Cestovanie

Ako spoznať Vysočinu?

Ako spoznať vysočinuAko spoznať Vysočinu? Kto nepozná Vysočinu, návšteva alebo dovolenka v tejto oblasti ho príjemne prekvapí: dobre značené turistické a cyklistické cesty prechádzajú nepoškodenou prírodou. Mestečká zvučných mien majú bohatú históriou a udržiavané pamiatky. Na Vysočine je dostatok ubytovacích miest, dobre fungujúce informačné centrá a moderné služby. Turisti sú tu vítaní a je o nich dobre postarané.

Kraj Vysočina

Vysočina leží v južnej časti stredu republiky a tvorí rozmedzie medzi Čechmi a Moravou. Je to jediný kraj v Českej republike, ktorý vo svojom oficiálnom názve nemá meno metropoly.

Rozkladá sa na území okresov Jihlava, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pehlřimov a Trebišov. Kraj Vysočina sa každoročne predstavuje na veľtrhu cestovného ruchu Regiotouru a z ich modernej expozície je zrejmé, že sú u nich turisti vítaní.

Havlíčkobrodsko

Havlíčkův Brod sa síce do roku 1945 menoval Nemecký Brod, ale jeho história je rýdzo česká – dokonca kráľovská. K regiónu okrem Karla Havlíčka (narodený v tunajšej Borovej) patrí aj Ján Žižka: v roku 1424 zomrel v dnešnej obci Žižkovo Pole.

Kraj vysočinaSmerom k Přibyslav (múzeum hasičstva a „rodisko“ pribináčku) nájdeme Žižkovu mohylu postavenú z kameňov z celých Čiech. V regióne stojí za prehliadku Chotěboř (kúzelná cesta do nej vedie z Bielka údolím Doubravy).

Vďačná je túra pozdĺž rieky zo Svetlej do Ledca nad Sázavou (prírodná rezervácia Stvořidla), návšteva „Haškovej“ Lipnice alebo prehliadka vodného diela Želivka (voda pre Prahu), odkiaľ je to už len skok na Pelhřimovsko.

Pelhřimovsko

Spoznať vysočinu určite nemôžete bez návštevy Pelhřimovska. Nejazdite do „Pejru“ pozrieť sa na krematórium (Vesničko má, středisková). Nie je tam a nikdy nebolo. Čím je však Pelhřimov známy, to je mestská pamiatková rezervácia. Je to mesto, ktoré skutočne dokáže využiť svoj potenciál v oblasti turizmu.

Pelhřimov býva niekedy prezývaný mestom českých kuriozít – sídli tu agentúra Dobrý deň, Múzeum rekordov a kuriozít, Múzeum strašidiel, múzeum venované hereckej rodine Lipských. Natáčal sa tu seriál Návštevy. Za návštevu tiež stojí desaťtisícový Humpolec, rodisko antropológa Aleša Hrdličky (múzeum).

Žďár nad Sázavou

Moderný Žďár nad Sázavou je dobrým východiskovým bodom k putovaniu regiónom. Zaujímavé je mestečko Bystřice nad Perštýna (pozor, nie „pod“ Perštýna), lesné hrady Zubštejn, Pyšolec, Aueršperk, Vírská priehrada, kopec Borovec (nálezisko drahých rúd a minerálov).

V regióne sa tiež nachádza „najrozprávkovejší“ zo všetkých hradov – Pernštejn (viď titulnej foto). Z ticha lesov môžete zájsť do centra zábavy – westernového mestečka Šiklův Mlýn alebo sa ísť okúpať k veleznámému rybníku Veľké Dářko. Región majú v obľube bežkári, sneh sa tu dlho drží a trate sú dobre upravované.

Třebíčsko

Mesto, kde vo vilovej štvrti stojí murovaný veterný mlyn, dominuje mu románsko-gotická bazilika, nájdete v ňom pravoslávny chrám, moderný evanjelický kostol, secesné a kubistické stavby, ale aj židovskú štvrť tak autentickú, že bola zapísaná na zoznam pamiatok UNESCO.

Pamiatky na vysočineAk sa vyberiete do Moravských Budějovíc, nezabudnite sa cestou zastaviť na zámku v Jaroměřice nad Rokytnou (jedna z

Najmonumentálnejšou stavieb baroka na našom území. Svetoznáme hudobné festivaly.).

Renesančné mestečko Telč prezývané „jazerná ruža“, je tiež na zozname UNESCO. Keby ste jazdili po Třebíčsku na bicykli, môžete sa príjemnou cestou pozdĺž rieky dostať až do metropoly kraja – do Jihlavy.

Jihlava

Spoznať vysočinu môžete aj v krajskom meste Jihlava s je zaujímavé pre milovníkov histórie. V stredoveku sa tu ťažilo striebro.

V meste je množstvo udržiavaných stavebných a cirkevných pamiatok, preto je vhodné najprv navštíviť jihlavské informačné centrum, kde návštevník získa prehľad o všetkých zaujímavostiach.

Rodiny s menšími deťmi môžu navštíviť Jihlavskú zoo (v dochádzkovej vzdialenosti od centra mesta), je otvorená po celý rok.

Dospelých zaujíma pivovar Ježek (možná prehliadka a návšteva pivovarskej reštaurácie). Asi 15 kilometrov od Jihlavy leží mestečko Polná (mestská pamiatková rezervácia).

Druhú nedeľu v septembri sa v Polnej koná „mrkvancová púť“, patrí k najväčším pútiam na Vysočine. Polná má aj židovskú tradíciu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button