Domácnosť

Ako opraviť krov strechy?

ako opraviť krov strechyKompletná rekonštrukcia strechy  domu prebieha v niekoľkých fázach. Jednou z najdôležitejších činností, na ktorú sa v žiadnom prípade nesmie zabudnúť, je oprava krovu. V tomto článku vám poradíme ako opraviť krov strechy.

Čo je krov strechy a prečo je nutná jeho oprava?

Krov je základným prvkom celej strechy. Ide o nosnú konštrukciu, na ktorú sú následne umiestňované ďalšie prvky – strešná krytina, izolačná vrstva atď.

Ak je krov nekvalitný, hrozí riziko prepadnutia celej strechy, v lepšom prípade vám do domu len bude zatekať a fúkať.

Oprava strechy vrátane krovu je technologicky náročnou záležitosťou. Preto je vždy dobré, keď si na ňu pozvete odbornú firmu.
Krov nesie celú strechu. To znamená, že pri jeho oprave nemožno jednoducho vymeniť jednotlivé poškodené trámy, pretože by hrozilo zrútenie celej konštrukcie.

Odstránenie častí poškodeného dreva

odstránenie poškodených častí dreva krovuOdborná oprava krovu prebieha tak, že firma najprv zisťuje rozsah jeho poškodenia. Spravidla dochádza k navŕtaniu trámov, kedy odborník zistí, v akom stave je drevo.

Ak je poškodená len časť dreva, odreže sa a nahradí sa novým. Aby však nedošlo k narušeniu konštrukcie a stability, je nutné spoje medzi novým a starým drevom dostatočne zabezpečiť, a to pomocou oceľových spojov, prípadne pomocou klasických drevených kolíkov.

Pokiaľ ide o krokvy a pomúrnice, je úplne nevyhnutné nové časti preplátať oceľovými svorníkmi.

Výmena celých trámov

Je jasné, že niekedy nestačí odrezanie častí trámu, lebo je poškodený po celej svojej dĺžke. V tom prípade sa musí nahradiť trám celý. Platí všeobecné pravidlo, že ak je poškodená viac ako polovica trámu, malo by dôjsť k jeho celkovej výmene.

Oprava strechy, respektíve jej krovu, je samozrejme oveľa náročnejšia, než ako je načrtnuté v článku. Je nutné počítať s účasťou väčšieho množstva pracovníkov, ktorí používajú najrôznejšiu techniku, vrátane ťažkých strojov.

A práve preto je potrebné, aby ste sa pri oprave krovu obrátili na skúsenú firmu alebo na niekoho kto má s opravou krovu väčšie skúsenosti a treba počítať s tým že bude potrebných viac pracovníkov a aj väčší rozpočet, ale poškodený krov netreba nikdy podceňovať a riskovať, že by vám mohla spadnúť celá strecha.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button