AkoaPreco.com > Etiketa > Ako sa brániť prehliadke tašiek v obchode?

Ako sa brániť prehliadke tašiek v obchode?

prehliadka tašiek v obchodeNákupné centrum plné ľudí, nedostatok nákupných vozíkov a beznádejne vypredaný tovar v zľave, kvôli ktorému ste do supermarketu vôbec prišli, vám určite skazí náladu. Ale vlastne ste s tým v obchode počítali, takže sa zase toľko nestalo. Lenže potom stojíte pätnásť minút vo fronte a ešte vás osloví pokladnička: “Mohla by som vidieť vašu tašku?”. A čo teraz? Ako sa brániť prehliadke tašiek v obchode?


Prevencia proti prehliadke tašiek v obchode

Problémom je lepšie predchádzať, ako ich potom zložito riešiť. Ak máte vlastný meter, plastovú prepravku na nákup alebo napríklad dosku z podlahy, podľa ktorej chcete dokúpiť nábytok rovnakého odtieňa, začnite váš nákup na informáciách. Zvyčajne trvá niekoľko desiatok sekúnd, kým vám predavačka vec olepí špeciálnou samolepkou s nápisom “zaplatené” či iným podobným označením. Až budete platiť, stačí pri pokladni samolepku ukázať a nikto vás nebude obviňovať z toho, že ste meter alebo plastový box ukradli.

nakupovanie-v-obchodeSo vstupom do predajne dávate súhlas k tomu, že v prípade potreby môžeme nahliadnuť do vašich tašiek.
Áno, aj také nápisy existujú! Väčšinou visia hneď pri vstupe do samotnej predajne. Skutočne, takto súhlasíte s tým, aby vám niekto nazeral do osobných vecí? Občiansky zákonník uvádza, že súhlas všeobecne môžete prejaviť buď výslovne (podpíšete kúpnu zmluvu), alebo svojim reálnym konaním (napríklad kývnutím hlavy, potrasením ruky, dodaním tovaru).

Avšak tým, že prejdete pod nápisom (ktorého si veľa ľudí ani nevšimne), súhlas určite nedávate. Predstavte si, že by ste vlastnili ulicu v centre mesta a vyvesili nad ňu ceduľu, že každý, kto po ulici prejde, týmto vyslovuje súhlas s tým, že vám zaplatí dvesto eur. Absurdné, že? Podľa uvažovania niektorých predajcov by to asi možné bolo.


Predavači, vedúci a členovia ostrahy …

Nikto z nich nemá právo nahliadať vám do tašiek, ak s tým nesúhlasíte! K tomu je oprávnená iba polícia.

Ostraha v obchode sa síce niekedy tvári, že má rovnaké právomoci ako policajt, ale pravda to nie je. Člen ostrahy je bežný zamestnanec nejakej bezpečnostnej agentúry a preto je vám úplne rovný. Rovnako tak, ako vy nemôžete prísť za niekým na ulici a otvoriť mu ruksak, to platí aj pre člena ostrahy. Ak vidí niekoho, že kradne, musí zavolať políciu, do ktorej príchodu môže dotyčného vhodným spôsobom zadržať. (Obdoba ako vy môžete zadržať zlodeja, ktorý sa vlámal k vám do domu.)

Záver je teda taký, že predavač sa vás môže len opýtať, či by ste mu neukázali tašku. Ale vy musíte súhlasiť!

Reálna situácia

Ako sa teda zachovať, keď vás predavačka vyzve k tomu, aby ste jej ukázali tašky? Je dobré ju upozorniť, že k ničomu podobnému nemá oprávnenie. Že ste nič neurobili a že iba nakupujete. Pokiaľ ju to neodradí (spravidla jej medzitým príde “na pomoc” iný zamestnanec obchodu, prípadne člen ostrahy), povedzte jej, že už v tejto chvíli vyzeráte pred zvyškom predajne ako zlodej a že budete žiadať odškodnenie, pretože sú porušované vaše osobnostné práva, ako napríklad vaša česť či dôstojnosť. Buď vás nechá ísť, alebo zavolá políciu.

obchod a ako zabrániť prehliadke tašiekA teraz je potrebné v obchode dobre zvážiť situáciu. Buď z dobrej vôle ukážete tašku a v minúte ste z predajne bez akéhokoľvek rozruchu vonku, alebo k ničomu podobnému nezvolíte, ale potom budete pravdepodobne čakať na príchod polície a ľudia, ktorí v tú dobu nakupovali v obchode s vami, vás budú paradoxne považovať za zlodeja.

Ak sa ponáhľate na autobus, ktorý vás vezie k moru alebo napríklad “len” do práce, kam nesmiete prísť neskoro, asi bude lepšia (tzn. rýchlejšia) prvá možnosť. V opačných prípadoch sa bráňte. Vy platíte, vy ste zákazníkom a podivné praktiky predajcov rozhodne netolerujte.

Ani to, že máte v kabelke rúž alebo žuvačky v obchode ešte nič nedokazuje. Snáď každý má pri sebe aspoň jednu vec, ktorá sa zároveň v obchode predáva. Predajca vám musí dokázať, že ste kradli (kamery, svedkovia …).

Niektorí ľudia sa dokonca nechávajú “chytiť” schválne. Samozrejme nič nekradnú, ale ako ospravedlnenie za to, že boli obviňovaní z krádeže, veľakrát dostanú aj poukážku na ďalší nákup.

 Tipy


Problémy sa snažte riešiť s chladnou hlavou. Keď začnete kričať alebo dokonca fyzicky odtláčať člena ostrahy, pravdepodobne upútate v obchode pozornosť oveľa viac ľudí, než keď budete konať pokojne.

Varovanie

Článok má len informatívny charakter.


Mohlo by vás zaujímať

Ako na podielové spoluvlastníctvo

Ako na podielové spoluvlastníctvo?

Je bežné, že nejaká vec (ako najlepší príklad je možné uviesť nehnuteľnosť) môže byť v …

Jeden komentár

  1. Tento pisálek, ktorý zosnoval tento zbytočný blud ktorému vraví, “článok” “Ako sa maximálne strápniť a vypadať, ako totálny blb v obchode, pred zrakmi nakupujúcich ľudí, keď som neznalý zákona”. Asi tak nejak by sa dal nazvať, tento z “huby” alebo aj “od brucha vycucaný návod”! 😀 😀 Tomuto “odborníkovi na všetko”, odporúčam zase ja ako odborník, z odboru bezpečnosti na ochranu osôb, majetku a cenín, prečítať si tento konkrétny zákon o SBS, §473/2005 Z. z. Zákon o súkromnej bezpečnosti. a všetkým tím, ktorí si žiaľbohu prečítali tento hysterický článok o ničom, by som Vás chcel vyvarovať podobným scénam, ktoré tu uviedol autor. Pracovníkovi SBS, je každá osoba ktorá sa nachádza na chránenom mieste alebo sa v ňom zdržiava, je podľa §473/2005 Z. z. zákona, povinná umožniť presvedčiť sa zrakom, príp. hmatom, či náhodný obsah alebo predmet, ktorý sa nachádza v batožine kontrolovanej osoby nepochádza z trestnej, či akejkoľvek inej, protiprávnej, trestnej činnosti a to na základe, prípadného PODOZRENIA, pracovníka SBS!

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.