Domácnosť

Ako upevniť dverné rúčky a závesy?

svojpomocne upevniť dverné rúčkyNa našom trhu je pestrá ponuka rúčok a závesov. Záleží predovšetkým na type dverí a obložených zárubní a pochopiteľne aj na vašom vkuse a predstavách. Upevniť dverné rúčky a závesy zvládne každý priemerne šikovný domáci majster.

Ako môžeme upevniť dverné rúčky?

ako na upevnenie dverných rúčokV prvom rade vyžaduje táto práca dostatok trpezlivosti pri presnom nasadzovaní dverových rúčok a pri hĺbení otvorov pre závesy. Inak by vás mohla oprava dverí v prípade nehody stáť draho.

Sú dva druhy dverných rúčok, ktoré sa pripevňujú na dvere so zámkom s rúčkou.

Prvý typ sú tzv. dverné gule. Tie sa upevňujú nastavovacími skrutkami ku štvorhrannému hriadeľu, ktorý prechádza stredom zámku.

Hriadeľ je nutné odrezať na správnu dĺžku, guľa musí priľahnúť k dverám a nesmie vzniknúť medzi ňou a dverami medzierka. Najprv odskúšajte dĺžku zasunutím gule na hriadeľ a ak rozmer vyhovuje, už ju len priskrutkujete ku hriadeľu nastavovacími skrutkami.

Alternatíva ako upevniť dverné rúčky

dobre upevniť dverné rúčky v domácnostiDruhý typ sa skrutkuje cez hriadeľ priamo na vaše vybraté dvere. Pokiaľ máte tenké dvere, nemusí byť zaistená dostatočná pevnosť pre upevňovacie skrutky a pre uloženie zámku.

V tom prípade je dobré pripevniť z oboch strán dverí drevené podložky, ku ktorým sa pripevnia dverné gule. Podložky sa k dverám buď prilepia, alebo priskrutkujú.

Pri upevňovaní zámku sa musí skrátiť hriadeľ tak, aby nebránil upevneniu gule v správnej polohe.

Potom už zostáva len nasadiť guľu na hriadeľ a pritiahnuť ho nastavovacou skrutkou.

Upevnenie závesov pri nových dverách a obložených zárubní je potrebné vykonávať približne 150 mm zhora a 200 mm od spodného okraja.

Ak by ste mali ťažšie dvere, je vhodné namontovať ešte tretí záves uprostred, medzi horným a dolným závesom.

Postup ako upevniť dverné rúčky

Postupuje sa tak, že podľa rozmeru závesu sa vyznačia rozmery a otvory na skrutky. Vo dverách sa vyreže správna hĺbka pre zapustenie, aby vnútorná plocha závesu bola v rovine s povrchom a čap závesu bol lícom s hranou dverí.

Závesy sa osadzujú zásadne pomocou skrutiek so zapustenou hlavou. Potom sa dvere priložia k zárubni a označí sa umiestnenie závesov. Otvory sa vytvoria rovnakým spôsobom ako pri dverách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button