Chudnutie

Chlorella – čo ste o tejto superpotravine doteraz nevedeli?

super potravina chlorellaJar už máme v plnom prúde a spolu s jej príchodom sa iste mnoho z nás rozhodlo urobiť niečo so svojím životným štýlom a po zime trochu uľaviť preťaženému organizmu. Na jar, kedy sa konečne začínajú dni predlžovať a za oknami na nás začína vykukovať slniečko, je najvhodnejší čas kedy by sme mali odľahčiť svoje stravovanie a začať sa po zimnom spánku o niečo viac hýbať. Chlorella – čo ste o tejto superpotravine doteraz nevedeli?

Kto sa o výživu zaujíma viac tak isto vie, že existuje veľa detoxikačných programov, pri ktorých svoje telo údajne zbavíte toxických a škodlivých látok a pripravíte ho na leto.

Niektoré z týchto detoxikačných programov majú pre naše telo určite prospešné účinky, avšak nemali by sme ich všetky hádzať do jedného vreca.

POZOR: Pred začatím akejkoľvek očisty by sme sa mali poradiť s odborníkom, ktorý nielen že pozná podstatu danej detoxikačné diéty, ale takisto sa orientuje aj vo fyziológii ľudského tela. Ak by sme sa pred nastolením nejakého radikálnejšieho výživového režimu neporadili s lekárom, mohli by sme svojmu zdraviu do budúcnosti pekne zavariť.

chlorella a spirulinaAk sa rozhodne do žiadnych detox diét púšťať nehodláte, ale napriek tomu by ste sa chceli na jar aspoň trochu presmerovať na zdravší vlnu, vyskúšajte k tomu silu jednej zázračnej superpotraviny, o ktorej ste už zaiste počuli.

Jej meno je Chlorella a čo sa týka nutričných vlastností, bude pre vás skvelým spoločníkom pri jarnej očiste jedálnička a možno ju do tímu priberiete aj v nadchádzajúcich rokoch.

Než si ju kúpite, poďme si o tejto superpotravine povedať niečo bližšie.

Chlorella – kde sa vzala, tu sa vzala?

Chlorella je rastlina, ktorá sa radí medzi zelené jednobunkové riasy. Tento rod rias je známy už od 19. storočia a prvýkrát ho opísal mikrobiológ MW Beijerinckem. Chlorelle podobné organizmy boli na Zemi prítomné už pred viac než miliardou rokov.

chlorofillChlorella obsahuje obrovské množstvo zeleného farbiva chlorofylu, čo by jej nejedna rastlina mohla závidieť.

Vďaka tomuto bola táto riasa pomenovaná, keďže spojením gréckeho slova „chloros“, čo v preklade znamená zelený a latinskej prípony „ella“, čo znamená malý vznikne práve názov Chlorella.

Táto riasa má cez 10 línií, medzi najpoužívanejšími je však zaiste Chlorella pyrenoidosa. Najnovším druhom je Chlorella SP (= species).

Obsahuje chlorella liečivé látky?

Ako už bolo povedané, Chlorella obsahuje vysoké množstvo chlorofylu, teda zeleného rastlinného farbiva, ktoré je zodpovedné za niektoré z jej zázračných účinkov. Ešte v dávnych dobách, kedy sa nevedelo o existencii chlorofylu a fotosyntézy, boli zelené rastliny cenené ako prírodné účinné liečivá.

Chlorofyl bol neskôr po svojom objavení veľmi žiadaný, niekedy v 40. rokoch minulého storočia boli zistené jeho dezodoračné účinky, čoho sa dnes využíva napríklad v oblasti ústnej hygieny.

Molekuly chlorofylu sú schopné premieňať slnečnú energiu na chemickú, ktorá je potom ďalej využívaná k tvorbe sacharidov a kyslíka, čo je samo o sebe dosť unikátnym javom.

Dokonalá obnova našich buniek

Vďaka tomuto dokáže naše telo po konzumácii chlorofylu zvýšiť svoju schopnosť produkovať hemoglobín, čo je červené krvné farbivo prenášajúce kyslík k našim tkanivám.

Okrem iných nutrične prínosných vlastností nám teda chlorofyl napomáha k dostatočnému okysličovaniu tkanív a tým aj k regenerácii buniek.

Chlorofyl je teda významným pomocníkom aj čo sa týka celkového metabolizmu a iných fyziologických mechanizmov v našom tele. Je dokázané, že chlorofyl má tiež protizápalové účinky, čo sa využíva najmä pri hojení rán či ničení nežiaducich mikroorganizmov v našom tele.

Podľa niektorých v minulosti uskutočnených pokusov má chlorofyl obsiahnutý v zelených rastlinách takisto protektívny účinok proti radiačnému žiareniu a rôznym chemickým karcinogénom, dnes sa týmto výskumom zaoberajú mnohí vedci.

