Domácnosť

Ako vypočítať správnu dĺžku závesu?

správna dĺžka závesuPokiaľ chcete okná či dvere skryť závesom, bude určite potreba zvážiť, ako dlhý má byť. V prípade, že by ste zvolili zlú dĺžku, mohol by záves končiť v polovici okna a nezabránil by tak prieniku svetla dovnútra miestnosti, čo je napokon jedna z jeho hlavných funkcií. V opačnom extréme by sa zas záves váľal po zemi, čo by prekážalo v pohybe, a záves by šlo horšie posúvať. Okrem dĺžky však zvážte i šírku závesu. Ako vypočítať správnu dĺžku závesu?

V článku sa dozviete:

  • ako vypočítať dĺžku závesuPostup ako vypočítať dĺžku závesu
  • Čo je nato potreba
  • Aké budú náklady

Postup zamerania dĺžky závesu závesu

Odkiaľ sa záves meria?

Zameranie dĺžky závesu je potreba vykonávať podľa typu jeho uchytenia. Pokiaľ na okne alebo nad vstupnými dverami na balkón máte tyčové garniže s krúžkami, čo je v zásade najčastejšie používaný spôsob uchytenia, zamerajte dĺžku závesu od spodných okrajov krúžkov.

Vo chvíli, keď používate garniže s koľajnicou, je potreba začať vymeriavať dĺžku závesu práve od nej, respektíve od jej horného kraja. Ten spravidla býva až úplne pri strope.

Záves k parapete

Ak máte zistené, odkiaľ bude záves v hornej časti vedený, môžete pristúpiť k jeho celkovému zameraniu.

Ak chcete mať záves k parapete, bude sa jednať o kratšiu verziu. V tomto prípade sa odporúča zvoliť dĺžku závesu zhruba o 5 centimetrov pod úroveň parapetu.

Záves k zemi

V prípade, že hodláte záves viesť až úplne k zemi, čo napokon väčšinou pôsobí oveľa efektnejšie než vyššie uvedený spôsob k parapetom, nameriate rozmer až k podlahe. Od zistenej dĺžky potom odčítate zhruba jeden až dva centimetre.

Praktická rada znie: Ak zameriavate záves do okien či dverí, vždy to robte na niekoľkých miestach. Jedine tak budete mať istotu, že zvolíte skutočne správnu dĺžku.

Tip: Ak máte záves zmeraný, tak nové závesy pozerajte cez internet, môžete nájsť veľmi pekné a kvalitné závesy za oveľa lepšiu cenu ako v obchodoch. Na internete máte aj väčší výber ako niekde v obchode.

Tip2: Kúpte si dva a viac závesov a dopravu máte zadarmo.

Šírka závesu

záves k zemiOkrem dĺžky je samozrejme nutné zamerať tiež správnu šírku závesu. V tomto prípade platí, že môže byť väčšia, než je skutočný priestor, ktorý závesom chcete zakryť.

Prispeje to k riaseniu, záves potom bude vyzerať oveľa elegantnejšie. Šírku možno pokojne zdvoj- až strojnásobiť oproti šírke okna.

Čo je potreba na správne odmeranie dĺžky závesu?

  • meter
  • schodíky, stoličky (pre zameranie hornej časti)
  • zápisník, ceruzku/pero

Ako dlho to potrvá?

Zameranie dĺžky a šírky závesu je otázkou maximálne piatich minút. Ak máte všetky okná, ktoré budete chcieť zakryť, rovnako veľké, stačí zameranie vykonať len u jedného.

Aké budú náklady?

Vzhľadom k tomu, že k samotnému zameraniu záclony či závesu budete potrebovať len meter, sú náklady minimálne. Klasický meter vyjde okolo 2 €.

Praktickým riešením je meter s laserom, ktorý je o niečo drahší, najlacnejší stojí cca 10 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button