AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako spoznať meningokoka?

Ako spoznať meningokoka?

ako liečiť meningitíduPríznaky meningokokov sú v počiatočných štádiách veľmi podobné chrípke, ale už v priebehu 48 hodín dokáže meningokok veľmi vážne ohroziť dieťa alebo dospievajúceho na živote. Rozpoznajte toto ochorenie včas!

Čo je to meningokok?


Meningokok napadá predovšetkým malé deti a mladistvých. Jeho výskyt ale nejde vylúčiť u žiadnej vekovej skupiny.

ako spoznať meningokoka a ako liečiť meningitíduÚmrtnosť je vysoká – pohybuje sa medzi 10 až 15 percentami. Ide o veľmi nebezpečnú chorobu bakteriálneho pôvodu. Neisseria meningitidis, ako sa baktéria meningokoka volá, prežíva v nosohltane a jej nositeľmi je, podľa odhadov lekárov, až 25 percent populácie.

Čo spôsobuje prepuknutie ochorenia?

Infekčnú meningitídu môže odštartovať pobyt v uzavretých priestoroch, kde sa pohybuje viac ľudí – napríklad v škole či škôlke, nečistená klimatizácia, zdieľanie riadu, ale aj stres. Choroba sa často rozvinie po pobyte na tábore alebo na brigáde. Inkubačná doba je od jedného do ôsmich dní.


Typy meningitídy

Meningokoky sa delia do troch skupín – A, B a C. Prvý typ sa vyskytuje prevažne v Afrike a u nás je pomerne vzácny. Najsilnejšie zastúpenie má u nás typ C. Očkovanie proti meningokokom je momentálne možné iba u typu A a C, avšak očkovanie proti typu B by sa malo v najbližších rokoch dostať na trh.

očkovanie proti meningitídeVakcína je vhodná pre deti od dvoch do osemnástich mesiacov, prípadne pre deti medzi tromi a šiestimi rokmi a neskôr v puberte. Poisťovňa ju nehradí. Cena očkovanie proti meningokokom sa pohybuje okolo tridsiatich eur za dávku.

Ako spoznať príznaky meningokoka?

V raných štádiách meningokoka sa choroba podobá chrípke. Príznaky meningokoka sú nevoľnosť, chorého bolia ho kĺby a kosti, trpí vysokou horúčkou alebo bolesťami brucha a vysokú únavou. Na koži sa objavujú červené až fialové škvrny. Koža môže dokonca zmeniť sfarbenie. Rýchly prevoz k lekárovi a včasná pomoc je úplnou nutnosťou.

Ako liečiť?


Liečba meningokoka obsahuje antibiotiká a injekčne podávané lieky. Často trvá aj niekoľko mesiacov a vyžaduje pobyt v nemocnici. Následky meningokoka môžu byť naozaj vážne a trvajú po celý život. C

horoba často končí poruchami zmyslových orgánov, mentálnou retardáciou, psychickými problémami alebo amputáciou končatín. Pri podozrení na meningokoka, preto neváhajte!

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.