Ako zatepliť plochú strechu? Využitie penovej izolácie
Ploché strechy sa síce vyskytujú prevažne u komerčných objektov, ale v poslednej dobe ich kvôli nenáročnej realizácii a pomerne ľahkému riešeniu izolácie využívajú tiež mnohí architekti. Taktiež sú typickým znakom pre panelové bytové domy. Zateplenie plochej strechy je ideálne vykonať už pri výstavbe. Ak má váš dom plochú strechu a má vysoké energetické straty, možno tiež pristúpiť k jej dodatočnému zatepleniu.
V článku sa dozviete:
- Postup zateplenia
- Výhody penovej izolácie
- Čo je potreba na zateplenie strechy
- Ako dlho samotne zateplenie trvá
- Video ako zatepliť strechu
Postup ako zatepliť plochú strechu
V prvom rade je nutné dôkladne pripraviť podklad. Strecha, ktorú mienite izolovať, musí byť zbavená všetkých nečistôt a nánosov. Je to potrebné hlavne z toho hľadiska, aby použitá izolačná pena dokonale priľnula k povrchu a nevznikli tu žiadne tepelné mosty.
Výhoda zatepľovania plochej strechy spočíva v tom, že nie je nevyhnutne nutné odstrániť starú izoláciu. Vďaka tomu sa výrazne znižujú náklady, ktoré by inak bolo potrebné vynaložiť na jej odstránenie a likvidáciu.
Ako náhle je plocha strechy dôkladne vyčistená, zbavená prachu a všetkých častíc, ktoré by mohli vadiť pri pokladaní izolácie, je ešte potrebné počkať na dobu, až bude strecha dokonale suchá. Izoláciu nemožno nanášať vo chvíli, keď vonku prší.
Výhody penovej strešnej izolácie
- Ľahký materiál
- Nesaje vodu
- Rovnomerné rozloženie po celej ploche strechy
- Vysoká priľnavosť k pôvodnému povrchu
- Kompaktná vrstva bez dier, škár a vzduchových bublín
- Dlhá životnosť
- Vysoká odolnosť
- Nie je potrebné mechanické ukotvenie
- Vysoká hydroizolačná schopnosť
Začína samotný nános izolačnej zmesi. Tá sa najprv nahreje a premieša tak, aby všetky jej komponenty boli dobre rozložené po celom povrchu strechy. Nástrek izolačného materiálu sa vykonáva špeciálnou pištoľou, a to v niekoľkých vrstvách podľa toho, ako je potrebné.
Penu po nánose nechajte zaschnúť, aby sa vytvorila kompaktná tuhá vrstva s uzavretou bunkovou štruktúrou. To trvá len niekoľko desiatok minút, potom je možné po streche už úplne bez okolkov chodiť.
V záverečnej fáze sa odporúča penový nástrek natrieť ochrannou vrstvou pružného náteru.
Vďaka nemu bude povrch strechy lepšie a dlhšie odolávať nepriazni počasia aj slnečnému žiareniu. Životnosť plochej strechy, na ktorú nanesiete kvalitnú penovú izoláciu, sa predĺži až o desiatky rokov.
Výhodou penovej izolácie je to, že je ľahká, takže nijako nenaruší celkovú statiku domu.
Čo je potreba na zateplenie plochej strechy
- izolačnú penu
- špeciálne pištole pre nástrek peny
- ochranné pomôcky
- ochranný náter
Ako dlho zateplenie plochej strechy potrvá?
Izolácia plochej strechy na rodinnom dome pomocou penového nástreku zaberie maximálne jedno popoludnie. Dôležité je, aby nános izolácie bol vždy vykonávaný na úplne suchú a čistú strechu.
Aké budú náklady na zateplenie strechy?
Náklady na realizáciu izolácie plochej strechy pomocou penového nástreku sa pohybujú v rádoch stoviek eur.
Pokiaľ nemáte potrebné vybavenie, je lepšie radšej priamo kontaktovať špecializovanú firmu, ktorá tieto práce vykonáva. Cena sa potom pohybuje medzi 200 – 400 € za m3.
Video ako zatepliť plochú strechu:
Vo videu si môžete pozrieť, ako prebieha izolácia strechy pomocou penového nástreku: