Ako si vybrať

Sú pohodlnejšie pohovky s penovou alebo pružinovou výplňou?

Pohovky nám slúžia najmä na oddych, takže pohodlie je určite dôležité. Aj keď sa pri výbere sedačky najviac sústredíme na dizajn a materiál čalúnenia, je dobré pozrieť sa aj pod povrch. Výplň a konštrukcia sedačky sú pre pohodlné sedenie predsa mimoriadne dôležité.

Ako si vybrať penovú pohovku
Zdroj: Prostock-studio/Shutterstock.com

Výplň sedačky – pružiny alebo pena?

Moderné pohovky môžu mať penovú alebo pružinovú výplň, najlacnejšie modely mávajú výplň z molitanu. Problém je, že molitan sa rýchlo presedí, takže nie je vhodný pre pohovku, ktorú chcete využívať každý deň, ani ak je kombinovaný s pružinami.

Rozumnejšou voľbou sú teda penové alebo pružinové pohovky. Penové výplne sa lepšie prispôsobia vášmu telu a majú aj dlhšiu životnosť, výhodou je aj prijateľná cena. Niektoré sedačky kombinujú penu a pružiny pre dokonalý komfort.

Penové výplne

Pri pohovkách a sedačkách sa najčastejšie stretnete s HR PUR penou a PUR penou. PUR pena je základný materiál, ktorý sa používa ako výplň. HR PUR pena má v porovnaní s PUR vyššiu tuhosť, dlhšiu životnosť a vyššiu kvalitu.

Avšak stredne tuhá výplň nemusí vyhovovať každému. PUR pena má rôzne kategórie tvrdosti, takže sú dostupné mäkké aj tuhšie výplne. Výplne s tuhosťou menej ako T20 sú síce mäkké, ale rýchlejšie sa presedia.

Ako si vybrať vhodnú výplň do sedačky
Zdroj: united photo studio/Shutterstock.com

Pružinové výplne

Pružinové výplne sa robia z bonellových alebo vlnovcových pružín. Bonellové pružiny majú vyššiu tuhosť, nevŕzgajú a v porovnaní s penou majú dlhšiu životnosť.

Medzi pružinu a vrchnú časť sedáka sa zvykne umiestniť ďalšia vrstva, napríklad kokosová doska, aby sa pružiny nepretláčali do sedáka. Pružiny teda nebudete cítiť.

Vlnovcové pružiny, ale tiež faliste, sú mäkšie ako bonellové. Ak sa tieto pružiny skombinujú s PUR penou, sedenie je príjemne mäkké a má dlhšiu životnosť ako samotná pena. V kombinácii s HR penou sa dosiahne stredná mäkkosť, tvrdšie sedenie sa získa skombinovaní bonellových a vlnovcových pružín.

Ak teda hľadáte do svojho interiéru novú pohovku, nezabudnite si preveriť, aká výplň sa postará o jej maximálne pohodlie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button