Šport

Ako hrať bowling?

ako hrať bowlingDostali ste pozvanie na bowling alebo vás čaká firemný večierok s bowlingom? Lenže vy ste ho ešte nehrali a viete len, že ide o nejaké kolky. Ničoho sa nebojte, bowling zvládne hrať v podstate každý. Je to predovšetkým zábava a ak zhodíte len pár kolkov, nič sa nedeje. A ako bowling hrať?

Čo je to bowling

Bowling je u nás veľmi populárna zábava, kde nezáleží na veku, pohlaví, ani fyzickej zdatnosti, hrať ho môže ktokoľvek.

Je to predovšetkým zábava, ale aj súťaž a možno ho hrať aj na športovej úrovni. Hrá sa s desiatimi kolkami, ktoré sú rozostavané na konci dráhy ohraničené žliabkom.

Cieľom každého hráča je pomocou bowlingovej gule zraziť všetkých desať kolkov.

Potrebné vybavenie na bowling

Pre hru nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, pretože všetko potrebné sa vám zapožičia na mieste.

Pred hrou si požičiate špeciálne topánky na bowling a tiež bowlingové gule sú pre hráčov k dispozícii na každej dráhe.

Bowlingová guľa

bowlingove guleKolky sa snažíte zhodiť pomocou bowlingovej gule. Jednotlivé gule sa líšia hmotnosťou. Sú rozlíšené farebne a označené číslom, ktoré vyjadruje hmotnosť gule v librách (1 libra je približne 0,5 kg).

Pre deti sú určené gule číslo 8, pre ženy guľa č. 9-12 a pre mužov 13-16.

Každá guľa má v sebe vyvŕtané tri diery na prsty, ktoré by mali byť tak akurát na vaše ruky.

Niekto hrá radšej s ľahšou guľou, niekto má radšej tú ťažšiu. Jednotlivé gule si vyskúšajte a čoskoro prídete na to, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Ako sa bowling hrá

Bowling hrajú 2 a viacerí hráči na jednej dráhe. Hrá sa na desať kôl a hráči sa pri hre striedajú. V každom kole máte dva pokusy na to, aby ste zhodili všetkých 10 kolkov.

Ako hádzať a kam mieriť pri bowlingu?

Keď prídete na rad, vezmite si vhodnú guľu, postavte sa asi štyri kroky od prešľapovej čiary čelom ku kolkom a pripravte sa k hodu. K čiare by ste mali dôjsť opačnou nohou než v nej držíte guľu, ruka s guľou by mala byť po celú dobu napnutá.

Guľu neodhadzujte silou, ale využite ruku ako kyvadlo – váš hod tak bude presnejší. Dajte tiež pozor, aby ste neskončili za prešľapovou čiarou, inak sa vám nebudú počítať body.

Snažte sa mieriť na prostrednú kolku alebo radšej malý kúsok od nej. Ak by sa vám podarilo trafiť prostrednú kolku na priamo, hrozí, že vám zostanú stáť krajné kolky (tzv. Parohy) a tie je potom ťažké zhodiť.

Pri hode mierte na šípky, nie na kolky. Šípky vám ukazujú postavenie kolkov a pretože sú oveľa bližšie, bude váš hod presnejší. Ak sa vám stane, že vám ostanú dve krajné kolky, mierte na tú krajnú trochu zošikma a dúfajte, že kolok odletí a zhodí aj ten druhý.

Bodovanie

bodovanie v bowlinguVýhodou bowlingu je, že za vás body počíta počítač a tak vašou jedinou starosťou môže byť sústredenie sa na hod. Je ale dobré vedieť ako sa v bowlingu body počítajú.

Ako už bolo povedané, hrá sa na 10 kôl a v každom máte 2 pokusy na zhodenie všetkých desiatich kolkov. Za každú zhodenú kolku sa pripočítava jeden bod.

Maximálny počet bodov za hru je 300 – ak zhodíte dvanásťkrát za sebou všetky kolky na prvý pokus.

Bonusové body

Keď sa vám podarí zhodiť všetkých 10 kolkov na prvý pokus, ide o strike a k 10 bodom v tomto kole sa vám pripočítajú ešte ďalšie body z nasledujúcich dvoch hodov.

V prípade, že zhodíte všetky kolky počas dvoch hodov (spare), pripočítajú sa vám ku skóre body z nasledujúceho hodu. Keď v poslednom kole hodíte strike, máte ešte ďalšie 2 hody navyše, po spare máte jeden hod navyše.

Hrať bowling chce trochu cviku a trpezlivosť, tak nebuďte smutní, ak vám to hneď nepôjde. A ak tejto hre úplne prepadnete, môžete sa prihlásiť do nejakého miestneho klubu a skúsiť hrať bowling aj na vyššej úrovni. Či už to bude tak či onak, hlavne sa pri hre dobre zabavte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button