Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať koberec do rodinného domu?

vybrať koberec so vzoromDo rodinného domu je možné vybrať veľa pekných doplnkov, nad ktorých vlastnosťami nemusíme dlho premýšľať. Avšak pri kobercoch by ste takým spôsobom mohli urobiť veľmi ľahko chybu. Vybrať koberec je možné podľa rôznych kritérií, do rodinného domu sú určité koberce ako stvorené a niektoré sa do neho vyložene nehodia. Pri výbere sa treba držať základných bodov, ktoré budú korešpondovať s vašimi požiadavkami.

Vybrať koberec by ste si mali buď ako kusový alebo robený na mieru

Jedno z hlavných hľadísk výberu závisí od toho, či bude koberec od steny k stene alebo či sa bude jednať o koberec určitej veľkosti, ktorý bude v dome umiestnený. Voľba je tu pomerne jednoduchá.

Ak máte miestnosť s dlažbou alebo parketami, tak si vyberajte predovšetkým kusové koberce. Naopak ak chcete položiť koberec tak, aby zakryl nejaké miesto,  zvoľte si radšej koberec na mieru.

Prírodný alebo umelý koberec

vyberanie kvalitného kobercaPrírodné koberce sú zvyčajne drahšie ako umelé, z prírodných materiálov máte k dispozícii najčastejšie materiály ako bavlnu, vlnu, sisal a kokosové vlákno.

Z umelých kobercov sú materiály ako polyamid, poly-akryl, polypropylén a nylon.

Hustota vlákna

Pri výbere porovnávajte aj hustotu vlákien, pravidlom je, že čím väčšia hustota, tým je koberec kvalitnejší.

Za koberec s väčšou hustotou vlákien si radšej priplaťte, pretože bude jeho životnosť niekoľkokrát dlhšia ako u kobercov s nízkou gramážou.

Vybrať koberec pre alergikov

Pre alergikov sú koberce veľmi odporúčaný doplnok do domácnosti, predovšetkým pre alergikov na prach.

Najvhodnejším kobercom je koberec z polyamidových vlákien, ktorý skvele vstrebáva prachové častice a je zdravotne nezávadný. Pri alergikoch je dôležité aby ste koberec čistili o niečo častejšie a vhodným spôsobom.

Hluk

Ak je rodinný dom dvojposchodová budova a potrebujete znížiť hlučnosť, ktorá sa prenáša z poschodia nad vami, tak je dobré vybrať koberec na mieru, ktorý bude mať vysokú gramáž.

Typ koberca

vyberajte tkané koberceNa trhu sú k dispozícii viazané, tkané, všívané a vpichované koberce.

Najkvalitnejšími z nich sú tkané, avšak najmenej kvalitné sú vpichované, tým sa snažte vyhýbať.

Farba koberca

Farbu voľte vždy podľa vlastného úsudku, ale ak chcete, aby izba pôsobila opticky ako väčšia miestnosť, tak vyberajte svetlé farby a naopak, ak má byť opticky menšia, tak vyberajte temné odtiene.

Tmavý odtieň vyberte aj vtedy, keď vyberáte koberec na verandu či chodbu, kde dochádza k ľahkému znečisteniu a teda aj následnému čisteniu. Drobné nečistoty a škvrny sú na tmavom podklade menej viditeľné.

Vybrať koberec so vzorom

Vzor si vyberte podľa okolitého interiéru, ak máte moderný interiér, tak sa nebojte experimentovať s extravagantnými alebo ostrými motívmi, veľmi populárne sú aj koberce s dlhým vláknom.

Ak chcete, aby bol koberec stredom pozornosti, tak vyberte zaujímavý vzor.

Ak má byť jeho funkcia len doplnková, tak vyberte jednoduchý vzor, aby prípadní návštevníci najskôr opticky vstrebali okolitý interiér.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button