a tiež v prípade prílišného tepla zips jednoducho rozopnete a urobíte si pohodlie. Dozaista oceníte spacáky s obojstranným zipsom.

ako vybrať kvalitný spacákSpacák vyberajte podľa jeho vlastností. Medzi tie najdôležitejšie vlastnosti spacáku patrí dobrá termo-izolácia, vode-odolnosť, priedušnosť, hmotnosť a objem.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri výbere spacáku je skutočnosť, z čoho je vyrobený a čím je spacák vypchatý.

Spacáky sa plnia dutým vláknom a perím. Spacák z husieho peria je najlepší, ale aj ten má svoje „ale“. Páperový spacák vám zaistí dostatočný komfort, je navyše veľmi ľahký, menej objemný, ale oveľa drahší ako spacák z dutého vlákna.

Keď vám takýto páperový spacák navlhne, ide jeho hrejivosť rapídne dole.

V dnešnej dobe však existujú už aj také vode-odolné materiály, ktoré riziko zvlhnutia páperového spacáka eliminujú na minimum (to by ste si museli ľahnúť do kaluže alebo dôkladne zmoknúť).

Na čo myslieť, ak chcete kvalitný spacák?

Ak ste sa rozhodli pre páperový spacák, pri jeho nákupe sledujte mieru jeho naplnenia. Tento údaj je označený značkou CUIN a predstavuje množstvo peria v spacáku. Na výber máte najčastejšie spacáky s náplňou 600, 900 a 1200. Miera naplnenia samozrejme ovplyvňuje cenu aj celkový komfort.

vyberanie kvalitného spacákuTie lacné (okolo 30-40 Eur), bývajú najmenej plnené a zvyčajne sú naplnené dutým vláknom. Tieto spacáky si môžete kúpiť na občasné prespávanie na chate, s bicyklom alebo do hory.

Keď však chcete mať skutočný komfort a chcete kvalitný spacák, ktorý budete využívať nielen v lete, potrebujete tzv. troj-sezónny spacák (ktorého cena sa pohybuje v hodnote medzi 100-200 Eur).

Skvelý, ľahký, kvalitný spacák na tri sezóny vás vyjde na cca 150 Eur. Zimný spacák, ktorý budete používať iba občas a má náplň peria 600 -700 CUIN alebo viac (s 800 CUIN), vás vyjde približne na 300 Eur.

Spacák do extrému, teda pre teploty -20 stupňov Celzia býva zvyčajne naplnený 1200 CUIN a stojí aj viac ako 500 Eur.

Tipy ako si vybrať spacák

Pri výbere spacáku samozrejme nezabudnite na hmotnosť a skladnosť. Ak cestujete autom, nie je potom váha až tak dôležitá.

Nepodceňujte životnosť spacákov. Spacáky z dutého vlákna majú životnosť maximálne 4 roky, zatiaľ čo páperové spacáky mnoho rokov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button