Do budúcna tak môžeme o chlorofyle uvažovať ako o skvelej prevenciu proti rakovinovému bujneniu a iným nežiaducim zmenám v našom organizme.

Chlorela je doslova nutričná ​​bomba!

mikro živinyČo iného okrem vyššie spomínaného chlorofylu Chlorella obsahuje?

Okrem všetkých základných živín, teda bielkovín, sacharidov a tukov obsahuje táto riasa aj veľa mikroživín, kam zaraďujeme vitamíny, minerály a stopové prvky.

Bielkoviny obsiahnuté v Chlorella sú niekedy skôr než k rastlinným bielkovinám prirovnávané k živočíšnym proteínom, a to najmä vďaka obsahu esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nevie samo vytvoriť a musíme ich prijímať v potrave.

Preto je konzumácia Chlorelly tiež vrelo doporučovaná vegetariánom a vegánom, ktorí majú veľmi často nedostatok práve týchto esenciálnych aminokyselín (a tým i plnohodnotných bielkovín), vyskytujúcich sa inak najmä v živočíšnych produktoch.

Vyhnite sa infarktu oblúkom

Tuky obsiahnuté v tejto riase sú pre náš organizmus rovnako veľmi hodnotné, tieto sa zase skladajú z esenciálnych mastných kyselín, ktoré hrajú v našom organizme dôležitú úlohu v mnohých fyziologických procesoch, vrátane udržiavanie správnej hladiny prospešného HDL cholesterolu.

Týmto má chlorella priaznivý vplyv aj na náš kardiovaskulárny systém, pomáha nám totiž udržiavať zdravé srdce a cievy.

Od A až po železo …

Okrem makroživín nájdeme v tejto riase i široké spektrum vitamínov. Patrí sem najmä vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj plodu či predchádzanie očným chorobám. Ďalej vitamín D, ktorý je dôležitý najmä pre správny vývoj kostí a predchádzanie krivice v detstve.

Príjem vitamínu D by si mali strážiť aj ľudia, ktorí vo svojej strave odmietajú mäso, pretože práve u nich môže byť táto látka deficitná.

vitamin K2 + D3
Vitamín K2 + D3

V tejto rastline sa v menšej miere vyskytuje aj vitamín C a vitamín E, ktoré sú okrem iného účinnými antioxidantmi, ktoré zabraňujú tvorbe voľných radikálov v našom organizme.

V chlorelle je prítomný aj vitamín K1 a K2 a takzvaný B-komplex, teda komplex vitamínov skupiny B, ktoré majú nevyhnutnú úlohu v našom metabolizme a pomáhajú nám tiež udržiavať správne psychické funkcie.

Patrí sem vitamín B1 čiže tiamín, B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 ​​(pyridoxín) a vitamín B12, ktorý je nevyhnutný pre krvotvorbu a tiež správnu činnosť nášho nervového systému.

Úspech chlorelly tkvie predovšetkým vo vzájomnom dopĺňaní sa jednotlivých živín

Okrem vitamínov nájdeme v Chlorella i minerály a stopové prvky, najvýznamnejšie sú pravdepodobne vápnik, železo, horčík, zinok, meď a draslík, takisto nechýba ani fosfor a sodík.

Pri pravidelnej konzumácii tejto riasy teda dostávame do tela veľa potrebných látok, o ktorých ani nevieme, že ich v potrave niekedy neprijímame dostatok.

Dostaňte z tela všetky toxíny

chlorella a jarná detoxikáciaV Chlorelle je obsiahnutá tiež vláknina, ktoré napomáha dobrej funkcii nášho tráviaceho systému, chráni nás pred ukladaním zlého cholesterolu a pri redukčných režimoch oceníme aj jej sýtiacu schopnosť.

Chlorella nám tiež slúži ako pomocník pri rôznych detoxikačných kúrach, pomáha totiž odbúravať nebezpečné a toxické látky z nášho tela. Môže za to opäť jej bunková stena, ktorá má schopnosť tieto látky viazať a vylučovať z tela von.

Pri výbere si nechajte poradiť od odborníka

Až sa vydáte do lekárne pre túto zázračnú superpotravinu, vyberajte starostlivo a radšej dajte prednosť BIO kvalite. Niektoré tablety obsahujúce chlorellu sú totiž spracované nevhodným spôsobom.

Zle vybraný druh chlorelly vás môže buď zaťažiť inými chemickými látkami, ktorými sa produkt pred uvedením na trh čistí, alebo je vyrobený v takmer nestráviteľnej forme, ktorá nášmu organizmu úžitok rozhodne neprinesie. Kvalitnú BIO chlorellu a za veľmi dobrú cenu si môžete kúpiť online z tejto stránky.

Verte, že ak si chcete po zime trochu oddýchnuť a očistiť svoje telo od škodlivých látok, oplatí sa za kvalitu aj priplatiť. Pre jarnú detoxikáciu je chlorella úžasným doplnkom, ale to iste spoznáte sami, až keď ju vyskúšate.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button