Práca a vzdelanie

Ako zvládnuť po materskej nástup do práce?

nástup do práce po materskejUtieklo to ako voda a obdobie, kedy ste sa naplno venovali rodine a deťom, je fuč. Teraz vás čaká celkom prelomové obdobie a to síce nástup späť do práce. Väčšinou sa táto situácia týka žien, ale v dnešnej dobe nie je neobvyklé, keď je na rodičovskej dovolenke muž. Ako zvládnuť po materskej nástup do práce?

Vytvorte si plán!

Pred nástupom do práce je dobré si v pokoji sadnúť a všetko dôležité premyslieť spolu s partnerom a väčšími deťmi. Aká bude vaša pracovná doba? Kto bude deti ráno vypravovať do škôlky, či školy a kto ich vyzdvihovať? Ako to bude fungovať cez víkend v prípade, že budete musieť ísť do práce? A kto sa postará o deti, keď sa v práci zdržíte?

Tieto otázky si v pohode preberte, len tak sa vám utvorí plán, ako to bude ,, šliapať „.

Dieťa do škôlky

detská izbaJe prvý deň nástupu do práce tiež prvým dňom nástupu vášho dieťaťa do škôlky? Ak je to možné, skúste dávať dieťa do škôlky už niekoľko dní či týždňov predtým.

Dieťa si zvykne na nové prostredie, na nový rytmus a aj rodič bude mať viac času sa zmieriť s tým, že doba rodičovskej dovolenky je preč. Pripravte sa tiež na to, že je väčšina detí po nástupe do škôlky často chorá.

Obavy hoďte za hlavu

koniec materskej dovolenkyAk vás už mesiac pred nástupom do pracovného procesu v noci prebúdzajú desivé sny a každé ráno máte pocit, že to skrátka nezvládnete, treba s tým niečo urobiť. Zistite, čoho sa najviac bojíte!

Ak nastupuje do rovnakého zamestnania na zhodnú pozíciu, máte veľkú výhodu a tou je, že viete do čoho idete. Aj tak ale máte obavy, že svoju prácu nebudete stíhať, nezvládnete a na rodičovskej ste všetko zabudli?

Netrápte sa, verte, že po nástupe sa čoskoro zase udomácnite.

Keď sa ale nie je kam vrátiť?

Patríte medzi tých, ktorí nastupujú do nového zamestnania? Niet divu, že ak je niekto v domácnosti aj celé desaťročia, má veľké obavy. Všetko sa dá ale dohnať.

Počas starostlivosti o deti ste predsa tiež rozvíjali svoje schopnosti a zručnosti! Naučili ste sa robiť viac vecí naraz, stihnúť všetko, čo bolo treba, nájsť si čas, na každé dieťa zvlášť!

A ak ste sa stále zaujímali, aspoň čiastočne, o novinky vo vašom odbore, váš všeobecný prehľad rozhodne neutrpel.

Na materskej a aj po nej sa venujte aj svojim deťom!

Snažte sa, aby vás vaše dieťa nevidelo len neskoro večer, keď mu prídete dať pusu. Niekoľko rokov ste boli len s ním a teraz by mu mala stačiť pusa na dobrú noc? Ak máte flexibilnú pracovnú dobu, pracujte v čase, keď je dieťa v škôlke. Ak robíte na smeny, pokúste sa dieťaťu vynahradiť všetko cez víkend!

Vysvetlite dieťaťu, prečo musíte chodiť do práce. Niektoré malé a citlivé deti naraz nechápu, prečo nemôže všetko fungovať ako doteraz. Môžu mať pocit, že niečo vykonali, a preto už s nimi toľko nie ste. Ubezpečte ich, že ich máte radi a práce k životu skrátka patria.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button