DomácnosťZáhrada

Ako vybrať vhodný povrch okolo bazéna?

vhodný povrch pre bazénOkolie vonkajšieho bazénu je nutné upraviť tak, aby ste k nemu mali jednoduchý a zároveň aj bezpečný prístup. Vo chvíli, keď zvolíte nevhodný materiál, môže sa ľahko stať, že pri vstupe do bazéna či výstupe z vody sa pošmyknete a poraníte sa. Navyše je vhodné zvoliť taký povrch, na ktorom si nezašpiníte nohy. To by totiž malo za následok znečistenie vody a následné zanesenie filtračnej jednotky, ktorá ju čistí. Aké materiály a povrchy sú teda vhodné okolo bazéna a ako vybrať vhodný povrch okolo bazéna? 

V článku sa dozviete:

  • Vhodné povrchy
  • Nevhodné povrchy
  • Postup pokladania dlažby

Vhodné povrchy pre okolie bazéna

povrch okolo bazénaNajlepšie je, ak pre priestor v bezprostrednom okolí bazéna zvolíte pevný povrch. Vhodná je klasická betónová dlažba, prípadne aj zámková dlažba, ktorá je tiež vhodná napríklad ako povrch na príjazdovú cestu.

Výhodou je, že tieto povrchy nie sú nijako drahé, pritom sú vysoko odolné a zároveň aj bezpečné pre váš pohyb. Je však dobré, aby zvolená zámková dlažba bola ľahko zdrsnená.

Ak je totiž úplne hladká, hrozí, že na nej pošmyknete.

Okrem zámkovej a betónovej dlažby je možné použiť aj prírodný kameň. Ten je mimoriadne estetický. Aj tu však platí, že povrch nesmie byť príliš hladký.

V súčasnej dobe výrobcovia a dodávatelia bazénov ponúkajú realizáciu okolia vodných plôch tiež z umelých povrchov. Jedná sa najmä o gumové povrchy, prípadne napríklad umelý kameň. Tie však zvyčajne vyjdú drahšie než klasická dlažba. Výhodou je naopak možnosť voľby farieb, rovnako tak je možné na týchto materiáloch oceniť aj dlhú životnosť a jednoduchú údržbu.

Nevhodné povrchy pre okolie bazéna

Pre okolie bazéna by som príliš neodporúčal klasický trávnik a zeminu. Síce pôsobí na pohľad pekne, avšak je tu už spomínaný problém s tým, že vám na nohách zanechá nečistoty, ktoré potom nanesiete do vody.

Rovnako tak nie je príliš vhodný ani piesok, obzvlášť veľmi jemný. Tieto povrchy sú na druhú stranu pomerne bezpečné, riziko pošmyknutia je na nich minimálne.

Postup pokladania dlažby

ako upraviť povrch pri výstavbe bazénaAk zvolíte riešenie v podobe pokladania bazénových dlaždíc, zámkovej alebo betónovej dlažby, je postup nasledujúci:

Okolie bazéna, kde dlažbu mienite položiť, najprv zbavte všetkých nečistôt, nerovností a prachu.

Vo chvíli, keď používate lepené dlaždice, povrch napenetrujte, a to najlepšie pomocou disperznej penetrácie. Povrch, na ktorý budete dlažbu umiestňovať, by mal byť v rovine s lemom bazéna. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť dlažbu.

Dlažbu najskôr rozložte nanečisto. Tým sa uistíte, že je povrch dokonale rovný. V prípade, že vám dlažba presahuje, vykonajte orezanie jednotlivých presahujúcich častí na požadovaný rozmer, a to pomocou píly s rezným kotúčom, ideálne diamantovým.

Následne už môžete pristúpiť k lepeniu dlažby, a to za použitia vhodného lepidla podľa zvoleného typu dlažby. Malo by však byť mrazuvzdorné, inak počas zimného obdobia dôjde k narušeniu celistvosti a pevnosti dlažby.

Lepenie prevádzajte z jedného miesta postupne po celom obvode bazéna. Ak sa lepidlo dostane na hornú časť dlažby, nechajte ho zaschnúť a až potom ho opatrne zoškrabnite.

V záverečnej fáze potom urobte konečnú impregnáciu dlažby. Tá zabráni vsakovanie vody do materiálu.

Čo je potrebné na vhodný povrch okolo bazéna?

  • Dlaždice
  • Mrazuvzdorné lepidlo na dlažbu
  • Píla s rezným kotúčom (diamantovým)
  • Penetračný náter

Ako dlho to potrvá?

Pokladanie dlažby okolo bazéna vám zaberie niekoľko hodín. Konkrétna doba je závislá na veľkosti priestoru, ktorý takto upravujete. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť bazén po zime.

Aké budú náklady na dlažbu okolo bazéna?

Ak zvolíte klasickú dlažbu, počítajte s cenou cca 7 – 9 € / ks v prípade rozmerov 400x400mm. Liter penetračného náteru vás vyjde zhruba na 5 €, impregnácia potom od 9 €.

Podobné články

1 komentár

  1. perfektné sú star drážkované dielce od woodplastic-u nakolko sa na nich nešmýka, odolávajú mrazom, slnku aj chlóru

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button