Domácnosť

Ako zútulniť interiér na zimu?

Zimné obdobie sa spája najmä s Vianocami. Nie každý si však stavia stromček už na začiatku decembra. Zimnú atmosféru si doma môžete vytvoriť aj bez neho. Ako si jednoducho zútulniť interiér na zimu?

Návod ako si zutúlňiť interier počas zimy
Zdroj: bigstockphoto.com

Ako na zimnú atmosféru aj bez stromčeka

Aby ste si navodili zimnú atmosféru a cítili sa doma príjemne, nemusíte si hneď postaviť stromček. Niekoľkými malými zmenami a dekoráciami môžete zútulniť váš domov aj bez vianočných ozdôb. Ktoré veci zaručene zútulnia váš interiér?

1. Zapálené sviečky či oheň v krbe

Svetlo sviečok je zárukou útulného interiéru. Pohľad na horiaci plamienok upokojuje a dodáva človeku pocit pohody. Ak ste sviečky ešte nevytiahli zo zadného miesta v poličke, teraz je ten správny čas.

Bezpečne ich rozmiestnite na stôl, parapety či skrinky. Siahnuť môžete po sviečkach s typickými zimnými vôňami alebo po nevoňavých, napríklad z prírodného včelieho vosku. Takéto sviečky sú zdravším a ekologickejším variantom.

Ďalšou možnosťou sú sviečky, ktoré majú namiesto klasického textilného knôtika tenký kúsok drievka. Počas horenia vydávajú zvuk podobný praskajúcemu drevu v kozube, čím vytvárajú ešte príjemnejšiu atmosféru.

Sviečky a relax pri krbe
Zdroj: bigstockphoto.com

Veľkou výhodou pri zútuľnovaní interiéru však je, keď si namiesto pálenia sviečok môžete rovno zakúriť v krbe. Pozorovať plápolajúci oheň s pohárom teplého nápoja či vína je ideálnym relaxom počas mrazivých zimných dní.

Ak si klasický kozub nemôžete dovoliť, poobzerajte sa po elektrickom krbe. Táto alternatíva je vhodná aj do bytu bez komína. Moderné elektrické krby sú skoro na nerozoznanie od tých klasických. Hoci príliš nehrejú, horiaci plameň imitujú takmer dokonale.

2. Obliečky a deky vo vianočných farbách

Aj zmena farieb v interiéri môže prispieť k príjemnému a útulnému pocitu. Ak na vašej sedačke nechýbajú ozdobné vankúše, prezlečte ich do vianočných farieb. Najčastejšou voľbou sú odtiene červenej, zelenej, bielej, zlatej alebo striebornej.

Uvidíte, že aj takéto nepatrné maličkosti pomôžu vytvoriť pohodovú atmosféru.

3. Dekorácie z prírodných materiálov

Ešte pred tým, než sa pustíte do stavania vianočného stromčeka, môžete váš byt alebo dom zútulniť rôznymi dekoráciami.

Aby ste sa doma cítili čo najpríjemnejšie, siahnite najmä po tých z prírodných materiálov. Môžete si ich kúpiť alebo vlastnoručne vyrobiť. V prírode nájdete veľa použiteľného materiálu.

Moderný vianočný veniec
Zdroj: bigstockphoto.com

Pri prechádzke v lese si nazbierajte napríklad šišky alebo šípky. Z tých potom môžete vyrobiť venček na stôl, na dvere alebo ich zakomponovať do ikebán k voňavému ihličiu.

Ďalšími lacnými a efektnými dekoráciami sú aj sušené plátky pomarančov, škoricové lusky, orechy či gaštany.

4. Hromada svetielok

Blikajúce svetielka nepatria len na vianočný stromček. Ich mäkké a príjemné svetlo si môžete užiť aj mimo najobľúbenejších sviatkov roka.

Zaveste si svetielka za záclonu, okolo obrázkov, na poličky alebo nimi dozdobte vyrobené ikebany. Hromada svetielok zaručene rozžiari dlhé zimné večery a váš interiér bude pôsobiť ešte útulnejšie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button