AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako sa chrániť pred opakovanými zápalmi močových ciest?

Ako sa chrániť pred opakovanými zápalmi močových ciest?

ako sa chraniť pred zápalmi močových ciestOpakované zápaly močových ciest trápia vo väčšine prípadov ženy. Na ich liečbu sa tradične odporúčajú brusnice. V našom článku sa ale dočítate, prečo je často nutné preliečiť zápal močového mechúra antibiotikami. Trápia vás opakované zápaly močových ciest tiež? Potom pozorne čítajte ďalej.

Kto je najviac ohrozený zápalmi močových ciest


Okrem žien, ktoré často trpia zápalmi močových ciest opakovane, sú ďalšou rizikovou skupinou ľudia s cukrovkou. Vyššia hladina cukru v ich krvi je ideálna pre množenie baktérií, infekcia tak vzniká častejšie a liečba je náročnejšia.

zápal močových ciest a brusniceUž rozvinutý zápal by mal byť liečený antibiotikami, aby bol úplne vyliečený a neopakoval sa. Ak máte ale na ochorenie močového mechúra len podozrenie a celkom ešte neprepuklo, dá sa zmierniť či plne odvrátiť pitím urologických čajov alebo prípravkov z brusníc.

Príznaky zápalu močových ciest

Príznaky sú predovšetkým pálenie a pocit rezania pri močení, moč môže byť zakalený a zapáchať. V akútnych prípadoch moč obsahuje aj malé množstvo krvi.

Ďalšími príznakmi zápalu močových ciest môže byť aj zvýšená teplota, bolesť v podbrušku a spodnej časti chrbta. Ďalším prejavom zápalu močových ciest je aj pocit nutnosti častého močenia.


Príčiny zápalu močových ciest

Príčinou zápalu sú baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú v našom tráviacom systéme, problém nastáva, keď sa dostanú z konečníka cez hrádzu do močovej trubice a ďalej do močového mechúra. Predchádzať prenosu baktérií, a teda aj zápalu močových ciest, možno dostatočnou hygienou, predovšetkým po vykonaní potreby a počas sexuálneho styku.

Pomôže aj pitie veľkého množstva tekutín a následného nezadržovania močenia príliš dlho ─ aby sa baktérie nestihli rozmnožiť.

Prevencia

brusnice na opakované zápaly močových ciestNa prevenciu zápalu močového mechúra pomôžu aj brusnice, ktoré môžete konzumovať v džúsoch alebo napríklad sušené.

Ako vedeli už naše babičky, dôležité je neprechladnúť. Ich časté pripomienky typu “Nesadaj na studenú zem!” a “Zober si košieľku, máš holý chrbát!” nie sú iba výmyslom a bezhlavou kritikou. Pomôcť proti zápalu môže aj zvolenie vhodnej bielizne a oblečenia. Tanga a upnuté nohavice z nepriedušných materiálov liečbe zápalu močových ciest rozhodne neprospejú.

Varovanie


Máte podozrenie na zápal močových ciest? Bezodkladne sa poraďte so svojím lekárom o liečbe.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.