Ako si vybrať

Ako vybrať pánsku košeľu?

ako správne vybrať pánsku košeľuKošeľa tvorí neoddeliteľnú súčasť pánskeho šatníka. Predstavuje základ pánskeho oblečenia, ktoré muži nosia na mnohé príležitosti, a preto nie je košeľa, ako košeľa. Vybrať dobrú pánsku košeľu nie je však vôbec jednoduché, viete ako správne vyberať pánske košele?

Čo je potrebné ak chcete vybrať správnu pánsku košeľu:

  • Meter
  • Nejaké poznatky o štýle, veľkosti
  • Módne cítenie
  • Vedieť, kam si ju vezmeme

Farba pánskej košele

vhodný vzor pánskej košeleAko prvé si vyberte farbu košele. Farbu vyberajte podľa toho, kam v košeli máte v pláne ísť.

Veľmi formálne akcie vyžadujú bielu košeľu. Pohovory, práca, pohreb, formálne príležitosti sa prikláňajú k tradičným farbám, teda svetlo modrej alebo svetlo šedej.

Na všetky iné akcie si môžete dovoliť vziať farebnejšie košele, napr. svetlo zelené, broskyňové, ružové alebo košeľu v lila farbe.

Pri výbere košele nezabudnite ešte na jednu vec, ak idete na nejakú akciu s partnerkou, farbu košele korigujte s jej šatami.

Vzor pánskej košele

Čistá alebo so vzorom? Vzoru na košeliach sa celkom bojíme, a preto radšej siahame po jednofarebnej košeli bez vzoru. Je to proste istota.

Vzory sa zvyčajne ťažko kombinujú s ostatnými časťami obleku (sako, nohavice, vesta, kravata). Napriek tomu sa nebojte a skúste tenký prúžok alebo kocku, sú v posledných niekoľkých rokoch veľmi obľúbené.

Štýl košele

Štýl vyberte podľa toho, akú máte postavu, a tiež podľa toho, čo máte radi. Ak chcete mať košeľu nezastrčenú do nohavíc, malo by ísť o kratšiu a v páse zúženú košeľu.

Látka

Tie najlepšie košele sú čisto bavlnené. Polyester nikdy neveští nič dobrého. Košeľu skúšajte aj na dotyk, či je vám príjemná.

Vaše telo potrebuje v košeli dýchať. V lete by mali byť košele z ľahšieho a jemnejšieho materiálu, v zime si môžete dovoliť hrubšie s robustnou textúrou. Tie najlepšie košele sú samozrejme hodvábne, však takéto košele sú samozrejme aj veľmi drahé.

Kvalita spracovania

podľa čoho si vybrať pánsku košeľuPri výbere košele si všímajte, ako je ušitá. Rozhodne si neberte takú, z ktorej trčia nite.

Gombíky a dierky by mali sedieť.

Všímajte si aj gombíkov, ktoré by mali byť ideálne perleťové alebo kostenné (u tých najlepších košieľ pre výnimočné okamihy). Skutočne kvalitné košele majú dvojité prešitie.

Švy u košieľ by nemali byť krivo, a tiež by nemali nikde vystupovať.

Veľkosť pánskej košele

Košeľa má dvojité číslovanie, jedno predstavuje obvod krku a druhé dĺžku rukávov. Rukáv by mal správne presahovať okraj 1 cm rukáva saka.

Všeobecne sa nesie pravidlo, že čím formálnejšie košele, tým dlhší rukáv. Okolo krku by ste mali mať primeraný priestor, a preto vyberajte takú, kde po zapnutí ste schopní vložiť 2 – 3 prsty.

Košeľa vám musí dobre sedieť

Košeľu si skúšajte, pretože vám musí dobre padnúť. Keď si košeľu oblečiete, skúste ohnúť ruky, aj napriek ohnutiu by rukávy mali siahať až k zápästiu. Manžety by nemali rezať a vy by ste po ich zapnutí nemali tadiaľ pretiahnuť ruku. Na hrudníku by ste po zapnutí nemali mať medzi jednotlivými gombíky medzeru. Je nutné, aby gombíky boli pekne rovno v jednej línii. Neprijateľný je aj oblúk.

Pri skúšaní košele zdvihnite ruky nad hlavu, košeľa by mala zostať zapravená v nohaviciach, ale zároveň by vás nemala nikde ťahať. Všímajte si pri ohnutí, či vás neťahá cez ramená.

Všetky gombíky musia bezpečne sedieť vo svojich dierkach a nesmie sa samovoľne rozopínať, zároveň nesmie byť ani príliš zložité ich zapnúť. V košeli sa musíte cítiť voľne a slobodne, nesmie obmedzovať váš pohyb.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button